Scenariusz zajęć:

Grupa: 5-6latki Data:

Temat: Zabawy z literkami wyrazami i zdaniami.

Cel główny zajęć

- sprawdzenie umiejętności czytania u dzieci 6 letnich i poziomu znajomości poznanych liter u dzieci 5 letnich

Cele szczegółowe zajęcia 1: ( dziecko)

- układa wyrazy z rozsypanki literowej

- układa krótkie proste zdania z rozsypanki wyrazowej

- właściwie dobiera podpisy do obrazków

- odczytuje krótkie teksty

- rozpoznaje poznane wcześniej litery

- układa z liter proste wyrazy: mama, tata, dom, swoje imię

- odczytuje podpisy do obrazków ( globalnie)

Cele szczegółowe zajęcia 2: (dziecko)

- wykonuje ilustrację do tekstu

- rozpoznaje głoski w nagłosie, dobiera odpowiednią literkę.

Metody pracy:

- zadań stawianych dziecku

- czynnościowa

Formy pracy:

- zabawy ze słowami

- zabawy ruchowe

Środki dydaktyczne:

- obrazki, wyrazy, zdania, rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, wyrazy z brakującymi literami, litery, kartki, napisy do obrazków

Przebieg zajęcia 1.

I.

1. Powitanie w kole z wyklaskiwaniem imion ( dziecko mówi swoje imię dzieląc je na sylaby, grupa powtarza)

2. Odszukanie kopert ze swoim imieniem.

II.

1. Układanie wyrazów z rozsypanki literowej: mama, tata, dom, lala itp. oraz swojego imienia

2. Rozmowa na temat ulubionych zabaw dzieci

3. „ Zgadnij co robię?” zabawa ruchowo - naśladowcza

4. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne zabawy dzieci.

5. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej przez dzieci 6 letnie, dobieranie do odpowiednich obrazków - praca przy tablicy magnetycznej.

6. Układanie nazw obrazków z rozsypanki literowej.

III.

1. Odczytywanie i przyporządkowywanie zdań dotyczących niektórych obrazków - dzieci zdolniejsze

Przebieg zajęcia 2.

I.

1. „ Przeczytaj i znajdź” - zabawa ruchowa - swobodny ruch przy muzyce na hasło odnajdywanie w sali przedmiotów których nazwę pokazuje N.

II.

1. Praca przy stolikach :

- rozdanie kart pracy z napisanymi zdaniami, zadaniem dzieci jest przeczytanie zdań i zilustrowanie tekstu kredkami.

- rozdanie kart pracy z obrazkami i literami, zadaniem dzieci jest nazwanie obrazka i połączenie obrazka z literką która odpowiada pierwszej głosce w jego nazwie.

III.

1. Omówienie wykonanych prac.

2. Zabawa ruchowa wg. pomysłów dzieci.

Opracowała : Monika Wyborna