1. Opis techniczny

1.1 Dane ogólne

1.1.1 Przedmiot opracowania

Przedmiotem niniejszego opracowania jest projekt przyczółka mostu przez rzekę Tristram w ciągu drogi wojewódzkiej nr 118 Celezja - Denamis.

Zakres projektu obejmuje rozwiązanie zagadnień technicznych i konstrukcyjnych.

1.1.2. Podstawa i materiały do opracowania

Jako podstawę do opracowania przyjęto:

1.1.3 Cel i zakres opracowania

Celem opracowania jest przedstawienie rozwiązań projektowych związanych z budową przedstawionego obiektu mostowego.

Na niniejsze opracowanie składają się następujące elementy:

elementów konstrukcji mostu

1.2 Opis obiektu.

1.2.1 Lokalizacja obiektu

Istniejący obiekt stanowi przejście drogi wojewódzkiej nr 118 Celezja - Denamis przez rzekę Tristram.

Most jednoprzęsłowy o konstrukcji :

dźwigary główne żelbetowe, pomost płytowy - żelbetowy, podpory - przyczółki żelbetowe.

1.2.2 Podstawowe parametry geometryczne:

Most posiada następującą charakterystykę geometryczną:

1.2.3 Nośność mostu

Obiekt spełnia wymagania nośności dla klasy obciążenia D.

1.3 Most

1.3.1. Ustrój nośny

Składa się z 4 dźwigarów betonowych o wymiarach 70x177 cm oraz 70x180 cm w rozstawie osiowym co 280 cm.

Dźwigary wykonane są z betonu klasy B40. Są to dźwigary kablobetonowe.

1.3.2 Nawierzchnia

Nawierzchnię na moście zaprojektowano jako następującą:

1.3.3 Poręcze

Proponuje się następującą konstrukcję poręczy :

Dodatkowo, w celu oddzielenia pasów ruchu samochodowego od pasów ruchu pieszego stosuje się barierę energochłonną o wysokości 75 cm.

1.3.4 Chodnik

Chodnik składa się z dwóch pasów ruchu pieszego, każdy o szerokości 0,75 m. Nie projektuje się pasów ruchu rowerowego. Grubość kapy chodnikowej - żelbetowej wynosi 24 cm.

1.4. Przyczółki

Zaprojektowano przyczółki żelbetowe. Proponuje się zastosowanie łożysk elastomerowych AlgaBloc, które przenoszą obciążenia pionowe i jednocześnie ograniczone przemieszczenia w każdym kierunku oraz obroty wokół dowolnej osi. W celu ograniczenia odkształceń oraz zwiększenia nośności łożyska, guma jest zbrojona zwulkanizowanymi przekładkami stalowymi. Celem przeniesienia sił poziomych lub reakcji ujemnych łożyska mogą być zaopatrzone w pręty kotwowe lub zewnętrzne płyty żłobkowane wulkanizowane z gumą.

1.5. Dylatacja

Zaprojektowano dylatację bitumiczną, która dzięki swoim właściwościom użytkowym zapewnia najwyższy komfort przejazdu dzięki całkowitej eliminacji nierówności jezdni, drgań i hałasu. Wypełnienie jest w pełni wodoszczelne, zapobiega wnikaniu brudu, wody i soli do przerwy dylatacyjnej. Przenosi względne ruchy krawędzi konstrukcji do ± 20 mm. Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania są szybkość wykonania i minimalna ilość prac utrzymaniowych.

1.6.Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

1.6.1 Zakres robót i związane z nimi zagrożenia.

Przed przystąpieniem do robót drogowych należy:

W rejonie spodziewanego istniejącego uzbrojenia podziemnego roboty należy prowadzić ręcznie i pod nadzorem użytkownika.

Elementy uzbrojenia sieci wodociągowej (zasuwy, studzienki, hydranty) należy przed rozpoczęciem robót zinwentaryzować przy udziale użytkownika, a podczas wykonywania prac budowlanych dostosować do rzędnej projektowanej niwelety.

Roboty należy prowadzić zgodnie z odpowiednimi normami i warunkami technicznymi dla poszczególnych rodzajów robót przy zachowaniu przepisów BHP.

1.6.2 Sposób prowadzenia instruktażu pracowników przed przystąpieniem do prowadzenia robót.

1.6.3 Środki techniczne i organizacyjne.

Przed przystąpieniem do robót należy zapewnić środki techniczne i organizacyjne zapobiegające niebezpieczeństwom wynikającym z wykonywania robót budowlanych w strefach szczególnego zagrożenia zdrowia lub w ich sąsiedztwie, sąsiedztwie tym zapewniających bezpieczną i sprawną komunikację, umożliwiającą szybką ewakuację na wypadek pożaru, awarii i innych zagrożeń, zgodnie z:

Maszyny i inne urządzenia techniczne oraz narzędzia zmechanizowane powinny być monitowane, eksploatowane i obsługiwane zgodnie z instrukcją producenta oraz winny spełniać wymagania określone w przepisach dotyczących systemu oceny zgodności.

Maszyny i inne urządzenia techniczne, podlegające dozorowi technicznemu, mogą być używane na terenie budowy tylko wówczas, jeżeli wystawiono dokumenty uprawniające do ich eksploatacji.

Operatorzy maszyn budowlanych, kierowcy wózków i innych maszyn o napędzie silnikowym powinni posiadać wymagane kwalifikacje.

