KONSPEKT Z LEKCJI FIZYKI

Prowadzący: Dusza Dawid

Szkoła: Gimnazjum nr 9 ul. Orzeszkowej 8a

Klasa:2d

Opiekun: mgr Jerzy Pięciak

Czas trwania lekcji: 45 minut

Data:28-09-2000

Temat lekcji: Obliczanie drogi i prędkości w ruchu jednostajnym prostoliniowym.

Cele lekcji:

Wiadomości

Umiejętności

A

B

C

D

-że prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym ma wartość stałą

-że prędkość jest wielkością wektorową

-jakie są jednostki ( w układzie SI ) drogi, prędkości, czasu

-że w ruchu jednostajnym prostoliniowym droga jest proporcjonalna do czasu

-podać charakterystykę ruchu jednostajnego prostoliniowego

-przeliczyć jednostki np. prędkości

-sporządzić wykres s(t), v(t)

-potrafi obliczyć wartość drogi z wykresu v(t) ( że jest to pole powierzchni pod wykresem )

Przebieg lekcji:

Zadania

Warunki

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Wnioski

Powitanie

Dziennik

Sprawdzenie obecności

Uczniowie odpowiadają po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska

Sprawdzenie wiadomości uczniów

Umiejętności uczniów zdobyte na lekcji

Zadawanie pytań

Odpowiedzi na pytania

Podanie tematu lekcji

Temat: Obliczanie drogi i prędkości w ruchu jednostajnym prostoliniowym

Zapisanie tematu lekcji

Przeliczenie jednostek

Umiejętności uczniów

1 km=---------m

1 h=-----------s

1 m=----------km

1 s=-----------h

10.8 =---------

180 =---------

10 =----------

=1000 m

=60 min. =60•60 = 3600 s

= km

= h

Zadanie 1

Sportowiec, w pewnym przedziale czasu równy 8 s biegł z jednostajną prędkością 7 . Jaką drogę przebył sportowiec.

Dane:

t=8s

v=7

Szukane:

s=?

v=

s= v∗t

Odp. Sportowiec przebył drogę równą 56 m

Zadanie 2

Samochód przebył pewien odcinek drogi równy 210 m w czasie 7 s. Z jaką prędkością jechał? Wynik podaj w .

Dane:

s=210 m

t=7 s

Szukane:

v=?

Odp. Samochód jechał z prędkością równą 108 .

Zadanie 3

Mając daną prędkość 5 i pewien przedział czasu równy 6 s, narysuj wykres zależności v(t), s(t) w tym ruchu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
V(t)

S(t)

Umiejętności uczniów

Czy potrafisz policzyć wartość drogi patrząc na wykres v(t)?

5•6=30 m

Wartość drogi to jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t).

Podsumowanie lekcji

Umiejętność uczniów

Jak obliczyć wartość prędkości mając daną drogę i czas?

Jak obliczyć wartość drogi mając daną prędkość i czas?

Czemu jest równe jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t) w ruchu jednostajnym prostoliniowym

Jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t) jest równe wartości drogi w tym ruchu.