2394


Tomasz Belt

Tomasz Brzeziński

Marcin Chmielewski

Paweł Rakowski

Sprawozdanie 2

  1. PROJEKTOWANIE BETONU ZWYKŁEGO.

  1. Założenia wstępne.

poziomej - 3cm;

  1. Określenie wymaganych właściwości mieszanki betonowej i betonu.

fcm = fck.cube + „z” = │C16/20 →fck.cube =20; z=8│ = 20Mpa + 8Mpa = 28Mpa

0x08 graphic

1/3100mm = 331/3

0x08 graphic
0x08 graphic
z = 450 - 550 dm3/m3 Z tablicy 3.9

w/c - brak wymagań Z tablicy 3.6

Cmin - brak wymagań

  1. Dobór i ocena składników mieszanki betonowej.

  1. Pierwszy składnik - cement

CEM I 32,5 ρc = 3,1kg/dm3

  1. Drugi składnik - kruszywo

z=500dm3/m3 P=34%; x=2,31

konsystencja plastyczna K-3

  1. Trzeci składnik - woda

Woda wodociągowa

  1. Zaprojektowanie składu mieszanki.

A1 =18 (z tablicy 3.7)

{CEM 32,5; kruszywo naturalne}

= (28/18) +0,5 = 2,06

Zarób próbny nie może być mniejszy niż 8 dm3; masa kruszywa minimum 15kg; ilość zaczynu cementowego minimum 1/3 masy kruszywa (5kg); zawartość powietrza w mieszance nie może przekraczać 2-3%.

Zatem K1 + K2 = 18kg

Gdzie:

K1 - masa kruszywa drobnego;

K2 - masa kruszywa grubego.

K1 = K/(1+x) = 18/(1+2,31) = 5,44kg

K2 = K - K1 = 18 - 5,44 = 12,56kg

WNIOSEK:

Aby uzyskać punkt piaskowy P=34%, należy zmieszać 5,44kg kruszywa drobnego (0/2) i 12,56kg kruszywa grubego (2/16).

Z = 1/3K = 6kg

W tym:

  1. Woda:

w = z/(1+c/w) = 6/3,06 = 1,96kg

  1. Cement:

c = w ∙ c/w = 1,96 ∙ 2,06 = 4,04kg

Dla sprawdzenia policzyliśmy stosunek c/w:

c/w = 4,04/1,96 = 2,06 OK.

  1. Sprawdzenie cech technicznych mieszanki betonowej i betonu.

(CEM II/B-M 32,5R).

M1 = 6,908kg

M = M1 - M2 = 6,908 - 1,926 = 4,982kg

Wykonaną wcześniej mieszankę betonową umieściliśmy w formie w kształcie ściętego stożka w trzech warstwach (każdą z warstw zagęściliśmy 25 uderzeniami pręta do sztychowania. Ostatnią warstwę wyrównaliśmy za pomocą pręta sztychującego ruchem posuwisto-obrotowym. Zdjęliśmy formę z mieszanki betonowej, a przezroczysty krążek przenieśliśmy nad górną powierzchnię mieszanki betonowej i ostrożnie opuściliśmy do momentu zetknięcia się krążka z mieszanką.

Opad stożka mieszanki betonowej oceniliśmy jako właściwy (wielkość opadu = 3mm).

Uruchomiliśmy stół wibracyjny i wykonaliśmy pomiar czasu Vebe do momentu całkowitego zetknięcia się dolnej powierzchni przeźroczystego krążka z zaczynem.

Czas Vebe = 14,05s

Uzyskaliśmy mieszankę betonową o konsystencji na granicy konsystencji plastycznej (K-3) i gęsto plastycznej (K-2).

- zważyliśmy cylinder pomiarowy i zanotowaliśmy jego masę

mc = 5,648kg;

- w cylindrze pomiarowym umieściliśmy część badanej mieszanki betonowej i zważyliśmy cylinder wraz z mieszanką: mc+m = 25,447kg.

- w ten sposób wyznaczyliśmy masę badanej próbki mieszanki betonowej

m = mc+m - mc = 25,447 - 5,648 = 19,799kg

- następnie zagęściliśmy mieszankę w cylindrze na stole wibracyjnym i odczytaliśmy objętość badanej próbki mieszanki betonowej V = 8,31dm3.

- w ten sposób obliczyliśmy gęstość objętościową badanej mieszanki betonowej:

ρob = m/V = 19,799/8,31 = 2,38kg/dm3 = 2380kg/m3

mb = K + M = 18 + 4,982 = 22,982kg

Vb = mb/ ρob = 22,982/2,38 = 9,66dm3

z1 = M = 4,982kg

w1 = z1/(1+c/w) = 1,628kg

c1 = w1 ∙ c/w = 3,354kg

Dla sprawdzenia obliczyliśmy stosunek c1/w1:

c1/w1 = 3,354/1628 = 2,06 = c/w OK.

