STRES konspekt zajęć, Dok.ped.bp


Konspekt zajęć metodycznych

Jak radzić sobie ze stresem?

Wykonali:

Temat: Jak radzić sobie ze stresem?

Cele:

  1. Rozpoznawanie oznak stresu

  2. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach

Metoda: Miniwykład, burza mózgów, odgrywanie scenek

Forma pracy: Praca w grupach, praca na forum klasy

Pomoce dydaktyczne: Koperty ze scenkami, czyste kartki papieru A4, mapa stresu

Przebieg zajęć:

I Część wprowadzająca

  1. Praca na forum klasy. "Burza mózgów".
    Uczniowie zastanawiają się indywidualnie, jakie sytuacje powodują w nich stan wewnętrznego napięcia - są źródłem stresu. Następnie podają swoje przykłady zapisując je na tablicy.

  2. Miniwykład dotyczący pojęcia stresu. Definicja stresu, rodzaje stresu i ich źródło.

II Część właściwa zajęć

  1. Praca w małych grupach.
    Uczniowie w 4 grupach (po 5 ok. osób) mają za zadanie zastanowić się, jakich objawów doświadcza osoba, która jest pod wpływem stresu, analizując podane przez siebie poprzednio przykłady. Każda z grup otrzymuje jedno z następujących pytań:
    * Jakie mogą być fizyczne oznaki nadmiernego stresu?
    * Jak zbyt duży stres wpływa na myślenie?
    * Jakich uczuć możemy doświadczać, gdy znajdujemy się pod wpływem nadmiernego stresu?
    * Jak nadmierny stres wpływa na zachowanie?

Uczniowie podają swoje odpowiedzi na forum klasy. Stwierdzamy, że są to objawy nie tylko nieprzyjemne, ale również utrudniające wykonywanie zadań, a często także zaburzające stosunki z innymi ludźmi.

  1. Mapa stresu - przyczyny, zachowanie, sposób radzenia.
    Każdy indywidualnie wypełnia poniższą tabele by zdać sobie sprawę z własnego zachowania, postępowania w stresujących, często nieprzyjemnych sytuacjach.

  2. Co mnie stresuje?

    Jak reaguje?

    Co zrobić?

    Chętne osoby wypowiadają się na temat swojej tabeli, czego celem jest by reszta uczestników zrozumiała, iż nie tylko oni nie radzą, bądź radzą sobie ze stresem.

    1. Krótkie omówienie folii:

    1. "Sposoby unikania nadmiernego stresu":
      - dojrzała postawa wobec życia,
      - realistyczne wymagania,
      - planowanie czasu pracy, nauki
      - zdrowy styl życia,
      - dbanie o przyjaźnie

    2. "Metody radzenia sobie ze stresem":
      - realistyczne myślenie,
      - czasem obrócenie trudnej sytuacji w żart,
      - rozmowa z bliską osobą,
      - ćwiczenia relaksacyjne,
      - ćwiczenia fizyczne

    1. Praca w małych grupach.
      Każda z grup otrzymuje po jednej ze scenek. Zadaniem jest zastanowienie się, odegranie scenki i jej krótkie omówienie.

      Tematy scenek:
      1. Rozpoczyna się trudna klasówka. Ewa jest bardzo zdenerwowana, uciekają jej z głowy wszystkie myśli. W jaki sposób mogłaby zmniejszyć napięcie?
      2. Iwona gra jedną z ról w szkolnym przedstawieniu. Ma dużą tremę przed występem. Co może zrobić, aby trochę mniej się denerwować?
      3. Krzysztof dostał dzisiaj ocenę niedostateczną z fizyki. Jest z tego powodu przygnębiony. Co może zrobić, aby poprawić sobie nastrój?
      4. Piotrek chciałby zaprosić swoją koleżankę z klasy do kina. Nigdy wcześniej nie umawiał się z dziewczyną i dlatego myśląc o tym, jak wypadnie, odczuwa zdenerwowanie. Co Piotrek może zrobić, aby mniej się denerwować?
      5. Ania ma odpowiadać z historii, by poprawić ocenę na koniec semestru. Z powodu niespodziewanego przyjazdu kuzynów nie mogła się dobrze przygotować. Zamierza prosić o przesunięcie terminu poprawki, ale boi się reakcji nauczycielki. Co może zrobić, by zmniejszyć napięcie?
      6. Janek umówił się na spotkanie z koleżanką. Był już trochę spóźniony, więc dodatkowo zdenerwowany. W pośpiechu założył nową świetną bluzę. W trakcie powitania zauważył, że dziewczyna przygląda mu się z uśmiechem. Z boku bluzy przyczepiona była ogromna, kolorowa metka. Janek poczuł się dość głupio. Co może zrobić, by rozładować napięcie?

