Scenariusz - konspekt
spotkania integracyjnego związanego z obchodami Świąt Bożego Narodzenia
Czas trwania spotkania -2 godziny.
Temat spotkania - „Gdy Pan Jezus się narodził...”, czyli wigilia klasowa
Cele spotkania:
Kultywowanie tradycji chrześcijańskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
Rozwijanie wiedzy o kulturze i tradycjach bożonarodzeniowych własnego regionu.
Kultura zachowania się przy stole, składanie życzeń bliskim i znajomym.
Integrowanie zespołu klasowego.
Po zajęciach uczeń:
Umie prawidłowo nakryć do świątecznego stołu.
Zna zwyczaje dotyczące obchodów Świąt Bożego Narodzenia w kraju
i w swoim regionie.
Śpiewa popularne kolędy i pastorałki polskie.
Opowiada o zwyczajach i tradycjach świątecznych, panujących w swojej miejscowości i domu rodzinnym.
Metody pracy: podająca, poszukująca.
Formy pracy: dyskusja, gawęda, mapa skojarzeń, metoda ewaluacyjna „smily”.
Do spotkania uczniowie starannie się przygotowali. Tydzień wcześniej podzielili się na kilkuosobowe zespoły odpowiedzialne za świąteczny wystrój klasy, wykonanie ozdób choinkowych, ustrojenie choinki oraz przyniesienie magnetofonu i kaset z nagraniami kolęd, opłatka, produktów spożywczych, dekorację stołu, a także przygotowanie gawęd o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Przebieg spotkania:
1. Czynności organizacyjne.
Odświętne nakrycie stołu - dekoracja świąteczna: zapalona świeca, biały obrus, siano, gałązki świerkowe.
Przygotowanie poczęstunku - na odświętnie nakrytym stole uczniowie ustawili talerzyk z opłatkiem, ciasta, napoje, słodycze.
Zaproszenie gości - W spotkaniu uczestniczyli dyrektor szkoły - Pan Andrzej Tomczyk oraz zastępca dyrektora - Pani Grażyna Kras.
2. Życzenia świąteczne.
Spotkanie rozpoczyna gospodyni klasy, która wita zaproszonych gości i odczytuje fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie składa zebranym życzenia świąteczne i rozpoczyna łamanie się opłatkiem. Dzieląc się nim wszyscy składają sobie życzenia świąteczne. Najpiękniejsze z życzeń zostaną potem powtórzone głośno, a ich autor nagrodzony.
Na Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący 2001 Rok życzymy wszystkim
tu zebranym dużo radości i serca, szczęścia rodzinnego oraz niosącego pokój Błogosławieństwa Bożej Dzieciny.
Przy dźwiękach kolędy „ Cicha noc” wszyscy siadają do stołu. Kolejne punkty programu odbywają się podczas konsumpcji poczęstunku, przy wtórze kolęd słuchanych
z taśmy lub śpiewanych przez uczniów.
3. Rozdanie upominków.
Wychowawczyni klasy zadbała o zachowanie tradycji obdarowywania się świątecznymi prezentami. Przygotowała dla wszystkich drobne upominki. Poinformowany
o celu zakupu pracownik hurtowni papierniczej pomógł w wyborze atrakcyjnych w formie przyborów szkolnych.
4.Budowanie mapy skojarzeń „ Czym są dla mnie Święta Bożego Narodzenia?”
Jedna z uczennic podchodzi do tablicy, na której uprzednio narysowała schemat mapy skojarzeń. W puste prostokąty wpisuje pojęcia kojarzące się wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia.
opłatek kolędy
choinka pastorałki życzenia gwiazda
Wigilia lampki
Potrawy wigilijne ozdoby choinkowe
świąteczna dekoracja BOŻE NARODZENIE
stołu
jasełka
Pasterka
żłóbek
5. Gawędy o symbolice, zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych.
Symbolika drzewka świątecznego - opowiedziała o niej jedna z uczennic:
Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Każda ozdoba
ma swoje znaczenie. Zapalone lampki przypominają o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa. Ozdoby wyrażają dary łaski Bożej: łańcuch to wąż - kusiciel, jabłka to grzechy. Gwiazda
na czubku drzewka jest symbolem gwiazdy betlejemskiej.