  1. Sporządzenie recepty laboratoryjnej.

Receptę laboratoryjną opracowaliśmy dla 1m3 mieszanki betonowej.

Obliczenia wykonaliśmy dla kruszywa suchego. I tak odpowiednio:

cL = 1000 ∙ c1/Vb = 348kg

KL1 = 1000 ∙ K1/Vb = 564kg

KL2 = 1000 ∙ K2/Vb = 1302kg

KL = KL1 + KL2 = 1866kg

wL = 1000 ∙ w1/Vb = 169kg

Dla sprawdzenia obliczamy stosunek c/w:

c/w = 348/169 = 2,06 OK.

  1. Sprawdzenie wrunków urabialności dla badanej mieszanki betonowej.

Zakładaliśmy na początku, że z = 450 - 550 dm3/m3 zatem stąd wniosek, że mieścimy się w normie.

Zakładaliśmy, że Vcp ≥ 80 dm3/m3 zatem warunek spełniony, bo 115 > 80.

WNIOSEK:

Oba warunki zostały spełnione.

  1. WYKONANIE PRÓBEK DO BADANIA WYTRZYMAŁOŚCI BETONU NA ŚCISKANIE.

  1. Sporządzenie recepty roboczej na potrzeby doświadczenia.

Mięliśmy do wykonania 3 próbki o wymiarach 150x150x150mm, co dało nam łączną objętość 10,125dm3. Jako, że objętość potrzebnej mieszanki betonowej przyjmuje się zawsze z nadmiarem, stąd przyjęliśmy, że potrzebujemy do wykonania ćwiczenia 12dm3 mieszanki betonowej. Receptę roboczą przygotowywaliśmy na podstawie sporządzonej wcześniej recepty laboratoryjnej (na 1m3). Dlatego korzystając z odpowiedniej proporcji policzyliśmy ile potrzeba było nam wszystkich składników niezbędnych do wykonania doświadczenia.

Masa składnika z recepty laboratoryjnej - 1000dm3

Szukana masa składnika do recepty roboczej - 12dm3

Korzystając z tej zależności policzyliśmy, że do wykonania 12dm3 mieszanki betonowe (o właściwościach takich jak wcześniej) potrzebujemy:

C = 4,18kg

K1 = 6,77kg

K2 = 15,62kg

W = 2,03dm3

Dla sprawdzenia policzyliśmy stosunek c/w:

c/w = 4,18/2,03 = 2,06 OK.

  1. Przygotowanie próbek do badania wytrzymałości betonu na ściskanie.

  1. Opracowanie recepty roboczej.

  1. Dozowanie kruszywa i cementu wagowo, wody - objętościowo. Przeliczyć ilość składników przy dozowaniu cementu pełnymi workami (8 worków po 25 kg każdy = 200kg).

Dane do obliczeń:

- kruszywo drobne K1: 564kg/m3; w= 2,7%; ρopnas = 1,65kg/dm3

- kruszywo grube K2: 1302kg/m3; w= 1,8% ρoznas = 1,55kg/dm3

- objętość betoniarki: Vz = 1000dm3

- cement: C = 348kg/m3, ρocnas = 1,2kg/dm3

- woda: W = 169dm3/m3.

Obliczenia zestawiono w tabeli poniżej.

Składniki

Skład lab. 1m3 betonu (kruszywo suche)

Skład roboczy 1m3 betonu przy kruszywie wilgotnym

Recepta na 1 zarób przy dozowaniu kruszywa i cementu wagowo, wody- objętościowo

Wagowo

[kg]

Objętościowo

[dm3]

Cement

348kg

C=348

Co=290

233,16 kg

Kruszywo drobne

564kg

Pc=579,23

Po=351,05

388,08 kg

Kruszywo grube

1302kg

Zc=1325,44

Zo=855,12

888,05 kg

Woda

169dm3

Wc=130,34

Wo=130,34

87,33dm3

Co + Po + Zo = 290 + 351,05 + 855,12 = 1496,17dm3

Zakładając dozowanie cementu pełnymi workami należy użyć (przy dozowaniu po 8 worków po 25kg każdy) C = 200kg. Dozowanie kruszywa wagowo, a wody - objętościowo.

Przy obliczeniach korzystano z proporcji (dla kruszywa drobnego):

233,16 (C) - 388,08 (Po)

200,00 (C) - X (Po)

(kruszywo drobne) P = (200 ∙ 388,08)/233,16 = 332,89kg

(kruszywo grube) Z = (200 ∙ 888,05)/233,16 = 761,75kg

(woda) W = (200 ∙ 87,33)/233,16 = 74,91dm3

Wydajność jednego zarobu wynosi Vu = 0,67 ∙ (200/233,16) = 0,57m3

Składniki

Skład laboratoryjny na 1m3 betonu

Skład roboczy na 1 zarób

Skład roboczy na 1 zarób przy dozowaniu cementu pełnymi workami

Cement

348kg

233,16kg

200kg

Kruszywo drobne

564kg

388,08kg

332,89kg

Kruszywo grube

1302kg

888,05kg

761,75kg

Woda

169dm3

87,33dm3

74,91dm3

  1. Zadanie domowe.

Dozowanie kruszywa i cementu wagowo, wody - objętościowo. Przeliczyć ilość składników przy dozowaniu cementu pełnymi workami (5 worków po 25 kg każdy = 125kg).

