Scenariusz zajęć
Temat kompleksowy : Poznajemy zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach !
Temat zajęcia : Finlandia kraina Mikołaja
Wiek dzieci : 5 latki
Opracowała : Olga Lesz
Przedszkole Nr 17 w Elblągu
Cele ogólny : Zapoznanie z położeniem Finlandii na mapie Europy.
Cele :
Poznanie Finlandii jako ojczyzny Mikołaja - historia Mikołaja
Zapoznanie z tradycjami bożonarodzeniowymi Finlandii
Bogacenie wiedzy i słownictwa dzieci o wyrażenia dotyczące tradycji świąt Bożego narodzenia
doskonalenie umiejętności odtwarzania wzoru - mapa, flaga
Metoda : zabawowo - zadaniowa
Forma organizacyjna : praca z grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne : ilustracje, wyrazy , dekoracje, figurki, nagranie CD
Literatura : „Wielka wyprawa Świętego Mikołaja - historia prawdziwa” wyd. Debit
Nagranie muzyczne : płyta z muzyka fińską, Zima z Misiem i Margolcią
Przebieg
L.p. |
Sytuacja edukacyjna |
Uzyskane efekty |
Czynności dzieci |
Środki dydaktyczne |
1 |
Nauczycielka wprowadza dzieci w atmosferę tajemniczości na temat wigilii, Mikołaja i jego historii przy pomocy literatury oraz własnego opowiadania i głosu / czyta wstęp , spisany przez Mikołaja mocno akcentując role trolla Skryby/ |
Dzieci w oparciu o własne doświadczenia podpowiadają wyrazy lub elementy związane ze świętami a niby zapomniane przez nauczycielkę |
Dzieci słuchają odpowiadają, |
literatura |
2 |
Nauczycielka w nawiązaniu do powyżej przekazanych wiadomości pyta dzieci o : *Główna postać świąt *Kraj w którym mieszka Mikołaj *Miejsce w którym mieszka Mikołaj *Drzewko którego brakowała na święta |
Dzieci udzielają odpowiedzi na zadane pytania, udzielają informacji na temat świąt - niekoniecznie związanych z zadawanymi pytaniami Odpowiedzi *Mikołaj *Finlandia *Korvantuntuli - skała *choinka |
Samorzutne odpowiedzi - sygnalizowanie poprzez podniesienie ręki |
|
3. |
Prezentacja na mapie Europy gdzie leży Finlandia - prawa-lewa strona. Dlaczego moja lewa a dzieci prawa strona - nauczyciel zadaje pytanie |
Dzieci obserwują mapę dużą i małą
Rozwiązanie problemu dlaczego prawa a dlaczego lewa strona ciała |
Dzieci określają położenie - wysoko, powyżej, po prawej, mały, długi, wąski itp. |
Mapa Europy duża i mała załącznik C |
4. |
Nauczycielka prezentuje dzieciom Flagę Finlandii |
Dzieci oglądają flagę i opisują ją, porównują z flagą Polski i z flagą Unii |
Dzieci określają użyte kolory w poszczególnych flagach, określają kształt użyty we fladze Finlandii - porównują go do krzyża |
Flaga Finlandii załącznik A Podpis powyższej ilustracji |
5. |
Nauczycielka proponuje dzieciom wykonanie flagi Finlandii. Stawia dzieciom malutki problem czym można wykonać flagę mając gotowy zarys |
Dzieci kolorują lub malują lub wyklejają powierzchnię niebieską na fladze Finlandii |
Dzieci samodzielnie wybierają narzędzia, którymi chcą zapełnić szablon |
Flaga Szablony flagi - dla każdego karta pracy nr B |
6. |
Na dywanie w kręgu nauczycielka powtórnie wprowadza dzieci w atmosferę tajemniczości - zapala świeczkę, pokazuje dzieciom kolorowe torebki w których przyniosła tajemnicze przedmioty związane ze świętami bożego narodzenia w Finlandii - przypomnienie przez dzieci nazwy, jak również gdzie ten kraj się znajduje na mapie |
W dzieciach rośnie napięcie co też się może kryć w torebkach. |
Zadaniem dzieci jest przypomnienie nauczycielce o jakim kraju mówimy i gdzie znajduje się na mapie |
Mapa, torebki, świeczka, zapałki |
7 |
Nauczycielka nawiązując do wstępu / patrz pkt 1/ kiedy to Mikołaj mówił czym zajmuje się Troll Skryba zaczyna opowiadać bożonarodzeniowych zwyczajach świątecznych bożonarodzeniowych Finlandii prezentując dzieciom przedmioty przyniesione w torbach |
Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające ozdoby choinkowe, potrawy fińskie charakterystyczne dla tych świąt, dekoracje z Finlandii, trolla, Mikołaja, wieniec |
Dzieci zadają pytania, swobodnie nazywają to co przedstawiają ilustracje |
Ilustracje potraw i ozdób, w tle muzyka świąteczna z Finlandii |
8 |
Realizacja karty pracy nr 1 |
Dzieci w obwódkę zaznaczają te elementy, które kojarzą się ze świętami bożego narodzenia |
Dzieci kredkami zaznaczają przedmioty |
Karta pracy nr 1 z ozdobami |
9. |
Prezentacja prac poprzez umieszczenie ich na dywanie, tak aby każdy swobodnie mógł obejść kartki i obejrzeć je |
Dzieci prezentują swoje prace, szanują wytwory innych, wyrażają emocje i uczucia towarzyszące im przy pracy z kartą |
Dzieci układają prace w wyznaczonym miejscu |
Każde dziecko, które zakończyło swoją pracę i umieściło ją na dywanie podchodzi do nauczycielki id ostaje naklejkę świąteczną. Ma możliwość pomocy w organizacji wystawy zgromadzonych przedmiotów z kolorowych toreb |
10 |
Nauczycielka pyta dzieci czy chciałyby wykonać dodatkową pracę związaną z zaznaczeniem kraju Finlandia na mapie. Zaznaczy iż można korzystać z map jakie znajdują się na tablicy. |
Dzieci chętne mają za zadanie pokolorować kraj Finlandia na małej mapce |
Samodzielny dobór materiały plastycznego |
Karta pracy D
Ci co nie chcą tego robić oglądają książki o świętach |
11. |
Podziękowanie za udział w zajęciach - przypomnienie najważniejszych punktów. Najpierw nauczycielka, potem dzieci a na końcu znów nauczycielka *w jakim kraju mieszka Mikołaj *czy na święta stawiają tam choinki? *z czego robi się tam ozdoby? *co się je na wigilii *jak nazywają się pierniczki spożywane w Finlandii |
Dziecko chętne może zadać pytanie innym dzieciom - zabawa w kręgu z czapeczką mikołajową, można wtedy zadać pytanie, a jak się nie chce to podaje się czapeczkę dalej Dzieci odpowiadają na zadane pytania lub nie jeśli nie mają ochoty |
Udział w zabawie. Pytanie zadaje ten kto trzyma czapeczkę Mikołaja - odpowiada ten kto podniesie rękę |
Czapka Mikołaja
Rozdanie pierniczków dla każdego dziecka |
Załącznik A
Flaga Finlandii do prezentacji dzieciom
Załącznik B
Flaga Finlandii do wypełnienia przez dzieci
Załącznik C
Mała kolorowa mapa Europy
Załącznik D
Mapa Europy z zaznaczonymi konturami - bez kolorów
Załącznik nr1
Karta pracy ZAZNACZ CO MOŻE BYĆ NA CHOINCE JAKO OZDOBA
1