Marek Biesiada 09. 01. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Potrzeby człowieka i ich hierarchia

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Potrzeby człowieka i ich hierarchia

    1. Potrzeby

    • Co to jest potrzeba?

    • Jakie mamy potrzeby?

    • Co robimy gdy mamy jakieś potrzeby?

    • Jakie są dwie najważniejsze grupy potrzeb?

    • Jakie są rodzaje potrzeb w zależności od potrzeb ludzkich?

    • Jakie są formy występowania zaspokajania potrzeb?

    2. Hierarchia potrzeb

    • Jak jest ułożona hierarchia potrzeb?

    3. Różnorodność, zmienność i nieograniczoność potrzeb

    • Jakie są cechy ludzkich potrzeb?

    • Czy wszyscy mamy takie samy potrzeby?

    • Czy zawsze zadawalamy się tym czym mamy?

    • Czy ograniczamy się tylko do jednej potrzeby?

    4. Zjawiska rzadkości (niedoboru) w zaspokajaniu potrzeb

    • Co to jest zjawisko rzadkości?

    • Czym jest spowodowane zjawisko rzadkości?

    • Dlaczego człowiek musi dokonywać wyboru pomiędzy potrzebami?

    • Jakie pytania ułatwiają dokonywanie wyboru potrzeb?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87-88.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Potrzeby

    a) W zależności od rodzaju, potrzeby ludzkie możemy podzielić na dwie grupy:

    • biologiczne

    • kulturowe

    b) W zależności od formy występowania i zaspakajania potrzeb

    • indywidualne

    • zbiorowe

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 89.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Hierarchia potrzeb

    • fizjologiczna

    • bezpieczeństwa

    • poczucia przynależności

    • szacunku i uznania

    • samorealizacji

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 90-91.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Różnorodność, zmienność i nieograniczoność potrzeb

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 91-92.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Zjawiska rzadkości (niedoboru) w zaspokajaniu potrzeb

    Potrzeby ludzkie są nieograniczone, o tyle możliwości ich zaspokojenia mają swoje granice

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest potrzeba?

    • Jakie mamy potrzeby?

    • Co robimy gdy mamy jakieś potrzeby?

    • Jakie są dwie najważniejsze grupy potrzeb?

    • Jakie są rodzaje potrzeb w zależności od potrzeb ludzkich?

    • Jakie są formy występowania zaspokajania potrzeb?

    • Jak jest ułożona hierarchia potrzeb?

    • Jakie są cechy ludzkich potrzeb?

    • Czy wszyscy mamy takie samy potrzeby?

    • Czy zawsze zadawalamy się tym czym mamy?

    • Czy ograniczamy się tylko do jednej potrzeby?

    • Co to jest zjawisko rzadkości?

    • Czym jest spowodowane zjawisko rzadkości?

    • Dlaczego człowiek musi dokonywać wyboru pomiędzy potrzebami?

    • Jakie pytania ułatwiają dokonywanie wyboru potrzeb?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    2