b. Tradycja wieczerzy wigilijnej - mówił o niej kolejny uczeń:
Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się tradycyjną wieczerzą wigilijną
spożywaną przeważnie w gronie rodziny. Pomieszczenie, w którym znajduje się stół wigilijny, jest bogato ozdobione. W naszej wsi u powały zawiesza się „ pająki” i łańcuchy, wykonane przez dziewczęta ze słomy łączonej z kolorową bibułą. Pokój przyozdabiają zielone gałązki jodły, świerka lub sosny. W kącie izby umieszcza się wielki snop żyta lub pszenicy. Stół wigilijny zaściela się lśniącym bielą obrusem, pod którym rozkłada się siano.
Do wieczerzy zasiada się wraz z pojawieniem na niebie pierwszej gwiazdki. Stary obyczaj nakazuje, by w wigilijnej wieczerzy uczestniczyła parzysta liczba osób, natomiast liczba potraw powinna być nieparzysta. Przy stole powinni zasiąść tylko przyjaciele, dlatego w tym dniu należy pogodzić się z największym nawet wrogiem.
Do tradycyjnych potraw wigilijnych należą: czerwony barszczyk z uszkami, zupa
grzybowa, bigos postny, śledzie, karp, kluski z makiem, kutia, kompot z suszonych owoców.
c. Zwyczaje związane z pasterką - o zwyczaju kultywowanym we wsi rodzinnej uczniów
opowiedziała następna osoba:
Przed północą wszyscy tradycyjnie wędrują do kościoła na pasterkę. Wracając
do domów gospodarze uderzają kijami w drzewa i ule w swoich obejściach, aby w ten sposób obudzić do życia uśpioną przyrodę.
5. Quiz świąteczny.
Tydzień wcześniej uczniowie zostali poinformowani o tym, że podczas spotkania opłatkowego zostanie przeprowadzony quiz o tematyce bożonarodzeniowej. Wskazano im zakres materiału oraz źródła, z których mogą zaczerpnąć potrzebne informacje.
W zmaganiach wzięli udział wszyscy obecni na spotkaniu uczniowie ( 21 ).
Oto niektóre najciekawsze pytania quizu:
Jak brzmi tytuł najstarszej polskiej kolędy? ( „ Pieśń o Narodzeniu Pańskim”).
Kiedy i gdzie powstała kolęda „ Cicha noc”? Można się pomylić o 10 lat. (24 grudnia 1818 r ., wioska Oberndorf w Kraju Salzburskim )
Ile wersji językowych tej kolędy istnieje obecnie? (124 )
Na czym polega różnica między kolędą a pastorałką? ( Kolęda - pieśń o narodzeniu Pańskim z przewagą elementów religijnych, pastorałka - pieśń o narodzeniu Pańskim z przewagą elementów świeckich, często ludowych.)
Podaj imię i nazwisko autora słów kolędy „ Bóg się rodzi”. ( Franciszek Karpiński)
W jaki sposób przygotujesz wigilijną kutię?
Ile potraw powinno być na wigilijnym stole?
Co symbolizują jabłka na choince?
Zaśpiewaj swoją ulubioną kolędę lub pastorałkę.
Zwycięzca otrzymał nagrodę - zestaw kart świątecznych wydany przez Sanktuarium Maryjne w naszym mieście.
7. Podsumowanie i ocena spotkania.
Na zakończenie spotkania wychowawczyni dziękuje gościom za przybycie,
uczniom - za odpowiednią oprawę spotkania i właściwą postawę na zajęciach.
Otrzymane wcześniej metki cenowe uczniowie przyczepiają do wybranej rubryki zawieszonej na tablicy planszy ( metoda ewaluacyjna „smily” ).
Uśmiechnięta buźka oznacza +1 pkt, poważna 0 pkt, wykrzywiona -1 pkt.
Tabela wygląda następująco:
|
TEMAT |
TREŚCI |
ATMOSFERA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zastosowana metoda pozwoliła wychowawcy w bardzo krótkim czasie zbadać samopoczucie grupy, atrakcyjność tematu i proponowanych form pracy, uczniom zaś - nawet tym najbardziej nieśmiałym, wypowiedzieć się bez słów o swoich odczuciach na zakończenie spotkania.