Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Karnawał - czas radości i zabawy


CELE OGÓLNE:


CELE OPERACYJNE:
Po zajęciach uczeń:

  1. zna tradycje organizowania bali dawniej i dziś;

  2. rozumie pojęcie "karnawał" i wyrazy bliskoznaczne z nim związane;

  3. potrafi:


METODY PRACY:
rozmowa kierowana, działania praktyczne, obserwacje, metoda "słoneczka"

METODY PEDAGOGIKI ZABAWY:

FORMY PRACY:


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon i kasety z nagraniami, dzwonki z napisanymi literami, napisane na kartkach wyrazy: karnawał, kostium, maskarada, kotylion i ich znaczenie, markery, kredki, klej, nożyce, kolorowe kartki, ilustracje przedstawiające karnawał, balony, czapki i maski karnawałowe, serpentyny.

CZYNNOŚCI POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA:




PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 


Cel:
Nawiązanie kontaktu, poczucie przynależności do grupy. Każde dziecko otrzymuje wykonany wcześniej kotylion.

Tekst:
Wszyscy są, witam Was.
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy.

Ustawienie parami (według kotylionów) po obwodzie koła, twarzami do siebie (powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne); klaśnięcie w swoje dłonie, klaśnięcie prawymi dłońmi w dłonie partnera, klaśnięcie w swoje dłonie, klaśnięcie lewymi dłońmi w dłonie partnera, wskazanie oburącz na siebie, wskazanie oburącz na partnera, jeden raz klaśnięcie w dłonie następnego partnera stojącego po prawej stronie (koło zewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo, całość wykonujemy z każdym partnerem stojącym w kole).

RÓZNE BALE W KARNAWALE
W karnawale, w karnawale
przystroimy szkolną salę:
Bo dziś mamy bal maskowy - kolorowy, bibułkowy.
Każdy tańczy tak jak umie,
każdy w innym jest kostiumie (...)


Karnawał - czas zabaw trwający od Nowego Roku do Środy Popielcowej
Kostium - strój na bal przebierańców
Maskarada - zabawa, na którą przybywa się w maskach
Kotylion - bibułkowy order, który przypinano każdemu wchodzącemu na bal

Maskarada, maskarada
gra muzyka - rym - cym - cym!
Każdy maskę dziś nakłada,
Nie wiadomo, kto jest kim.