UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA
I INŻYNIERII SANITARNEJ
ĆWICZENIE PROJEKTOWE
Z TECHNOLOGII WODY I ŚCIEKÓW
Wykonał:
Piotr Szymczak
gr 35B
Zielona Góra 2002
ZAKRES PROJEKTU
Zakresem projektu jest:
opis technologiczny oczyszczalni
obliczenie obiektów oczyszczalni
schemat technologiczny oczyszczalni
plan zagospodarowania terenu
schematy urządzeń i obiektów technologicznych
DANE PROJEKTOWE
Ogólna liczba mieszkańców OLM = 68000 M
Jednostkowy wskaźnik nagromadzenia qj = 200 dm3/Md
OPIS TECHNOLOGICZNY OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Przedstawiony poniżej proces technologiczny zapewnia na drodze mechanicznego, a następnie biologicznego oczyszczania usunięcie ze ścieków zanieczyszczeń organicznych oraz związków biogennych tj. azotu i fosforu.
Ścieki do oczyszczalni dopływają kolektorami, przez obiekty oczyszczalni ścieków przepływają grawitacyjnie.
Do oddzielenia ze ścieków większych zanieczyszczeń stałych powyżej 5 mm - instaluje się kraty mechaniczne schodkowe oraz jako awaryjne kraty płaskie z ręcznym usuwaniem skratek. Układ kanałów i zastawek odcinających przed i za kratami umożliwia wyłączanie z pracy dowolnej kraty bez wpływu na pracę całej oczyszczalni. Zatrzymane skratki zrzucane z krat, transportowane są podajnikiem ślimakowym do kontenera na skratki.
Ścieki po wstępnym oczyszczeniu na kratach kierowane są do piaskownika o przepływie poziomym przedmuchiwanago. Sedymentujący na dno piasek zgarniany jest przy pomocy zgarniacza mechanicznego do leja wykonanego w części czołowej piaskownika. Po ich napełnieniu usuwany jest okresowo do odwadniania mechanicznego lub grawitacyjnego. W piaskowniku zainstalowany jest ruszt napowietrzający średniopęcherzykowego napowietrzania, celem którego jest przedmuchiwanie przepływających ścieków sprężonym powietrzem. Zgarniacz mechaniczny piasku wyposażony jest w zgarniak części pływających - które zrzucane są do koryta części pływających (na końcu piaskownika) do węzła przeróbki osadów lub na składowisko.
Pozbawione zawiesin mineralnych ścieki odpływają z piaskownika do osadnika wstępnego.
W osadniku wstępnym następuje ostatni etap mechanicznego oczyszczania tj. sedymentacja wstępna. Do usuwania osiadających stałych zanieczyszczeń (osadów wstępnych) przeznaczony jest zgarniacz mechaniczny. Osad usuwany jest do węzła przeróbki osadów. Oczyszczone mechanicznie ścieki przepływają do komory defosfatacji.
Komora defosfatacji do której doprowadzane są ścieki i recyrkulowany osad (poprzez komorę predenitryfikacji) wyposażona jest w mieszadło zapewniające pełne wymieszanie zawartości komory.
Mechanizm usuwania fosforu polega na wykorzystaniu szczególnej zdolności mikroorganizmów tlenowych do przetrwania w warunkach beztlenowych. Mikroorganizmy te , żyjąc normalnie w warunkach tlenowych energię potrzebną uzyskują z utleniania związków organicznych. Wprowadzone w warunki beztlenowe starają się przetrwać przez uwolnienie fosforu który w postaci łańcucha polifosforanowego gromadzony jest w protoplazmie komórki. Organizmy te wprowadzone ponownie w warunki tlenowe nie tylko mineralizują substancje organiczne, ale także pobierają fosfor i przekształcają go w polifosforany . Ilości pochłanianego w warunkach aerobowych fosforu przekraczają przy tym często znacząco ilości fosforu " oddawanego" w warunkach anaerobowych. Szczególnie duże zdolności do opisanego kumulowania fosforu w postaci polifosforanów mają bakterie Acinobacter - mogą zawierać nawet do 25 % polifosforanów w przeliczeniu na suchą masę komórkową .
Kolejnym etapem biologicznego oczyszczania jest redukcja związków azotu w komorach osadu czynnego (symultanicznych). Wstępna faza denitryfikacji jest obecnie preferowanym sposobem biologicznego usuwania azotu, umożliwia bowiem wykorzystanie wewnętrznego źródła węgla z łatwo przyswajalnych substancji organicznych po wstępnym, mechanicznym oczyszczeniu ścieków. Doprowadzona z komory defosfatacji mieszanina ścieków i osadu, oraz ścieki recyrkulowane ze strefy nitryfikacji przetrzymywane są w warunkach niedotlenienia. W tych warunkach następuje redukcja związków azotu (azotanów ) do wolnego azotu. Następnie ścieki przeprowadzają do strefy aerobowej, gdzie ścieki poddane zostaną napowietrzaniu i następuje ostateczna redukcja związków organicznych (węgla) i nitryfikacja związków azotu.
Ścieki z komór osadu czynnego odpływają do osadników wtórnych. Wyposażenie osadników stanową zgarniacze mechaniczne osadu z korytem części pływających i przelewem regulowanym. W nich następuje końcowe sklarowanie ścieków, a sedymentujący na dno i zgarniany do leja osadowego osad czynny w sposób ciągły odprowadzany jest do przepompowni osadu skąd tłoczony jest na początek cyklu biologicznego oczyszczania, natomiast osad nadmierny odpływa do węzła przeróbki osadów.
BILANS ILOŚCIOWY ŚCIEKÓW
Określenie średniego dopływu ścieków na oczyszczalnię
![]()
![]()
![]()
![]()
Określenie maksymalnego godzinowego dopływu ścieków
![]()
![]()
gdzie:
n - współczynnik zależny od rodzaju kanalizacji; n=1 - dla kanalizacji rozdzielczej;
Nh i Nd - nierównomierności godzinowe i dobowe uzależnione od ilości mieszkańców:
Dla OLM > 5000:
![]()
![]()
Dla kanalizacji rozdzielczej n = 1
![]()
![]()
Określenie średniego godzinowego dopływu ścieków

