konspekt-dodawanie w zakresie 20, konspekty zajęć


Jolanta Czyż

nauczyciel PSP

w Gąsawach Rządowych

KONSPEKT ZAJĘĆ

Kl. I

Krąg tematyczny: W pracowni twórców ludowych.

Temat dnia: Odwiedzamy Łowicz.

Temat zajęć : Dodawanie typu 6 + n z wykorzystaniem nawiasów.

CELE:

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Ilustracje z ptakami, diagram, sylwety małego i dużego ptaszka, dwie osie liczbowe, kostka do gry, liczydełka ze spinaczy dla każdego ucznia, nagranie z melodią „Sikoreczko”, papierowa „klasa”, zeszyt ćwiczeń.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Rachunek pamięciowy - ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

    1. „ Kolekcja ptasich rzeźb `' - Łączenie ptaków z odpowiednimi wynikami. Uzupełnienie diagramu i odczytanie hasła : „SPRAWNIE DODAJEMY”.

0x01 graphic

  1. „ Gra w matematyczną klasę” - ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

      1. „ Lot małej i dużej jaskółki'' - zadanie z treścią. Rozwiązanie zadania metodą czynnościową - wprowadzenie obliczenia typu 6+ n z użyciem nawiasów / dodawanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego/.

  1. „Lot dużej jaskółki” - analiza treści zadania i rozwiązanie go z wykorzystaniem osi liczbowej.

Zadanie

Duża jaskółka fruwała nad płotem. Pokonała już 6 sztachet. Ma do pokonania jeszcze 7. Ile wszystkich sztachet pokona duża jaskółka?

0x01 graphic

    1. „Lot małej jaskółki” - rozwiązanie poprzedniego zadania metodą symulacji, z wykorzystaniem nawiasów.

      • Podanie uczniom treści zadania.

Zadanie

Tyle samo sztachet chciała pokonać mała jaskółka. Była jednak zbyt mała i słaba. Nie poradziła sobie z jednorazowym przefrunięciem nad 7 sztachetami. Rozłożyła sobie lot. Zapytacie - jak rozłożyła lot? Otóż dokładnie przedstawia to druga oś liczbowa.

0x01 graphic

0x01 graphic

6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13

    1. Gimnastyka śródlekcyjna. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Skowronki do gniazd”.

    1. Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem nawiasów - gra matematyczna pt. „Zawody w lataniu”. Obliczanie sum liczb na konkretach - „liczydełku” zrobionym ze spinaczy do wieszania ubrań.

      1. Wyjaśnienie uczniom zasad gry.

      2. Rzut kostką przez wybranego ucznia , odczytanie „ wyrzuconej” liczby i zapisanie początku formuły matematycznej np. 6 + 5 =.

      3. Indywidualne przedstawienie sytuacji matematycznej /tj. rzutu kostką/ na konkretach / liczydełku ze spinaczy /.

      4. Słowne wyjaśnienie przez wybranego ucznia sposobu, w jaki przedstawił rzut kostką korzystając ze spinaczy.

      5. Zapis obliczeń na tablicy w postaci formuły matematycznej, z użyciem nawiasu np. 6 + 5 = (6+4)+1=10+1=11

6 + 8 = (6+4)+4=10+4=14

6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13

6 + 6 = (6+4)+2=10+2=12

  1. Przepisanie formuł matematycznych do zeszytów.

        1. Podsumowanie zajęć. Samoocena uczniów.

Uczniowie otrzymują zestawy różnych ptaków /bardzo zadowolone mają uniesioną głowę, smutne spuszczoną na dół, radosne utrzymują ją we właściwej pozycji/. Uczniowie dokonują samooceny swej pracy na zajęciach wybierając właściwego ptaka.

4


