Scenariusz sytuacji edukacyjnej

Rodzaj działalności dzieci: edukacja plastyczna

Metoda: naturalna nauka języka

Grupa wiekowa - 6 -latki

Prowadząca : Marzanna Mazurek

Temat: „Wiosna” - ekspresja plastyczna.

Cele operacyjne:

- dziecko zna pory roku,

- dziecko wie z czym kojarzy mu się wiosna,

- dziecko rozpoznaje symbole wiosny,

- dziecko potrafi zaplanować swoją pracę na dużym arkuszu papieru,

- dziecko umie samodzielnie namalować wiosną,

- dziecko potrafi opowiedzieć o swojej pracy,

- dziecko bierze udział w wypowiadaniu się w kręgu dyskusyjnym.

Pomoce: książka J.Cowley „Nasz pies Skunks” - Słoneczna Biblioteka, książka S. Romaniuk „Z czego składa się rok”, duże arkusze papieru, farby, makieta, ilustracje do makiety...

Przebieg:

1. „Z czego składa się rok?” - czytanie dzieciom książki S. Romaniuka.

Szczególne zainteresowanie się wiosną.

2. „Co wiemy o wiośnie?” - krąg dyskusyjny, wyszukiwanie symboli wiosny,

przyklejanie na jednej części makiety.

Wiosna

Lato

Zima

Jesień

3. „O pewnym piesku” - opowiadanie nauczycielki nawiązujące do książki

ze Słonecznej Biblioteki „Nasz pies Skunks”.

4. Zabawa ruchowa „Pieski na spacerze”.

5. „Dlaczego nazwano psa Skunks?” - przewidywanie zakończenia książeczki

pt. „Nasz pies Skunks”.

6. „Nasz pies Skunks”:

- oglądanie i omawianie ilustracji,

- czytanie dla dzieci,

- czytanie z dziećmi.

7. Zabawa ruchowa „Pieski odpoczywają, pieski się bawią”.

8. „Wiosna” - aktywność twórcza. Malowanie farbami plakatowymi na dużym

arkuszu papieru.

9. Autoprezentacja - opowiadanie o swoich pracach.

Opracowanie:

mgr Marzanna Mazurek