SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

KLASA VI

(czas: 45 min.)

TEMAT: Głos to też instrument.

Cel główny: poznanie różnych możliwości głosu ludzkiego

Cele operacyjne:

Umiejętności ucznia:

· zna różne możliwości swojego głosu
· zna skalę własnego głosu
· rozwija głos z właściwym podparciem oddechowym
· odróżnia rodzaje głosów ludzkich (sopran i bas)
· wie kim był S.Moniuszko, W.A.Mozart
· umie zaśpiewać w grupie poprawnie intonacyjnie kanon włoski
ze słowami "Su cantemo" jednogłosowo
· umie współpracować w grupie

Metody:

· analityczno percepcyjna
· problemowo-twórcza
· organizowania i rozwijania działalności ucznia

Środki dydaktyczne:

· głos ludzki
· pianino, keyboard
· odtwarzacz CD i nagrania utworów:
- W.A.Mozart "Aria Królowej nocy" z opery "Czarodziejski flet"
- S.Moniuszko pieśń "Stary kapral"
· podręczniki i zeszyty ćwiczeń

Przebieg zajęć:

1.Powitanie polegające na rozmaitym powtarzaniu słów "Dzień dobry":
- chętni uczniowie starają się powiedzieć je lub zaśpiewać w różny sposób, np. zmieniając wysokość głosu, tempo, dynamikę, nastrój, itp.

2. Przeprowadzenie ćwiczen z głosem zamieszczonych w podręczniku:
- naśladowanie głosem dźwięków i odgłosów (kraina komputerów, dżungla),
- odczytywanie głosem wzorów graficznych,
- czytanie tekstów wg zapisu na różnej wysokości,
- odgadywanie melodii z zapisu kierunku linii malodycznej,
- zabawy z glissandami

3. Sprawdzanie skali głosu
- nauczyciel sprawdza skalę głosu kilkorga ochotników i zapisuje ją na pięciolinii na tablicy, a uczniowie wpisują ją do swoich zeszytów ćwiczeń

4. Zapoznanie uczniów ze skalami głosów ludzkich

Głosy kobiece:

Głosy męskie

Wprowadzenie pojęcia kontratenor:

kontratenor - najwyższy głos męski, jego barwa przypomina żeński alt.

5. Słuchanie przykładów muzyki wokalnej:
- brzmienia sopranu w utworze W.A.Mozarta "Aria Królowej Nocy" z opery "Czarodziejski flet"
- brzmienia basu w utworze S.Moniuszki "Stary kapral"
- omówienie wysłuchanej muzyki

Jaki to głos? - zagadki muzyczne

Słuchanie utworów na różne głosy: Aria Królowej Nocy (sopran), Seguidilla (alt), Szumią jodły (tenor), Aria Skołuby (bas) i rozpoznawanie ich.

6. Nauka włoskiego kanonu „Su cantemo”:
- uczniowie powtarzają melodię kanonu na różnych głoskach, np. mo, na, li, itp.,
- próbują zaśpiewać kanon ze słowami jednogłosowo,
- próbują zaśpiewać kanon „Su cantemo” ze słowami jednogłosowo z podkładem muzycznym keyboarda powtarzając kolejno trzy razy.

Podsumowanie lekcji.

Ocena pracy uczniów na lekcji