![]()
gdzie:
Thd - czas godzinowy dzienny uzależniony od RLM:
5 tys < OLM < 10 tys - Thd=14 [h]
10 tys ≤ OLM < 20 tys - Thd=16 [h]
OLM ≥20 tys - Thd=18 [h]
![]()
![]()
BILANS JAKOŚCIOWY ŚCIEKÓW
Stężenie zanieczyszczeń

![]()
Łj - ładunek jednostkowy
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
BZT5
![]()
![]()
![]()
Zawiesiny
![]()
![]()
![]()
Azot ogólny
![]()
![]()
![]()
Fosfor
![]()
![]()
![]()
DOBÓR URZĄDZEŃ NA OCZYSZCZALNI
Kraty rzadkie
Napełnienie kanału z kratą przy przepływie Qh max
![]()
![]()
v - założona prędkość
b - założona szerokość kanału
Objętość skratek usuwanych z kraty
![]()
![]()
a - jednostkowa objętość materiału zatrzymywanego na kratach ( dla krat rzadkich
a = 2 ÷5 dm3/M rok)
Liczba prześwitów kraty

bp - założony prześwit kraty
h - napełnienie kanału
v - założona prędkość
Szerokość komory krat
![]()
![]()
n - liczba prześwitów
s - grubość prętów, s = 0,01 [m]
b - szerokość prześwitów
Długość komory
![]()
![]()
Br - szerokość kanału w miejscu mocowania krat [m]
b - szerokość kanału dopływowego [m]
L1 - długość zwężenia kanału [m]
L2 - długość komory przed kratą [m]
L3 - długość komory przed kratą [m]
Wysokość obniżenia dna komory w kracie
![]()
ρ - straty w kracie

