SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH, wypracowania


SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH

PROWADZĄCA:

DNIA: 25.02.2004-02-22

GRUPA DZIECI: 6-latki

TEMAT DNIA: Moje marzenia.

CEL GŁÓWNY: tworzenie improwizacji wokalnych po wysłuchaniu piosenki „Fantazja”

CELE OPERACYJNE: dziecko potrafi

METODY:

czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku,

ćwiczenia,

percepcyjne: obserwacji i pokazu,

słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje.

FORMY: zbiorowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyty i kasety z nagraniami, instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyno, kastaniety, trójkąt, grzechotka), blok rysunkowy biały, farby plakatowe i akwarelowe, kredki ołówkowe, świecowe, mazaki, ilustracje.

PODSTAWA PROGRAMOWA

I. Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

3. Organizowanie sytuacji pozwalających na poznanie możliwości własnych dziecka i innych ludzi, np. wynikających ze zróżnicowania płci, wieku, stanu zdrowia i doświadczenia.

6. Odczytywanie sensu i przeznaczenia rzeczy.

7. Wzbudzanie zainteresowań obrazem (ilustracją) i tekstem.

II. Nabywanie umiejętności przez działanie.

1. Wspieranie samodzielnych działań dziecka.

2. Pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań.

7. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.

9. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

III. Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.

2. Pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego „Ja” i zaspokajaniu

poczucia bezpieczeństwa.

7. Umożliwienie zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.

IV. Budowanie systemu wartości.

4. Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko wyborów i zdawania sobie

sprawy z ich konsekwencji.

5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i

rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej

i innych.

I. Schodzenie się dzieci do przedszkola

  1. Rozmowy indywidualne w małych grupach na temat wrażeń dzieci po feriach oraz marzeniach na najbliższy czas.

  2. Ćwiczenia poranne

- zabawa „Słonko świeci - deszcz pada”- nauczyciel mówi: „Słonko świeci”-

dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach; „Deszcz pada”- biegną pod

ścianę,

- zabawa „Kwiaty rosną - kwiaty więdną”- dzieci w rozsypce, w przysiadzie

podpartym- kwiaty zwiędły. Kiedy nauczyciel mówi: „Kwiaty rosną po

deszczu”, dzieci powoli prostują się do stania,

- „Bocian brodzi po łące”- dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan,

stają na zmianę raz na nodze prawej, raz na lewej i naśladują klekot bociana,

- „Koniki”- dzieci biegają i chodzą w różnych kierunkach tak jak koniki

biegają kłusem i idą stępem,

- marsz przy piosence „Marsz przedszkolaka”.

3. Zabawa „Iskierka przyjaźni”

- nauczyciel mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech ona wróci do moich.....” rąk, ramion, łokci, uszu itd.

- dzieci podają sobie po kolei w kole iskierkę, aż wróci ona do nauczyciela.

  1. Czynności higieniczno-sanitarne przed śniadaniem.

  2. Śniadanie.

  3. Mycie zębów po śniadaniu.

  4. Sytuacje edukacyjne tworzone przez dzieci i nauczyciela.

PRZEBIEG

Część wstępna

1. Zabawa ruchowa - „Moja wesoła rodzinka”

- naśladowanie czynności pokazywanych przez nauczyciela przy

akompaniamencie muzycznym.

Część główna

1. Wysłuchanie piosenki pt. „Fantazja”.

- wyjaśnienie nieznanych zwrotów i wyrażeń,

-co to jest fantazja, a co marzenie?

- zwrócenie uwagi na różnicę między fantazją a marzeniem.

2. Ponowne wysłuchanie piosenki pt. „Fantazja”.

- wypowiedzi dzieci na temat własnych fantazji i marzeń,

- próba wyśpiewania własnych marzeń i fantazji według własnej melodii.

3. Zabawa ruchowa „Marzenia Agatki”.

- nauczyciel włącza piosenkę „Fantazja”,

- dzieci tańczą w rytm muzyki,

- gdy muzyka ucichnie, nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację

przedstawiającą Agatkę:

  1. jeżdżącą na rolkach,

  2. bawiącą się z kotkiem,

  3. grającą na instrumencie,

- zadaniem dzieci jest naśladowanie czynności Agatki.

4. Dalsze śpiewanie własnych fantazji i marzeń z wykorzystaniem instrumentów

perkusyjnych.

5. Praca plastyczna „Moje marzenia” - dzieci malują swoje marzenia słuchając piosenki „Fantazja”.

- wykorzystanie różnych materiałów malarskich

• farby plakatowe,

• farby akwarelowe,

• kredki ołówkowe,

• kredki świecowe.

Rekapitulacja

1. Czynności porządkowe.

2. Ponowne wysłuchanie piosenki „Fantazja”.

3. Wspólne oglądanie wykonanych prac.

4. Nadanie tytułów pracom i zorganizowanie ich wystawy.

3


