Scenariusz przedszkolnych zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Prowadząca: Karolina Dybalska

Grupa: 5-latków

Temat kompleksowy: Żywioły w przedszkolu - woda.

Temat zajęć: Dlaczego statki potrafią pływać? Zabawa badawcza - co pływa, a co tonie?

Cele ogólne:

Cele operacyjne (dziecko):

Środki dydaktyczne:

Forma organizacji pracy: działalność zbiorowa i indywidualna.

Metody pracy: słowne (np. rozmowa), oglądowe (np. obserwacja wykonywanego doświadczenia), czynne (np. samodzielne eksperymentowanie).

Przebieg zajęcia:

  1. Czynności wstępne: przygotowanie odtwarzacza płyt CD, zwinięcie dywanu, usadzenie dzieci w półkolu.

  1. Powitalna zabawa paluszkowa:

Gdy się rączki spotykają - to od razu się witają.

Gdy się kciuki spotykają - to od razu się witają.

Gdy się palce spotykają - to od razu się witają.

  1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć:

  1. Rozmowa na temat właściwości wody oraz jej pozytywnych i negatywnych wartościach - poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Zabawa „Magiczny kuferek”:

Prowadzący, przed rozpoczęciem zajęć, umieszcza w kartonowym pudełku lub nieprzezroczystym worku zgromadzone przez siebie przedmioty. Podczas zajęć każde dziecko wybiera/losuje sobie jeden przedmiot, a następnie stara się go jak najdokładniej opisać - jego wielkość, ciężar, materiał, z którego jest zbudowany. Stara się też wywnioskować, jak dany przedmiot zachowa się w wodzie - czy utonie, czy będzie pływał po jej powierzchni.

  1. Zabawa badawcza „Co pływa, a co tonie?”:

      1. Zabawa orientacyjno - ruchowa „Statek”:

Przed rozpoczęciem zabawy prowadzący wyjaśnia dzieciom, czym jest burta, rufa i dziób na statku. Uczestnicy zabawy stoją na środku sali zwróceni twarzami w jednym kierunku. Prowadzący zajęcia podaje różne komendy, np.

Dla urozmaicenia zabawy po każdej komendzie można eliminować jedną osobę, która najpóźniej ją wykonała lub pomyliła się. Zabawa powinna być prowadzona w dużym tempie, żywo.

      1. Zabawa badawcza „Łódka z kulki plasteliny”:

      1. Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia, wyrażenie pochwały za wykonaną pracę, zachęcenie do wykonywania podobnych doświadczeń w domu.