Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Utrwalenie wymowy głoski „c”

Cel główny: Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski "c".

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 90 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Klasa: 3 podstawowa

Pomoce:

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

Ćwiczenia oddechowe

-wdech powietrza przez nos z równoczesnym wyciagnięciem rąk przed siebie, wydech przez jamę ustną (przedłużony) opuszczenie rąk

-dmuchanie na płomień świecy z różnym natężeniem - raz delikatnie, a raz bardzo mocno, tak aby świeca zgasła.

Świeczka

Lustro

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

-ćwiczenia języka. "malowanie podniebienia"; "liczenie" czubkiem języka zębów; oblizywanie warg czubkiem języka,

Lustro

Ćwiczenia warg

-wysuwanie spłaszczanie złączonych warg; cmokanie; gwizdanie; nabieranie i powolne wypuszczanie powietrza przez jamę ustną;

Lustro

Ćwiczenia słuchowe

-uczeń powtarza za nauczycielem:

Was - wąż,
Mysz - miś,
Koza - koza,
Koza - kosa,
Liski - liszki,
Murek - nurek,
Domek - domek,
Tomek - Tomek,
Kura - kula,
Kaczka - taczka,
Basie - bazie,

Obrazki

Lustro

Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne

Powtarzanie wyrażeń:

Cytrynowy placek,
Owocowe cukierki,
Cygański taniec,
Pocerowany koc,
Polecenie ojca,
Porcelanowe cacko,
Kłujący jałowiec,
Gorący lipiec,
Pachnący czerwiec,
Cwałujące kucyki,
Smutny marzec,
Cudowni rodzice,
Codzienna praca,
Ocean Atlantycki,
Psotny kocur

-Nazywanie obrazków

-zabawa w domino obrazkowe,

-Zabawa w skojarzenia,

-Różnicowanie głoski „c” „dz”

Obrazki

Lustro

Domino obrazkowe

Zeszyty logopedyczne

Zakończenie zajęć