Co chciałbyś dostać od Mikołaja, CZEKAMY NA MIKOŁAJA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.

Temat dnia: Co chciałbyś dostać od Mikołaja?

Zapis w dzienniku:

Rozmowa o tym, jak przekonać rodziców do własnych racji na podstawie wiersza Ewy Skarżyńskiej Kotek. Wprowadzenie liter k, K.

Prezent dla ulubionej osoby z okazji Mikołaja.

Rozwiązywanie zadań na dodawanie w zakresie 4.

Cel ogólny:

- kształtowanie umiejętności czytania i pisania litery „k, K”

Cele operacyjne:

Metody (wg Okonia):

Praca z książką, pogadanka, rozmowa, ćwiczebna, ekspresyjna.

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, wycinanki, odtwarzacz CD, płyta 1, nakrywki, litery drukowane „k, K”, kostka z literami, monety, patyczki.

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela:

Czynności uczniów:

Uwagi:

1.Odczytanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.

2. Rozmowa na temat wiersza.

  • Skąd dziecko wzięło kotka?

  • Czy dziecko chciało, żeby kotek został w jego domu?

  • Jak próbowało przekonać mamę, żeby pozwoliła mu zatrzymać kotka?

  • Czy zdarzało wam się prosić rodziców o zwierzątko? Z jakim skutkiem?

  • Jak każde z was może pomóc zimą bezdomnemu kotu, jeśli rodzice nie zgodzą się zatrzymać go w domu?

  • Zdarza się, że ktoś dostaje kotka w prezencie. Czy to dobry pomysł, aby zwierzę było prezentem?

3. Zabawa dramowa „Przekonaj mnie”.

  • Jak uzasadnialiście swoja prośbę o zwierzątko?

  • Dlaczego rodzice odmawiali?

  • Komu udało się przekonać rodziców? Jakich argumentów użyliście?

  • W jaki sposób rozmawialiście ze sobą: czy podnosiliście głos na siebie, czy mówiliście spokojnie?

4. Wyodrębnianie głoski „k”.

  • Jaka głoskę słyszycie na początku słowa kotek?

  • Jakie znacie inne słowa zaczynające się głoską „k”?

  • Jakie znacie słowa kończące się głoską „k”?

  • Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę „k”?

5. Analiza i synteza słuchowa słowa „kotek”.

  • Podzielcie słowo „kotek” na sylaby.

  • Z ilu sylab składa się to słowo?

  • Utwórzcie słowo z podanych sylab: ko-tek.

  • Podzielcie słowo „kotek” na głoski.

  • Z ilu głosek składa się to słowo?

  • Utwórzcie słowo z podanych głosek: k-o-t-e-k.

  • Zbudujcie z białych nakrywek schemat słowa „kotek”.

6. Odkrywanie, czy głoska „k” jest samogłoską, czy spółgłoską.

  • Powiedzcie głoskę „k” długo.

  • Powiedzcie głoskę „k” krótko.

  • Do której rodziny głosek należy ta głoska?

7. Budowanie modelu słowa kotek.

8. Pokaz drukowanych liter „k, K”.

9. Zastępowanie nakrywek literami.

10. Zabawa z kostka litrową „Tworzymy sylaby”.

11. Poznanie 2, 2, 1, 1 1 pisanych liter „k, K”.

Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter k, K. Omawia kształt i kierunek kreślenia.

1. Słuchanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.

2. Rozmowa na temat wiersza.

  • Dziecko dostało go od pani.

  • Tak.

  • „Kotek ładnie się uśmiecha”.

  • Możemy zanieść zwierzątko do schroniska lub poszukać mu domu.

3. Zabawa dramowa „Przekonaj mnie”.

Dzieci dobierają się czwórkami. W każdej czwórce dzieci przyjmują role: mamy, taty, rodzeństwa. Zadaniem całej czwórki jest rozmowa na temat przygarnięcia lub kupienia zwierzątka, o które proszą dzieci. Dzieci podają argumenty za i przeciw, starają się nawzajem przekonać do swoich racji, dyskutują, potem wspólnie podejmują decyzję.

4. Wyodrębnianie głoski „k”.

  • K

  • Kreda, koń kapusta, kura.

  • Mak, rak, burak, cukierek.

  • Oko, okulary, pralka, lalka.

5. Analiza i synteza słuchowa słowa „kotek”.

  • ko-tek.

  • z 2 sylab.

  • Kotek

  • k-o-t-e-k.

  • Z 5 głosek.

  • kotek.

6. Odkrywanie, czy głoska „k” jest samogłoską, czy spółgłoską.

- głoska „k” należy do spółgłosek.

7. Budowanie modelu słowa kotek.

8. Pokaz drukowanych liter „k, K”.

9. Zastępowanie nakrywek literami.

10. Zabawa z kostka litrową „Tworzymy sylaby”.

Dzieci dostają kartoniki z literami „k”. Rzucają kostką z literami, odpowiednikami samogłosek i odczytują powstałe sylaby.

11. Poznanie, 1, 1 1 1 pisanych liter „k, K”.

Dzieci kreślą litery w powietrzu na dywanie, kredą na tablicy.

EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: ROZMOWA, EKSPRESYJNA

12. Praca z podręcznikiem, s.10-11.

  • W opakowaniach ukryte są prezenty, w których nazwach jest spółgłoska „k”. Odgadnijcie, jakie to prezenty. Podzielcie ich nazwy na sylaby i głoski. Zaznaczcie w okienkach niebieskim kolorem miejsca głoski „k”.