    2. Ćwiczenie na odreagowanie stresu- pompowanie balonów a następnie przekuwanie ich.

    3. Ćwiczenie relaksacyjne.

    Usiądź wygodnie... rozluźnij wszystkie mięśnie...zamknij oczy.. i zdaj sobie sprawę z własnego oddechu... pozwól mu płynąć jego własnym rytmem... następnie wyobraź sobie drogę lub ścieżkę, taką, jaką lubisz... może być w lesie, nad morzem, pośród łąk czy nad jeziorem, jak chcesz... wyobraź sobie, że idziesz  w poszukiwaniu zaczarowanego ogrodu, że idziesz tą drogą.... aż dochodzisz do bardzo wąskiego i gęstego żywopłotu... odszukujesz furtkę... jest zamknięta.... szukasz klucza, udaje ci się go znaleźć pod kamieniem... otwierasz... wchodzisz... przed twoimi oczami pojawia się cudowny i tajemniczy obraz... to, co dostrzegasz, trudno byłoby opisać...nigdy tak cudownego miejsca jeszcze nie widziałeś... kolory... dostrzegasz je w kwiatach, drzewach, kamieniach, trawach... kształty... we wszystkim, na co spojrzysz.. konary drzew, kształty nieznanych ci roślin, owoców na drzewach... zapachy, jakie wyczuwasz... są wyczuwalne od wszystkiego, na co skierujesz swe nozdrza.... czujesz ziemię, czujesz wodę, jej zapach, jest taki orzeźwiający... i to wszystko, co wokół... twoja twarz, dłonie prawie dotykają miłego powiewu i promieni słonecznych.... przedostające się spomiędzy liści... lub gdy jesteś na otwartej przestrzeni... przyjemne ciepło... chłoniesz każdy szczegół... również dźwięki, szmery, śpiewy ptaków, opadanie liści, skrzypienie suchych gałęzi pod nogami... w centrum ogrodu stoi wysokie, piękne drzewo... nigdy takiego nie widziałeś... jego kolor jest srebrno- zielono- złoty.. gdy podchodzisz, kolory się zmieniają... stajesz bardzo blisko... dotykasz wielkiego, mocnego pnia, przykładasz policzek... i przekazujesz mu wszelkie problemy, które cię trapią... ufasz mu i czujesz, że ten potężny lokator zaczarowanego ogrodu jest twoim przyjacielem i sojusznikiem... następnie wolno kierujesz się w stronę furtki.. czujesz się lekko i spokojnie... jeszcze skinieniem głowy mówisz „ do widzenia” ... i spoglądasz na piękne i wielkie drzewo i uśmiechasz się... wychodzisz z ogrodu, zamykasz furtkę, chowasz klucz... i kierujesz swe kroki w drogę powrotną... pozostaje w tobie twój zaczarowany ogród... jest on twoją tajemnicą... nikt go nie zna... zawsze, kiedy chcesz, możesz go odwiedzić i podzielić się swymi zmartwieniami... pozostajesz jeszcze przez chwilę z myślami i odczuciami... następnie otwierasz oczy i przeciągasz się.

    III Część końcowa zajęć

    1. Uczestnicy siadają w kręgu, każdy ma dokończyć zdanie: "Chciałbym powiedzieć wam na pożegnanie, że..."


