PLAN - KONSPEKT LEKCJI

Temat: Rodzaje ran. Zasady opatrywania ran.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Po lekcji uczniowie powinni umieć:

Zagadnienia:

    1. Rodzaje ran.

    2. Charakterystyka i sposoby gojenia.

    3. Zakażenia ran i ich objawy.

    4. Aseptyka i antyseptyka.

    5. Zasady i sposoby opatrywania ran.

Metoda:

Czas: 1 godzina lekcyjna.

Literatura:

szkół ponadpodstawowych. WSiP Warszawa 1998.

- 2 -

Część

lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Metody

Środki

dydaktyczne

1

2

3

4

5

6

Część wstępna

5'

-sprawdza obecność

-zapoznaje uczniów z tematem

i celem lekcji

-uświadamia potrzebę znajomości rodzajów ran oraz pierwszej pomocy przy zranieniach

-zgłaszają obecność

-zapisują temat i

zagadnienia do

zeszytów

pogadanka

Część główna

2'

18'

5'

10'

-omawia pojęcie „ rana”

-dzieli klasę na 6 grup :

  1. rodzaje ran (dwie grupy I i II)

  2. sposoby gojenia (III)

  3. zakażenia ran (IV)

  4. aseptyka i antyseptyka (V)

  5. zasady opatrywania ran (VI)

-poleca uczniom zapoznać się z odpowiednim fragmentem z literatury oraz opracować krótką notatkę

-zaprasza poszczególne grupy do prezentacji swoich opracowań

-uzupełnia wypowiedzi uczniów

-dokonuje oceny wypowiedzi

-poleca przejście uczniów z grupy VI do pozostałych grup celem przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych z bandażami

-dogląda ćwiczących w parach uczniów pod względem prawidłowego trzymania i rozwijania bandaża na przykładzie opatrunku kolistego

-koryguje popełniane przez uczniów błędy

-zapisują w dziale słownikowym

-dobierają się w grupy

-zapoznają się z tekstem

-opracowują notatkę

-wytypowani uczniowie prezentują swoje zagadnienia

-wysłuchują uwag

-ćwiczą praktycznie zasady opatrywania ran

-praca w grupach

-opis

-ćwiczenia praktyczne

-pokaz

podręczniki

notatniki

plansze poglądowe

apteczka

bandaże

bandaże

1

2

3

4

5

6

Część końcowa

5'

-dokonuje podsumowania zajęć

-udziela odpowiedzi na ewentualne pytania

-ocenia najaktywniejszych uczniów

-podaje temat następnej lekcji

-podaje zadanie domowe:

opracować do słownika

pojęcia aseptyka i

antyseptyka

-słuchają

-zadają pytania

-notują treść zadania domowego

pogadanka