Scenariusz lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej

Czas zajęc: 45 min

Temat: Jak wygląda pan Kleks?

  1. Cele nauczania:

  1. cele główne:

- kształcenie umiejętności ucznia korzystania ze źródeł

- bogacenie słownictwa ucznia

- poprawne budowanie zdań pytających

  1. cele operacyjne

- uczeń określa co to jest akademia

- uczeń wchodzi w przebraniu do klasy

- uczeń zadaje pytania kolegom

- uczeń wyszukuje w lekturze informacji dotyczących wyglądu pana Kleksa

- uczeń decyduje, który pan Kleks jest prawdziwy

- uczeń motywuje swoją decyzje

  1. Metody

  1. pogadanka - co to jest akademia?

  2. gra aktorska

  3. praca z tekstem

  4. wywiad

  5. wizerunek pana Kleksa - załącznik nr 1

  6. krzyżówka - załącznik nr 2

  1. Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa jednolita

4. Środki dydaktyczne: lektura „ Akademia pan Kleksa”

5. Tok lekcji:

a) ogniwo wstępne:

- czynności organizacyjne - sprawdzenie listy obecności

- pogadanka - co to jest akademia?

- zapisanie tematu

b) ogniwo właściwe:

- do klasy wchodzi 4 uczniów przebranych za pana Kleksa, którzy byli wcześniej

wtajemniczeni w tok lekcji

- uczniowie przedstawiają się w imieniu pana Kleksa, ale tylko jeden z nich jest

prawdziwy

- pozostali uczniowie uważnie słuchają co mówią ich koledzy

- praca z tekstem - uczniowie wyszukują informacji dotyczących wyglądu pana Kleksa

- wywiad - uczniowie na podstawie zebranych informacji zadają odpowiednie pytania

przebranym kolegom i odgadują który z nich gra prawdziwego pana Kleksa

- wykorzystując odpowiednie argumenty uczniowie motywują swój wybór

- uczniowie uzupełniają wizerunek pana Kleksa dany przez nauczyciela

  1. ogniwo końcowe:

- podsumowanie - uczniowie odpowiadają na pytanie zadane przez nauczyciela:

Czy chcielibyście miec takiego nauczyciela jak pan Kleks?

- ocena aktywności uczniów

- zadanie domowe: krzyżówka - załącznik nr 2

Załącznik nr 1

0x01 graphic

Załącznik nr 2

1. Dom, w którym uczyli się chłopcy. (akademia)

2. Jakiego koloru był surdut pana Kleksa (czekoladowego)

3. Pan Kleks upiększa nimi twarz. (piegi)

4. Co pan Kleks nosi zamiast krawata? ( kokardę)

5. Pan Kleks ma je długie, o pomarańczowym kolorze ( wąsy)