Poznajemy najstarsze miasta Polski, pedagogika wszystko, Zintegrowane


Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Katarzyna Gruszczyńska, Karolina Machowska

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA : 3C

WYCHOWAWCA KLASY : Ewa Rudowska

CZAS TRWANIA : 135 min

TEMAT BLOKU : Co wiemy o naszej Ojczyźnie?

TEMAT DNIA : Poznajemy najstarsze miasta Polski

Tematyka obserwowanych zajęć:

Rozmowa na temat miast Polski, ze szczególnym wskazaniem na najstarsze, na podstawie tekstu ,,Z przeszłości polskich miast” oraz wcześniejszych wiadomości, wskazanie położenia miast na mapie i zapoznanie z ich herbami. Rozwiązywanie zadań tekstowych, dotyczących mnożenia i dzielenia (zakres 100). Wykonanie pracy plastycznej pt. ,, Nasza mapa”- wyklejanie konturów plasteliną.

Zakresy edukacji:

Cele operacyjne:

Dydaktyczne

Edukacja przyrodniczo- społeczna:

Edukacja polonistyczna:

Edukacja matematyczna:

- c:(a + b),

- a + (a + b),

- a + (a - b),

- (a : b) - c

za pomocą dwóch sposobów

Edukacja plastyczna:

Edukacja muzyczna:

Wychowawcze:

METODY AKTYWNOŚCI

(wg R .Więckowskiego)

Informacyjne:

Heurystyczne:

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

Konwencjonalne

Techniczne

PRZEBIEG:

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

    1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć, losowanie kolorowych karteczek ( ZAŁĄCZNIK 1).

  1. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Wprowadzenie do tematu zajęć:

- zamieszczenie na tablicy planszy z działaniami mnożenia i dzielenia

w zakresie 100,

- wykonanie obliczeń matematycznych,

- przyporządkowanie iloczynom i ilorazom wyników,

- porządkowanie wyników rosnąco,

- stworzenie hasła Polska z liter napisanych na odwrocie uporządkowanych

kartek z wynikami. (ZAŁĄCZNIK 2)

2. Rozmowa na temat utworzonego hasła (Polska). Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci na dany temat, przypomnienie pełnej nazwy Polski, określenie granic na mapie, wymienianie nazw znanych miast.

3. Przypomnienie wiadomości z klasy II, dotyczących Płocka i Warszawy- praca w grupach, konkurs. ( KARTA PRACY 1- ZAŁĄCZNIK 3)

4. Czytanie tekstu dotyczącego najstarszych miast- praca w grupach ( podręcznik strona 72, 73) ukierunkowane pytaniami nauczyciela. (KARTA PRACY 2-

- ZAŁĄCZNIK 4)

  1. Analiza przeczytanych fragmentów tekstu i uzupełnienie zdań (ćwiczenie 7 strona 5 - ZAŁĄCZNIK 5). Wskazywanie położenia miast na mapie fizycznej Polski i ich utrwalenie ( ćwiczenie 2 strona 3- ZAŁĄCZNIK 6). Przyporządkowanie obrazów herbów do miast. ( ZAŁĄCZNIK 7)

  1. Zamieszczenie na tablicy i układanie z puzzli ilustracji dotyczących legend:

,,Legenda o smoku wawelskim,” ,,Legenda o poznańskich koziołkach,” ,,Legenda

o Warsie i Sawie,” ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.” (ZAŁĄCZNIK 8)

Utrwalenie treści wyżej wymienionych utworów. (ćwiczenie 4 strona 4-

- ZAŁĄCZNIK 9)

  1. Słuchanie utworu ,,Wiślany wiat.” (przerwa śródlekcyjna- wizualizacja)

  2. Rozwiązywanie zadań matematycznych typu:

- c:(a + b),

- a + (a + b),

- a + (a - b),

- (a : b) - c

z wykorzystaniem liczmanów (ZAŁĄCZNIK 10,11,12,13). Zamieszczenie

rozwiązań na karcie pracy (KARTA PRACY 3- ZAŁĄCZNIK 14) i wklejenie

kart do zeszytu.

  1. Utrwalenie informacji o herbach, rozwiązywanie karty pracy przez dzieci (KARTA PRACY 4- ZAŁĄCZNIK 15), wklejenie jej do zeszytu.

10. Wykonanie pracy plastycznej ,,Nasza mapa”- wylepianie płaszczyzny plasteliną, słuchanie muzyki do polskich tańców narodowych.( mazura, oberka, kujawiaka, krakowiaka, polki)

  1. CZĘŚĆ KOŃCOWA

    1. Zadanie i omówienie pracy domowej (ZAŁĄCZNIK 16):

- zakres podstawowy: ćw.1 str. 3, ćw. 8 str. 5, czytanie czytanki str.72,73.

- dla chętnych: ćw. 3 str. 3.

- zakres podstawowy: karta pracy- trening przed sprawdzianem. (KARTA PRACY 5)

    1. Podsumowanie wiadomości:

    1. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci:

4. Pożegnanie.


