Natalia Grzegorek Kraków, 7 stycznia 2013

II rok PPiW

Czas: 45 minut

Liczba uczniów: 20

Scenariusz do zajęć muzycznych w klasie 1 szkoły podstawowej

Temat: Poznajemy ósemkę i sylabę rytmiczną ti.

Cel główny: zapoznanie dzieci z ósemką i sylabą rytmiczną ti.

Cele szczegółowe:

Uczeń w czasie zajęć:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Echo rytmiczne

Trzy etapy:

- uczniowie powtarzają rytmiczankę po jednym wersie,

- mówiąc wierszyk klaszczemy,

- mówiąc wierszyk chodzimy rytmicznie.

Śpiewa słowik, śpiewa,

Nim słoneczko wschodzi.

Zatańcujmy sobie,

Cóż to komu szkodzi.

  1. Wprowadzenie nazwy ósemka, sylaby rytmicznej ti.

Nauczyciel wyklaskuje jedną ręką ćwierćnuty, drugą ósemki. Pyta uczniów jaka jest różnica?

Wprowadzenie sylaby rytmicznej ti, pojęcia ósemka, przedstawienie wizualne.

  1. Marsz w dwóch grupach

Połowa dzieci dostaje ćwierćnuty, połowa ósemki.

Najpierw wszyscy idą w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela.

Następnie tłumaczymy dzieciom, że ćwierćnuty chodzą wolniej, a ósemki dwa razy szybciej.

Dzieci wymieniają się nutami, powtarzamy ćwiczenie.

  1. Gra na instrumentach

Każde dziecko dostaje instrument perkusyjny (najlepiej jeśli ćwierćnutki dostaną inny,
a ósemki inny).

Najpierw przez chwilę mogą improwizować.

Następnie wszyscy grają ćwierćnuty, później ósemki.

Kolejno równocześnie jedna grupa gra ćwierćnuty, a druga ósemki.

Nauczyciel cały czas wystukuje rytm ćwierćnutowy, teraz dodatkowo wskazuje grupę, która się włącza - zabawa w dyrygenta.

  1. Zabawa inhibicyjno - incytacyjna

Każde dziecko dostaje ósemkę, w taki sposób, by każde miało parę uwarunkowaną kolorem nuty. Gdy muzyka gra dzieci poruszają się w sposób dowolny. Gdy usłyszą dodatkowo tamburyn dobierają się w pary i wysoko łapią za ręce.

  1. Piosenka „Jawor”

Nauka piosenki „Jawor”

Jawor, jawor, jaworowi ludzie,

Co Wy tu robicie?

Budujemy mosty

Dla pana starosty.

Tysiąc koni przepuszczamy,

A jednego zatrzymamy.

1