Konspekt zajęcia zabawy tropiącej w grupie dzieci 6-letnich
TEMAT: Odczytywanie zdań zapisanych symbolicznie i literowo
podczas zabawy tropiącej „Indiańska wyprawa”
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności czytania wyrazów, zdań
i poleceń,
- motywowanie do samodzielnego czytania,
- współdziałanie w grupie i małych zespołach.
Cele operacyjne:
- dz. potrafią odczytywać zdania,
- wykonują przeczytane polecenia
- dokonują analizy i syntezy wyrazów
- układają rozsypanki wyrazową, tworzą krzyżówkę, odczytują rozwiązanie,
- potrafią właściwie się zachować na ulicy
Pomoce: emblematy dla każdego dziecka, czapki indiańskie, napisy
i strzałki, woreczki, różne materiały do budowania.
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa z dziećmi na temat celu wyjścia do ogrodu
( zdobycie indiańskiej sprawności tropiciela).
2. Podział na plemiona - oznakowanie (rozdanie wcześniej zrobionych totemów i pióropuszy oraz opasek dla dziewczynek), wybór wodzów.
3. Wyjście do szatni poszczególnych plemion - małymi grupami. Odczytanie napisów:
Ubieramy buty.
Biegiem parami do bramy.
List:
___(rys.stóp)_____ za (rys.strzałki) .
4. Przejście ulicą do ogrodu przedszkolnego, trasa
oznaczona strzałkami widocznymi dla dzieci.
Wchodząc do ogrodu dalej kieruj asie strzałkami.
a) Dzieci czytają polecenie:
Na grubym (rys. drzewa) listy.
b)Wodzowie otwierają list dla plemienia, dzieci losują i
odczytują swoje imię.
Indywidualne odczytywanie imion wylosowanych przez dzieci:
- Rudy Lis,
- Mały Pies,
- Syty Wilk,
- Gruba Ryba,
- Sroga Puma,
- Pracowity Konik,
- Stary Rekin,
- Smutny Motyl,
- Ponury Smok,
- Skryty Baran,
- Powolny Kotek,
- Leniwy Tygrys,
- Ostatni Skok,
- Malutki Kogut,
- Ogromny Kot,
- Wysoki Dom,
- Pilna Kura,
- Prosta Droga,
- Trudna Rada,
- Dobra Sowa,
- Malutki Bizon,
- Zielona Koza.
c) Dzieci odczytują napis:
R,K,O,E,W = WOREK
O,D = DO
E,U,L,C = CELU
Dzieci rozwiązując rozsypankę, odczytują polecenie wrzucenia
woreczka do celu.
Celują do celu woreczkami.
d)Trzy zadania dla wodzów. Dzieci muszą odczytać zadanie
i poprawnie je wykonać:
Obok drzewa stoi wiadro. Podaj to wiadro Pani.
Koło płotu jest pies Burek. Zbuduj dom dla psa.
Na (rys.drzewa) wisi worek. Co w nim jest?
Jaki kolor ma łopatka?
e) Na drzewie powieszony jest znany dzieciom symbol
oznaczający „Indiańską zabawę ruchową” w koło drzewa.
Dzieci tańczą pokazują poszczególne elementy naśladujące
słowa indiańskie.
f) Rozwiązanie krzyżówki
- Każde plemię otrzymuje kolorowe tekturki z zadaniem
ułożenia kolorami wyrazów. Następnie dzieci składają
krzyżówkę:
P A S
L I S T
R A K
S E R
Z A M E K
K O T
Poszczególne wyrazy są napisane innym kolorem. Dzieci
nakładają tekturki na szablon. Odczytują rozwiązanie,
sugerujące udanie się do piaskownicy(piasek).
g) Napis na piaskownicy:
Wykop łopatką skarb.
Dzieci odkopują przy pomocy łopatek w dowolny sposób
zakopany skarb. Odnajdują nowe zabawki do zabawy w
w ogrodzie.
h) Dekoracja emblematami „tropiciela”.
Dowolna zabawa w Indian na terenie ogrodu ( wykorzystanie
„totemów” , kocy do wykonania „wigwamów”, zabawek
wykopanych z piaskownicy, itp.)