JESTEM DZISIAJ ZŁA JAK OSA „ - scenariusz zajęcia terapeutycznego w oparciu o wiersz „ Zły humorek „ Doroty Gellner

CELE OGÓLNE :

CLE OPERACYJNE :

Dziecko potrafi :

- określić uczucia drugiego człowieka odwołując się do własnych

przeżyć

- odzwierciedlić swoje uczucia za pomocą niewerbalnych środków

komunikacji ( gestu i ruchu )

- wypowiadać się nt wiersza

- współdziałać w parach , zespole

- potrafi rozładować napięcie emocjonalne podczas zabaw przy

muzyce

FORMY ORGANIZACYJNE :

praca z całą grupą , w parach , w małych zespołach

METODY ( wg Kwiatkowskiej )

Czynne : - zadania stawiane dziecku do wykonania

Percepcyjne : - uprzystępnianie sztuki

- pokaz i obserwacja

Słowne :- żywe słowo

- rozmowa

- opowiadanie twórcze uruchamiające wyobraźnię dziecka

MIEJSCE ZAJĘCIA : sala przedszkolna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : tekst wiersza , piktogramy twarzy ( złość , radość , zdziwienie , smutek , strach ) , lusterka , gazety , reklamówki , kasety

z nagraniami , taśma klejąca ,

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

  1. Powitanie „ Iskierka „

  2. Słuchanie wiersza D. Gellner „ Zły humorek „

Jestem dzisiaj zła jak osa !

Złość mam w oczach i we włosach !

Złość wyłazi mi uszami

I rozmawiać nie chcę z wami !

A dlaczego ?

Nie wiem sama

Nie wie tata , nie wie mama …

Tupię nogą , drzwiami trzaskam

I pod włos kocura głaskam .

Jak tupnęłam lewą nogą ,

Nadepnęłam psu na ogon .

Nawet go nie przeprosiłam

Taka zła okropnie byłam .

Mysz wyjrzała z mysiej nory :

Zawołałam : - Moja sprawa !

Jesteś chyba zbyt ciekawa .

Potrąciłam stół i krzesło ,

co mam zrobić , by mi przeszło ?!

Wyszłam z domu na podwórze ,

Wpakowałam się w kałużę.

Widać , że mi złość nie służy ,

Skoro wpadłam do kałuży.

Siedzę w błocie , patrzę wkoło,

Wcale nie jest mi wesoło…

Nagle co to ?

Ktoś przystaje

Patrzcie ! Rękę mi podaje !

To ktoś mały , tam ktoś duży-

Wyciągają mnie z kałuży .

Przyszedł pies i siadł koło mnie

Kocur się przytulił do mnie,

Mysz podała mi chusteczkę :

Widzę , że się pobrudziłam ,

Ale za to złość zgubiłam

Pewnie w błocie gdzieś została .

Nie będę jej szukała !

  1. Rozmowa na temat wiersza

( złość , zdziwienie , smutek , radość )

  1. Gra mimiczna z lusterkami

Dzieci siedzą w kole na dywanie , każde z nich trzyma lusterko . Do każdego wypowiedzianego przez n-lkę zdania muszą zrobić odpowiednia minę , wyrażającą uczucia : np.

Dostałam wymarzony prezent .

Popsuła mi się ulubiona zabawka .

Do klasy wchodzą krasnoludki .

Spotkałam bardzo groźnego psa.

  1. „ Kłótnia instrumentów „ - gra na instrumentach perkusyjnych zespołów 2-3 osobowych .

Obserwatorzy opowiadają o wrażeniach , jak się czuli , gdy instrumenty się kłóciły

Burza mózgów „ Dlaczego się złościmy ? „ Jak odczuwamy złość ? „

6. „ Moja złość jest jak … - rysowanie mazakami symbolu swojej złości np. błyskawice , czarne , kłębiące chmury , ogniste kule . Następnie dzieci objaśniają swój rysunek np. zygzakowate linie jak błyskawica , bo moja złość jest jak burza z piorunami , ciemne chmury , bo moja złość przychodzi powoli , gromadzi się przez długi czas , a dopiero potem wybucha , ognista kula , bo moja złość wszystko po drodze niszczy

Rozmowa nt „ Co zrobić , by złość odeszła ? - rundka

7. .Dokończ zdanie „ Kiedy jestem zły …

Najbardziej złości mnie….

Kiedy kłótnia lub złość się kończy , to….

8. „ Atak na zamek „ -

Dziewczynki tworzą koło ( zamek ) . Chłopcy usiłują siłą wedrzeć się do niego . Zmiana . Chłopcy tworzą zamek . Dziewczynki nie używając przemocy atakują go .

Rozmowa : „ Czy rzeczywiście za każdym razem siła fizyczna była zaletą ? Jak czuły się dzieci w poszczególnych rolach ? Który sposób zdobycia zamku był lepszy ?

9. „ Dwa radia „ - podział grupy na 2 zespoły . Każdy zespół wybiera krótkie hasło ( np. pożar , gola )

Prowadzący „ włącza „ radio prze podniesienie ręki , wyłącza - opuszczeniem ręki . W momencie „ włączenia „ grupa głośno wykrzykuje swoje hasło .

10...„ Byk i pisklę „

W zależności od słyszanej muzyki ( kontrastowa w charakterze

i dynamice ) odzwierciedlenie płynności ruchów stada bydła i piskląt .

Muzyka : M. Musorgski „ Obrazki z wystawy „ - „ Bydło „ , „ Taniec

piskląt w skorupkach „

11. Zabawy z gazetami

  1. Zamknięcie złości -

Dzieci zbierają podarte gazety do reklamówek i zaklejają je taśmą klejącą

  1. Ewaluacja „ Minki „

14. Zabawa integracyjna „ Dyrdy myrdy „