Dane do obliczeń:

- kruszywo drobne K1: 564kg/m3; w= 2,7%; ρopnas = 1,65kg/dm3

- kruszywo grube K2: 1302kg/m3; w= 1,8% ρoznas = 1,55kg/dm3

- objętość betoniarki: Vz = 500dm3

- cement: C = 348kg/m3, ρocnas = 1,2kg/dm3

- woda: W = 169dm3/m3.

Obliczenia zestawiono w tabeli poniżej.

Składniki

Skład lab. 1m3 betonu (kruszywo suche)

Skład roboczy 1m3 betonu przy kruszywie wilgotnym

Recepta na 1 zarób przy dozowaniu kruszywa i cementu wagowo, wody- objętościowo

Wagowo

[kg]

Objętościowo

[dm3]

Cement

348kg

C=348

Co=290

116,58 kg

Kruszywo drobne

564kg

Pc=579,23

Po=351,05

194,04 kg

Kruszywo grube

1302kg

Zc=1325,44

Zo=855,12

444,02 kg

Woda

169dm3

Wc=130,34

Wo=130,34

43,66dm3

Co + Po + Zo = 290 + 351,05 + 855,12 = 1496,17dm3

Zakładając dozowanie cementu pełnymi workami należy użyć (przy dozowaniu po 5 worków po 25kg każdy) C = 125kg. Dozowanie kruszywa wagowo, a wody - objętościowo.

Przy obliczeniach korzystano z proporcji (dla kruszywa drobnego):

116,58 (C) - 194,04 (Po)

125,00 (C) - X (Po)

(kruszywo drobne) P = (125 ∙ 194,04)/116,58 = 208,05kg

(kruszywo grube) Z = (125 ∙ 444,02 )/116,58 = 476,09kg

(woda) W = (125 ∙ 43,66)/116,58 = 46,81dm3

Wydajność jednego zarobu wynosi Vu = 0,67 ∙ (125/116,58) = 0,72m3

Składniki

Skład laboratoryjny na 1m3 betonu

Skład roboczy na 1 zarób

Skład roboczy na 1 zarób przy dozowaniu cementu pełnymi workami

Cement

348kg

116,58kg

125kg

Kruszywo drobne

564kg

194,04kg

208,05kg

Kruszywo grube

1302kg

444,02kg

476,09kg

Woda

169dm3

43,66dm3

46,81dm3

  1. BADANIA NISZCZĄCE PRÓBEK BETONOWYCH I OCENA WYTRZYMAŁOŚCI BETONU NA ŚCISKANIE.

  1. Równo po 28 dniach od wykonania próbek do badania wytrzymałości betonu na ściskanie badaliśmy wytrzymałość sporządzonych próbek na ściskanie i na podstawie tego oceniliśmy wytrzymałość betonu na ściskanie.

F1 = 581,9 [kN]

F2 = 610,5 [kN]

F3 = 577,1 [kN]

fc = (F/Ac) ∙ 10 [MPa]

gdzie:

fc - wytrzymałość betonu na ściskanie z dokładnością do 0,5 MPa

F - maksymalna siła przy zniszczeniu [kN]

Ac - pole przekroju poprzecznego próbki na które działa siła ściskająca

Wyniki zestawiliśmy w tabeli

Nr próbki

F [kN]

Ac [cm2]

Fci [MPa]

1

581,9

225

26,0

2

610,5

225

27,0

3

577,1

225

25,5

fcm = (26 + 27 + 25,5) / 3 = 26,0 [MPa]

  1. Ocena zgodności

Musieliśmy sprawdzić zgodność naszych wyników z żądaną klasą wytrzymałości C16/20. Zrobiliśmy to wg dwóch kryteriów:

  1. fcm ≥ fc +4; 26 > 20+4=24 OK.

  2. fci ≥ fc - 4; 25,5 > 20-4=16 OK.

Wnioski:

Uzyskaliśmy beton spełniający wymagania dla projektowanej klasy wytrzymałości betonu na ściskanie C16/20.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1592425840 Candy CMG 2393 DW, CMC 2394 DS
2394
2394
2394
006 Zbrojenie plytyid 2394 Nieznany
2394
1592425840 Candy CMG 2393 DW, CMC 2394 DS
1592425840 Candy CMG 2393 DW, CMC 2394 DS

więcej podobnych podstron