  • Porównajcie drukowane litery „k, K”. Wskażcie różnice i podobieństwa między nimi.

  • Przeczytajcie wyrazy. Podkreślcie w nich „k”.

  • Wymyślcie imiona dla dziewczynki i chłopca rozpoczynające się literą „K”.

  • Narysujcie przedmioty, rośliny lub zwierzęta, których nazwy maja literę „k” we wskazanym miejscu.

  • Prowadźcie palec po pisanych literach.

  • Podkreślcie na rysunku lampy litery, k, K.

  • Napiszcie litery k, K.

  • Podkreślcie w wyrazach wskazane sylaby.

  • Napiszcie sylaby.

13. Wykonanie prezentu ( wycinanka 17, s.63.

  • Pokolorujcie i wytnijcie elementy pacynki.

  • Zagnijcie elementy pacynki wzdłuż linii przerywanych.

  • Sklejcie pacynkę w zaznaczonych miejscach.

  • Doklejcie uszy.

14. Zabawy ruchowe.

  • Ustawcie się w szeregu z pacynkami na dłoniach. Odliczcie do czterech. Niech każdy zapamięta swoja liczbę.

  • Kotki chodzą po sali, a nauczyciel mówi, jaką czynność maja wykonać i pokazuje na palcach, ile razy (od 1 do 4).

12. Praca z podręcznikiem, s.10-11.

13. Wykonanie prezentu ( wycinanka 17, s.63.

14. Zabawy ruchowe.

  • Kotki chodzą po sali, a na sygnał dobierają się czwórkami tak, aby każde dziecko miało inną liczbę i ustawiają się w szeregu od najmniejszej liczby do największej.

EDUKACJA POLONISTYCZNA, TECHNICZNA ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ, EKSPRESYJNA

15. Ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 4.

  • Rozłóżcie przed sobą monety: osobno złotówki i dwuzłotówki.

  • Których monet jest więcej? Jak to sprawdzić bez liczenia?

  • Jakimi monetami można zapłacić 2 zł za miskę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.

  • Jakimi monetami można zapłacić 3 zł za zabawkę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.

  • Jakimi monetami można zapłacić 4 zł za karmę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.

16. Rozwiązywanie zadań statycznych na dodawanie.

  • Nauczyciel kładzie na środku dywanu zabawki i przedmioty z wyposażenia sali, do których przyczepia ceny, np.: piłka 1 zł, lalka 2 zł, klocki 3 zł, kredki 2 zł, nożyczki 3zł, kredki 2 zł. Wybiera na oczach dzieci 2 przedmioty, które razem kosztują 4 zł, kładzie je z boku i układa o nich zadanie np. Małgosia kupiła piłkę za 1 zł i klocki za 3 zł. Ile zapłaciła za zakupy?

17. Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą syntetyczną.

  • O czym jest to zadanie?

  • Co wiadomo z zadania?

  • Ułóżcie przed sobą kwotę, którą Małgosia zapłaciła za piłkę, a obok - kwotę, którą zapłaciła za klocki.

  • Czy wszyscy musicie ułożyć to w taki sam sposób?

  • Co mamy obliczyć?

  • Co trzeba zrobić, żeby to obliczyć?

  • Zsuńcie monety i policzcie, ile kosztowały zakupy.

  • Zamieńcie te monety, tak, aby kwota pozostała ta sama, ale było jak najmniej monet

  • Jaka będzie odpowiedź?

18. Układanie zadań do podanych warunków.

  • Teraz wy wybierzecie dwie zabawki i ułóżcie zadanie o kupowaniu.

  • Jak należy obliczyć koszt zakupów we wszystkich tych zadaniach?

19. Praca z podręcznikiem s. 12.

  • Policzcie i napiszcie w kratkach, ile jest pieniędzy w każdym portfelu.

  • Przeczytajcie ceny prezentów. Kupcie prezenty za 4 złote. Możecie kupować 3 razy. Napiszcie obliczenia za pomocą dodawania.

20. Zadanie domowe s. 21.

15. Ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 4.

  • Trzeba ułożyć je parami.

  • 2 zł lub 1 zł i 1 zł.

  • 2zł i 1 zł lub 1zł i 1 zł i 1zł

  • 2 zł i 2 zł lub 2zł i 1 zł i 1 zł lub 1 zł i 1 zł i 1 zł i 1 zł.

16. Rozwiązywanie zadań statycznych na dodawanie.

17. Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą syntetyczną.

  • Dane: 1 zł zapłacono za piłkę, 3 zł- za klocki.

  • Nie, bo kwotę 3 zł można ułożyć na dwa sposoby

  • Związek między danymi - dodać te kwotę do siebie.

  • 2 zł i 2 zł

18. Układanie zadań do podanych warunków.

  • Dzieci kolejno podchodzą, biorą zabawki i układają zadanie. Koncentrujemy się na strukturze zadania, nie na rozwiązaniu.

  • Dodać ceny kupionych zabawek.

19. Praca z podręcznikiem s. 12.

  • 4, 3, 2 zł

  • 3, 2, 2, 2, 1, 1 zł

20. Zadanie domowe s. 21.

EDUKACJA MATEMATYCZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, PRZY STOLIKU, METODY: ĆWICZEBNA