W razie konieczności mogą być stosowane na budowie przenośne źródła światła sztucznego. Ich konstrukcja i obudowa oraz sposób zasilania w energię elektryczną nie może powodować zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Sztuczne oświetlenie stosowane na budowie nie może powodować: wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru i postrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie, zjawisk stroboskopowych.

  1. Ciężar własny przyczółka

P1 = 7,4m*0,7m*1,0m*25kN/m3 = 129,50 kN

P2 = 3,9m*0,5m*1,0m*25kN/m3 = 48,75 kN

P3 = 0,5*0,5m*1,0m*25kN/m3 = 12,5 kN

P4 = 1,50m*1,0m*1,0m*25kN/m3 = 37,5 kN

P5 = 2,03m*0,3m*1,0m*25kN/m3 = 15,22 kN

P6 = 0,023m2*1,0m*25kN/m3 = 0,58 kN

Suma = 244,05kN

Nr elem.

Siła charak.

e

M

[kN]

[m]

[kNm]

1

2

3

4=[2]*[3]

P1

129.5

0

0.0

P2

48.75

1.20

58.5

P3

12.5

1.20

15.0

P3a

3.13

0.78

2.4

P3b

3.13

1.62

5.1

P4

37.5

1.2

45.00

P5

15.22

0.6

9.1

P6

0.58

0.4

0.23

250



135

Przyjęto do obliczeń: N=

250

kN

M=

135

kNm

γf =

1.0

Nmax=

300

kN

M=

162

kNm

γf =

1.2

Nmin=

225

kN

M=

121,5

kNm

γf =

0.9

3. Ciężar własny płyty pomostu wraz z wyposażeniem.

Obciążenie

qk [kN/m2]

γf

q [kN/m2]

Płyta

(śr.) 0,21m x 25kN/m3

5,25

1,2

6,3

Papa

0,01m x 14kN/m3

0,14

1,5

0,21

Nawierzchnia

0,08m x 23kN/m3

1,84

1,5

2,76

Kapa chodnikowa

0,24m x 25kN/m3

6,00

1,5

9,00

Bariery, poręcze

1,00 kN

1,5

1,50 kN

Gzyms + poręcz skrajna

P=5,35 kN

M=0,6802kNm

1,5

P=8,025 kN

M=1,0203kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Do dalszych obliczeń przyjęto:

Rs=

637

kN

e=1,2m

M=

764,4

kNm

γf =

1.0

Rs.max=

956

kN

e=1,2m

M=

1147,2

kNm

γf =

1.5

Rs.min=

573

kN

e=1,2m

M=

687,6

kNm

γf =

0.9

4. Grunt zasypowy.

Wyznaczenie parcia czynnego

- wyznaczenie wysokości o jaka podniesie się trójkąt parcia czynnego

(0,35+0,08)*25,0 = 18,5*h

h = 0,58

(0,35+0,08) - grubość płyty przejściowej + warstwy nawierzchni

18 kN/m3 - ciężar gruntu

H = h przyczółka + h = 8,11m + 0,58m = 8,69 m

qa = γ*H*Ka

Ka = tg2(π/4-φ/2)

Ka = 0,24

qa = 18,5*8,69*0,24 = 38,58

Ea(g) = 0,5*H*qa = 0,5*8,69*38,58 = 167,6 kN e=2,90m

Qs1=638kN e=-1,375m

Qs1=133,2kN e=2,2 m

5. Obciążenie pojazdem K na moście.

Pojazd K na moście:

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Do dalszych obliczeń przyjęto:

Rk=

775

kN

e=1,2m

M=

930

kNm

γf =

1.0

Rk.max=

1163

kN

e=1,2m

M=

1396

kNm

γf =

1.5

Rk.min=

697

kN

e=1,2m

M=

837

kNm

γf =

0.9

Siła hamowania

0x01 graphic

Ecałkowite = 10%*q*L*B` + 20%*K = 0,1*1,6*20*7,5+0,2*320 = 88,0 kN

H=(88,0/4)= 22,0 kN e=6,3m

6. Obciążenie pojazdem K na nasypie.

0x01 graphic

Φ=38°

Ά = π/4+φ/2 = 64°

H = 8,11 m

Tgά = H/x

X = 3,95m

Y=4,65m

eaH=Ecałkowite/B'∙Ka=88,0/7,5∙0,24=2,81kN/m

eaH=11,73kN/m

EH=0,5∙8,11∙2,81=11,4kN e=5,41m

qk= K/5,4*4,8 = 320/(5,4*4,8) = 12,3 kN/m2

Qk = qk1,0⋅y= 12,34⋅*1,0⋅4,65 = 57,4kN

Ka = 0,24

eak = Ka*qk = 12,3⋅0,24 = 2,96 kN/m2

Ea=8,11∙2,96=24,0kN e=4,1m

Widmo na nasypie

q = 1,6 = 1,6 kN/m2

Q(q) = q∙1,0*y = 1,6*1,0*(4,65) = 7,4 kN

ea(q)= = q*Ka = 1,6*0,24 = 0,38 kN/m

Ea=0,38∙8,11=3,1kN

Wypadkowa od pojazdu K i widma

Qk = 57,4+7,4=64,8kN

Qk = 64,8kN

Ea = Ea(k) + Ea(q) = 24,0 + 3,1 = 27,1 kN

Ea=27,1kN