![]()
β - współczynnik określający opór - dla prętów okrągłych β=1,79
![]()
Dobrano kratę rzadką z ręcznym usuwaniem skratek typu KR 740 firmy HYDROBUDOWA ŚLĄSK S.A. o parametrach:
Szerokość kanału B = 0,74 [m]
Głębokość kanału przed kratą Hk = 1,20 [m]
Głębokość kanału za kratą Hs = 1,23 [m]
Prześwit bp = 40 [mm].
Krata rzadka służy do ominięcia w razie potrzeby krat gęstych. Użytkowana jest również w przypadku dużego dopływu ścieków do oczyszczalni, nie przewidzianych projektem.
Dobrano zastawkę kanałową typu 0,01 firmy HYDROBUDOWA ŚLĄSK S.A. o parametrach:
Szerokość kanału BK = 0,6 [m]
Głębokość kanału HK = 1,2 [m]
Wysokość zwierciadła HZ = 1,2 [m]
Skok zwierciadła S = 1,2 [m]
Napęd elektryczny
Materiał - stal nierdzewna
Kraty gęste
Napełnienie kanału z kratą przy przepływie Qh max
![]()
![]()
v - założona prędkość
b - założona szerokość kanału
Objętość skratek usuwanych z kraty
![]()
![]()
a - jednostkowa objętość materiału zatrzymywanego na kratach ( dla krat gęstych
a = 15 ÷ 25 dm3/M rok)
Liczba prześwitów kraty

b - założony prześwit kraty
h - napełnienie kanału
vk - założona prędkość
Szerokość komory krat

![]()
s - grubość prętów, s = 0,01 [m]
bp - szerokość prześwitów
vk - założona prędkość
h - napełnienie kanału
fb - stopień zwilżenia (dla prześwitu bp < 8 mm fb = 20)
Długość komory
![]()
![]()
Br - szerokość kanału w miejscu mocowania krat [m]
b - szerokość kanału dopływowego [m]
L1 - długość zwężenia kanału [m]
L2 - długość komory przed kratą [m]
L3 - długość komory przed kratą
Wysokość obniżenia dna komory w kracie
![]()
ρ - straty w kracie

![]()
β - współczynnik określający opór - dla prętów okrągłych β=1,79
![]()
Dobrano kratę schodkową SSL 2000 firmy HP WASTE WATER MANAGMENT AB o parametrach:
Długość 2500 [mm]
Wysokość 2420 [mm]
Szerokość 1475 [mm]
Szerokość szczeliny 6 [mm]
Wysokość transp. skratek 1270 [mm]
Szerokość efektywna 1340 [mm]
Wysokość spiętrzenia przed kratą 810 [mm]
Dobrano zastawkę kanałową typu 0,01 firmy HYDROBUDOWA ŚLĄSK S.A. o parametrach:
Szerokość kanału BK = 0,4 [m]
Głębokość kanału HK = 1,3 [m]
Wysokość zwierciadła HZ = 1,3 [m]
Skok zwierciadła S = 1,3 [m]
Napęd elektryczny
Materiał - stal nierdzewna
Dobrano przenośnik ślimakowy typu PS - 120 firmy EKO- CELKON S.C. o parametrach:
Średnica ślimaka 120 [mm]
Wysokość 150 [mm]
Szerokość 210 [mm]
Długość 4500 [mm]
Moc silnika 1,1 [kW]
Max. kąt pracy 30°
Przenośnik ślimakowy służy transportowania skratek do praski.
Dobrano praskę typu PSW 200/400 firmy UWA ( UMWELT - WASSER - ABWASSER ) o parametrach:
Przepustowość 2,0 [m3/h]
Napęd o mocy 2,0 [kW]
Stopień ochrony IP55
Moc całkowita 3,0 [kW]
Praska służy do zagęszczania skratek, które trafiają następnie do kontenera
Piaskownik (o przepływie poziomym przedmuchiwany)
Powierzchnia piaskownika w rzucie
![]()
![]()
Gk = 19,5 [m/h] - obciążenie hydrauliczne
Długość piaskownika
Przyjęto L= 30 [m]
Szerokość piaskownika
![]()
![]()
![]()
Głębokość wdmuchiwania powietrza
Tp = 0,7 ⋅ H = 0,7 ⋅ 2,65 = 1,85 [m]
H - głębokość piaskownika
Jednostkowe zapotrzebowanie powietrza
![]()

Objętość piaskownika:
Vp = F ⋅ L = 4,0⋅ 30 = 120 [m3]
F - pole przekroju piaskownika [m2]
Godzinowe zapotrzebowanie powietrza
OCh = Vp ⋅ OC = 120 თ 5,27 = 632,4 [m3/h]
Objętość zatrzymywanego piasku

