Konspekt lekcji: 5

Data: 22.03.2007

Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA

Temat: Nauka kozłowania. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu.

Klasa/płeć: VI A całosć

Ilość uczniów: 22

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45 minut

Przybory: piłki ręczne

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać kozłowanie piłki w miejscu.

  1. Motoryka: uczeń jest w stanie skoordynować ruchy ciała, podczas podania piłki używa siły dostosowanej do odległości.

  1. Wiadomości: uczeń zna technikę kozłowania.

  1. Postawy: uczeń potrafi współpracować z partnerem.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organ.-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Sportowe powitanie

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

2min

-w dwuszeregu

-osoby nie ćwiczace siadają na ławce, odkładają biżuterię, kontrola stroju

2. Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu lekcji

2.Zachęcenie do czynnego udziału w lekcji

2min

-uczeń zna rodzaje kozłowania i wie kiedy ich używać

3.Rozgrzewka

1.Trucht dookoła sali, krążenia RR w przód, w tył- naprzemianstronnie

2.Podskoki tempowe z jednoczesnym krążeniem RR w przód i w tył.

3.Na sygnał obrót o 360 stopni i bieg dalej

4.Przeplatanka twarzą do środka koła, potem zmiana i tyłem

5.Marsz w przysiadzie

6.Podskoki obunóż w przysiadzie

7.Rzuty oburącz zza głowy do partnera

8.Tyłem do siebie, odległość 6-7m RR w górze trzymają piłkę w rozkroku-podania przez skłon T w przód pomiędzy nogami

9.Rzuty jednorącz do partnera RP, Rl.

10.Tyłem do siebie w lekkim rozkroku w odl. 0,5-1m, podania piłki poprzez jednoczesny skręt T w prawo i w lewo.

11.W parach-nagranie piłki nad partnerem ,a on stara się złapać piłkę w wyskoku

1min

1min

1min

1min

1min

1min

2min

1min

1min

1min

1min

-jeden za drugim

-u. dobierają się parami, jedna piłka na parę

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

1.Pokaz i objaśnienie prawidłowej techniki kozłowania piłki przez N

2.Nauka kozłowania w miejscu:

-kozłowanie piłki P i L ręką

-j.w ale rękę wskazuje nauczyciel

-j.w ale ze zmianą tempa kozłowania

-kozłowanie P i L ręką w wolnym marszu

3.Doskonalenie podań i chwytów w ruchu:

-podania i chwyty w parach naprzeciwko siebie poruszając się w przód i tył

-podania piłki w biegu równoległym przodem

-podania piłki w trójkach i dwójkach akcja zakończona rzutem na bramkę

4.Gra szkolna

2min

2min

2min

2min

2min

2min

2min

2min

8min

-u. ustawieni w półkolu

-rozsypka, każdy ma piłkę i stara się na nią nie patrzeć

-piłka na parę

-wybranie drużyn

5.Uspokojenie organizmu

Ćwiczenia rozciągające, skąd słychać gwizdek

2min

-rozsypka

6.Czynności organizacyjno- porządkowe

1.Uporządkowanie przyborów

2..Zbiórka

3.Omówienie błędów

4.Pochwała najlepiej ćwiczących

2min

-nie ćwiczący odnoszą piłki

-siad skrzyżny

7.Nastawienie uczniów do samodzielnej pracy

1.Zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach SKS

2.Pożegnanie z grupą

1min

-informacje dotyczące korzyści zdrowotnych z uprawiania sportu