3809


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Organizatorzy:

Cele ogólne:

- zapoznanie z tradycją obchodów Święta Pluszowego Misia;

- rozwijanie zainteresowań muzycznych;

- rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej;

- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;

- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;

- integrowanie społeczności przedszkolnej;

- rozwijanie logicznego myślenia i koncentracji uwagi.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna tradycję obchodów Święta Pluszowego Misia;

- czynnie uczestniczy w zabawach i konkurencjach;

- potrafi wyrazić ruchem treść piosenki;

- wie, o konieczności poszanowania zabawek;

- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;

- wspólnie bawi się z innymi;

Metody:

- słowna ( pogadanka);

- oglądowa ( wystawa przyniesionych przez dzieci misiów);

- praktyczna (zabawy i konkurencje ruchowe i muzyczne)

Formy:

- zbiorowa

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- misie przyniesione przez dzieci;

- płyta CD z piosenkami: ,,Lambada”, ,,Jadą misie”;

- talerze, garnki;

- tunel wykonany z tkaniny;

- sylweta misia;

- piłeczka tenisowa;

- wełna;

- opaski na głowę - uszy misia.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie: Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że możemy Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłyśmy, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Odbędzie się bowiem konkurs na największego i najmniejszego pluszaka. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom. Wszyscy podnosimy misie do góry i machamy sobie wzajemnie.

2. Misiowa gimnastyka (wg metody ruchu rozwijającego W. Sherbourne):

3. Nauka tańca ,,Lambada”. Dzieci tańczą w kole wraz z misiami.

4. Konkurs ,,Wyjadanie miodku”. Zadaniem dzieci jest zlizanie w jak najkrótszym czasie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.

5. Konkurencja sportowa: ,,Garnek miodu”. Zadaniem wybranego dziecka jest przyciągnięcie do siebie stalowego garnka przywiązanego do wełny.

6. Wspólny taniec do piosenki ,,Misie Pysie” (pomysł własny) w rytm melodii znanej piosenki: ,,Magiczna liczba 7”. Dzieci pokazują wybrane części ciała.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest łapka.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest łapka.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest nóżka.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest nóżka.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest brzuszek.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

To jest nosek.

Czy znasz, czy znasz małego Misia Pysia x2

A to cały Misio jest.

7. Konkurencja sportowa: ,,Wyścigi do legowiska niedźwiedzi”. Wybieramy trzy 5-osobowe zespoły. Każdy zespół musi w jak najkrótszym czasie przejść przez tunel wykonany z materiału.

8. Konkurs: ,,Nakarm misia” - zabawa z elementami rzutu i celowania. Wycięta z kolorowego papieru głowa misia z otworem w miejscu buzi przypięta na wysokości głowy dziecka w odległości ok. 1 - 2 m. Dzieci celują piłeczkami do „buzi” misia. Kto trafi do celu najwięcej razy, ten zwycięża.

9. Zabawa ruchowa do piosenki ,,Jadą misie”. Wspólny taniec ,,Lambada”.

10. Podsumowanie zabawy. Ogłoszenie wyników konkursu. Rozdanie nagród.