![]()
Objętość zatrzymywanych ciał pływających
![]()
![]()
Osadnik wstępny
Sumaryczna objętość części przepływowej
![]()
tp = 1,2 [h] - czas przepływu
Sumaryczna powierzchnia osadnika w planie

qf - jednostkowe obciążenie powierzchni osadnika [m/h]
Wysokość osadnika
![]()
Sumaryczna powierzchnia osadnika w przekroju poprzecznym
![]()
vp - prędkość przepływu w przekroju osadnika [m/s]
Całkowita szerokość osadnika
![]()
Długość osadnika
![]()
n - ilość zespołów osadników
B - założona szerokość
Sprawdzenie proporcji wymiarów
L > 30 m
![]()
![]()
Obliczenie liczby Reynoldsa
warunek: Re ≤ 12500 - ruch laminarny;

![]()
ν - lepkość kinematyczna - zależna od temperatury ścieków i ilości zawiesin dopływających do osadnika
T = 10 [°C]
Wysokość całkowita osadnika
![]()
![]()
h1 - wysokość, na której osadnik nie jest wypełniony ściekami h1 ≥30 [cm]
h2 - wys. osadnika, gdzie gromadzą się osady i gdzie pracuje zgarniacz h2 =0,2÷0,7 [m]
Wysokość całkowita na dopływie
![]()
i - spadek dna osadnika
Wysokość całkowita na odpływie
![]()
Wymiary i objętość komory osadowej
Wymiary podstawy górnej B × B = 2,25 × 2,25 = 5,0625 [m2]
Wymiary podstawy dolnej b × b = 0,5 × 0,5 = 0,25 [m2]
Wysokość komory osadowej
![]()
Objętość komory osadowej
![]()
![]()
Niezbędna długość przelewów
![]()
Q1 = 20÷40 [m3/m⋅h] - obciążenie hydrauliczne przelewu
Długość jednej krawędzi przelewowej
L = Lk / n = 39,1:3 = 13,03 [m]
Zastosowano dwa koryta przelewowe (jedno z dwustronnym dopływem ścieków, drugi z jednostronnym)
Zastosowano wlot z grzybkami
Do osadnika dobrano zgarniacz podłużny ze zgarniaczem dennym i zgarnieczem częsci pływających typu LF1 firmy UWA ( UMWELT - WASSER - ABWASSER ) o parametrach:
Szerokość - 4500 [mm]
Wysokość - 4000 [mm]
Prędkość jezdna - 3,5 [cm/s]
Koło jezdne ∅ 300
Napęd jezdny - 0,25 [kW]
Napęd podnos. 1 - 0,25 [kW]
Napęd podnos. 2 - 0,25 [kW]
Stopień ochrony IP55
Moc całkowita - 4,0 [kW]
Komora defosfatacji
Procent redukcji zanieczyszczeń po części mechanicznej oczyszczalni ścieków przy czasie t = 1 ÷ 1,5 h
BZT5 = 25 %
Zawiesina ogólna = 49 %
Azot ogólny = 9 %
Fosfor = 10 %
Stężenie ładunków zredukowanych
![]()
300 - 0,25 ⋅300 = 225 ⋅ 1,2 = 270 [g/m3]
![]()
275 - 0,49 ⋅ 275 = 140,25 ⋅ 1,2 = 168,3 [g/m3]
![]()
77,5 - 0,09 ⋅ 77,5 = 70,525 ⋅ 1,2 = 84,63 [g/m3]
![]()
15 - 0,1 ⋅ 15 = 13,5 ⋅ 1,2 = 16,2B [g/m3]
Sprawdzenie warunków progowych
N : BZT5 = 0,31 - warunek niespełniony
P : BZT5 = 0,06 - warunek niespełniony
BZT : N : P = 16,67 : 5,22: 1
Ścieki zawierają zbyt dużą zawartość azotu i warunek C : N : P = 20 : 4 : 1 nie jest do końca spełniony, dlatego też zaprojektowano komorę predenitryfikacji i dobrano odpowiednie mieszadło.
Objętość komory predenitryfikacji
V = 1,2 ⋅ Qhsr ⋅ Tp = 1,2 ⋅ 755,55 ⋅ 0,25 = 190,1 [m3]
Tp - czas przetrzymania [h]
Moc całkowita
![]()
Komorę zaprojektowano w kształcie walca o promieniu 5 m i wysokości 3 m długości obwodu 31,4 m.
Dobrano mieszadło zanurzalne typu MD80 - 48/288/1,5 firmy REDOR o parametrach:
Średnica ∅ 480
Obroty śmigła 288 [min-1]
Moc śmigła 1,0 [kW]
Wydajność 0,27 [m3/s]
Siła ciągu 0,39 [kN]
Masa 125 [kg]
Dobrano prowadnicę do mieszadeł zatapialnych typu PR - 100 firmy PROMA S.C.
Dobrano żuraw obrotowy z napędem ręcznym typu ŻPR - 150 firmy PROMA S.C. o parametrach:
Udźwig maksymalny 150 [kg]
Regulacja wysięgu roboczego od 650 do 1200 [mm]
Zakres obrotu 360°
Wymiary gabarytowe 360 × 1290 × 2770 [mm]
Mocowanie poziome
Masa własna 53 [kg]
Zabezpieczenie antykorozyjne - cynkowanie ogniowe
Objętość komory defosfatacji
![]()
Tp - czas przetrzymania [h]
Moc całkowita
![]()
Komorę zaprojektowano w kształcie walca o promieniu 16 m i wysokości 3 m długości obwodu 100,53 m.
Dobrano mieszadło zanurzalne typu MD80 - 80/363/11,0 firmy REDOR o parametrach:
Średnica ∅ 800
Obroty śmigła 363 [min-1]
Moc śmigła 9,67 [kW]
Wydajność 1,35 [m3/s]
Siła ciągu 4,03 [kN]
Masa 150 [kg]
Dobrano prowadnicę do mieszadeł zatapialnych typu PR - 100 firmy PROMA S.C.
Dobrano żuraw obrotowy z napędem ręcznym typu ŻPR - 150 firmy PROMA S.C. o parametrach:
Udźwig maksymalny 150 [kg]
Regulacja wysięgu roboczego od 650 do 1200 [mm]
Zakres obrotu 360°
Wymiary gabarytowe 360 × 1290 × 2770 [mm]
Mocowanie poziome
Masa własna 53 [kg]
Zabezpieczenie antykorozyjne - cynkowanie ogniowe
Komora osadu czynnego
Ilość przyswojonego przez biomasę azotu
![]()
Współczynnik denitryfikacji

No - azot ogólny dopływający do części mechanicznej
Ne - ilość azotu jaka może pozostać w ściekach
Np. - azot przyswojony
BZT5 - BZT5 ścieków dopływających
Stosunek objętości niezbędnej do denitryfikacji do całkowitej objętości komory
![]()
Wiek osadu dla nitryfikacji
![]()
T - temperatura dla ścieków; T=10 [°C];
SF - współczynnik bezpieczeństwa, który uwzględnia wahanie ładunków azotu, wpływ niskich stężeń związków amonowych, brakującego tlenu i wahań pH.
Dla OLM > 20 tys. SF = 2,9
Wiek osadu dla nitryfikacji i denitryfikacji:

Przyrost osadu nadmiernego w części biologicznej

TS0 - stężenie zawiesin dopływających;
F - współczynnik zwiększający; F=1,072(T-15)=1,072-5
Objętość osadu powstałego w wyniku chemicznego strącania fosforu
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
PD - fosfor, który uległ defosfatacji
P0 - fosfor dopływający
Pe - ilość fosforu jaka może pozostać wściekach
η - sprawność defosfatacji (40%)
Całkowita objętość osadu
![]()
![]()
Obciążenie osadu ładunkiem zanieczyszczeń

Ponieważ BTS powinno wynosić 0,05 ÷ 0,15 przejęto 0,05
Obciążenie komory osadu czynnego biomasą
![]()
X - stężenie zawiesiny w osadzie czynnym
Całkowita objętość komory osadu czynnego
![]()
Objętość strefy denitryfikacji
![]()
![]()
![]()
Objętość strefy nitryfikacji
![]()
![]()
Bilans azotu
Azot, który uległ denitryfikacji
![]()
Azot ogólny na odpływie
![]()
N0 - azot, który dopływa na część mechaniczną
ND - azot, który uległ denitryfikacji
NP = azot przyswojony przez biomasę
Ilość azotu azotanowego na odpływie
![]()
Wymagana minimalna sprawność denitryfikacji
![]()
Minimalny stopień recyrkulacji osadu

Wymagana minimalna sprawność nitryfikacji

Jednostkowe zapotrzebowanie na tlen, niezbędne do rozkładu związków węgla
![]()

tTS - wiek osadu dla nitryfikacji i denitryfikacji
F - współczynnik zwiększający; F=1,072(T-15)=0,706
Jednostkowe zużycie tlenu niezbędne do recyrkulacji związków azotu
![]()

NO3e - azot ogólny na odpływie
ND - azot, który uległ denitryfikacji
BZT5 - ładunek BZT5 zredukowany
Całkowite zapotrzebowanie tlenu

CS - stężenie nasycenia tlenu w wodzie dla temperatury obl.=10˚C → CS = 11,53 [mg/l]
CX - wymagana zawartość tlenu w komorze CX = 1,5 [mg/l]
fC - współczynnik uderzeniowy, uzależniony od wieku osadu fC=1,47· tTS-0,09=1,11
fN - współczynnik uderzeniowy; dla OLM > 20 tys. fN = 5,16·tT-0,46=1,30

Całkowite zapotrzebowanie tlenu oblicza się dla dwóch wariantów:
fN=1
fC = 1,11

fN=1,30
fC=1

Do dalszych obliczeń uwzględnia się wartość większą, a więc OB. = 2,17 z wariantu II.
Wymagana zdolność natlenienia
![]()

OB. - całkowite zapotrzebowanie tlenu
ŁBZT - ładunek BZT5
α - współczynnik natlenienia zależny od sposobu napowietrzania; α = 0,95
Całkowita długość mammotrotorów
![]()
OCh - wymagana zdolność natlenienia;
Zr - założona zdolność natlenienia mammotrotorów dla 1 m bieżącego rotora
Dobrano 8 mammotrotorów o długości roboczej 7,5 m. Długość rzeczywista rotora 9,0 m.
Osadniki wtórne radialne
Sumaryczna objętość powierzchni przepływowej
![]()
tp - czas przetrzymania [h]
Dodatkowa objętość potrzebna do zagęszczenia osadu recyrkulowanego
![]()

![]()
tr - czas zagęszczania osadu [h]
R - recyrkulacja wewnętrzna
Objętość całkowita
![]()
Powierzchnia osadnika

qp - obciążenie powierzchni osadnika [m3/m2h]
Wysokość części przepływowej osadnika
![]()
Zakładamy ilość osadników n = 2
Średnica cylindra rozpływowego
![]()
Powierzchnia kolumny centralnej
![]()
Całkowita powierzchnia osadnika
![]()
ac - Powierzchnia kolumny centralnej
F - sumaryczna powierzchnia
n - ilość osadników.
![]()
Całkowita średnica osadnika
![]()
Stosunek D/H ( D/H = 9,0 ÷ 12,0 )
![]()
Głębokość osadnika na obwodzie
![]()
h1 - wysokość, którą dodaje się do całkowitej objętości ze względu na pracę zgarniacza [m]
h2 - wysokość części nie wypełnionej ściekami [m]
Głębokość osadnika przy kolumnie centralnej
![]()
d - średnica leja osadowego [m]
Niezbędna długość przelewu

qj - obciążenie krawędzi przelewu [m3/m2h]
Dobrano obrotowy zgarniacz osadu typu ZURc (po jednym na osadnik) o parametrach:
Średnica D = 29170 [mm]
Wysokość H = 4720 [mm]
Średnica D1 = 4000 [mm]
Średnica D2 = 4330 [mm]
Moc N = 1,0 [kW]
Prędkość v = 0,06 [m/s]
Średnica kół jezdnych ∅ 360
Mechaniczny zbieracz części pływających — na zamówienie.
OBILCZENIA HYDRAULICZNE
Osadnik wtórny
Rzędna terenu przy osadniku wtórnym wynosi Rt = 90,00 m npm. Rzędna zwierciadła w osadniku Rzw = 89,70 m npm.
W obliczeniach uwzględniono:
straty liniowe
![]()
λ - współczynnik oporów linowych (0,02)
l - długość rurociągu
d - średnica rurociągu
v - prędkość przepływu
g - przyspieszenie ziemskie
straty miejscowe
![]()
ρ - współczynnik oporów miejscowych
dla kolana ρ = 0,5
wylot ρ = 0,5
wlot ρ = 1,0
Sumując straty miejscowe i liniowe otrzymamy straty przepływu.
Komora rozdziału:
Q = 703,8 m3/h
l = 62 m
d = 500 mm
v = 0,99 m/s
Δhl = 0,12 m
Δhm = 0,12 m Δh = Δhl + Δhm = 0,24 m
Rzzw dolnego = 89,70 + Δh = 89,94 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 89,94 + 0,15 = 90,09 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2,5 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 90,09 + 0,18 = 90,27 m npm.
Komora osadu czynnego
Q = 703,8 m3/h
l = 34 m
d = 500 mm
v = 0,99 m/s
Δhl = 0,7 m
Δhm = 0,12 m Δh = Δhl + Δhm = 0,19 m
Rzzw dolnego = 90,27 + Δh = 90,46 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 90,46 + 0,15 = 90,61 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2,5 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 90,61 + 0,18 = 90,79 m npm.
Komora rozdziału:
Q = 703,8 m3/h
l = 32 m
d = 500 mm
v = 0,99 m/s
Δhl = 0,06 m
Δhm = 0,17 m Δh = Δhl + Δhm = 0,23 m
Rzzw dolnego = 90,79 + Δh = 91,02 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 91,02 + 0,15 = 91,17 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2,5 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 91,17 + 0,18 = 91,35 m npm.
Komora defosfatacji:
Q = 1407,6 m3/h
l = 37 m
d = 600 mm
v = 1,38 m/s
Δhl = 0,12 m
Δhm = 0,14 m Δh = Δhl + Δhm = 0,26 m
Rzzw dolnego = 91,35 + Δh = 91,61 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 91,61 + 0,15 = 91,76 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2,5 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 91,76 + 0,18 = 91,94 m npm.
Osadnik wstępny podłużny
Q = 1173 m3/h
l = 38 m
d = 600 mm
v = 1,15 m/s
Δhl = 0,08 m
Δhm = 0,13 m Δh = Δhl + Δhm = 0,21 m
Rzzw dolnego = 91,94+ Δh = 92,15 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 92,15 + 0,15 = 92,30 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 13,03 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,01 m.
Rzzw górnego = 92,30 + 0,01 = 92,31 m npm.
Komora rozdziału:
Q = 391 m3/h
l = 16 m
d = 300 mm
v = 1,53 m/s
Δhl = 0,13 m
Δhm = 0,18 m Δh = Δhl + Δhm = 0,31 m
Rzzw dolnego = 92,31+ Δh = 92,62 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 92,62 + 0,15 = 92,77 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 92,77 + 0,18 = 92,95 m npm.
Piaskownik podłużny przedmuchiwany:
Q = 1173 m3/h
l = 36 m
d = 600 mm
v = 1,15 m/s
Δhl = 0,08 m
Δhm = 0,20 m Δh = Δhl + Δhm = 0,28 m
Rzzw dolnego = 92,95+ Δh = 93,23m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 93,23 + 0,15 = 93,38 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 93,38 + 0,18 = 93,56 m npm.
Budynek krat:
Q = 1173 m3/h
l = 16 m
d = 600 mm
v = 1,15 m/s
Δhl = 0,04 m
Δhm = 0,17 m Δh = Δhl + Δhm = 0,21 m
Rzzw dolnego = 93,56+ Δh = 93,77 m npm.
Rzkrawędzi przelewowej = 93,77 + 0,15 = 93,92 m npm.
Długość krawędzi przelewowej L = 2 m. Spiętrzenie nad krawędzią Δh = 0,18 m.
Rzzw górnego = 93,92 + 0,18 = 94,10 m npm.
26