KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B

Data: 18 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Przypomnienie wiadomości o zdaniach złożonych współrzędnie.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna rodzaje zdań współrzędnych

- uczeń wie, jak analizować zdania współrzędne

- uczeń zna zasady używania znaków interpunkcyjnych w zdaniach współrzędnie złożonych

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi analizować zdania współrzędne

- uczeń poprawnie stosuje znaki interpunkcyjne

Poziom postaw:

- szanuje język ojczysty

MATERIAŁ:

Orłowa K., Synowiec H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy III gimnazjum, Warszawa 2001

METODY:

- podająca

- zajęć praktycznych

FORMY PRACY:

- zbiorowa

PRZEBIEG LEKCJI:

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, odpytuje jednego z uczniów. Podaje temat lekcji.

Uważnie słucha odpowiedzi kolegi, zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Uważne słuchanie.

Badanie

Nauczyciel pyta uczniów, co pamiętają w związku ze zdaniami współrzędnie złożonymi. Przypomina uczniom, że zdania współrzędnie złożone nie określają się wzajemnie.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń).

Prezentacja

Nauczyciel wypisuje na tablicy rodzaje zdań współrzędnie złożonych, spójniki charakterystyczne dla danych rodzajów zdań, schematy wykresów, oraz przykłady.

Mówi też o zasadach stawiania przecinków przed spójnikami, w zdaniach złożonych współrzędnie wynikowych i przeciwstawnych.

Przepisuje notatkę do zeszytu. Zapisuje zasadę dotyczącą interpunkcji.

Rodzaje zdań złożonych współrzędnie:

  • Łączne - czynności współistnieją ze sobą, tzn. występują w jednakowym czasie i przestrzeni (np. Zuzia jest zdolna i uczy się dobrze.).

spójniki: "i", "oraz", "ni", "ani", "jak" lub bezspójnikowo (przecinek).

wykres: __1__....__2__

  • Rozłączne - zdania składowe wykluczają się wzajemnie (np. Jutro zrobię obiad albo przygotuję kolację.).

spójniki: "albo", "lub", "czy", "bądź"

wykres: __1__<....>__2__

  • Wynikowe - jedna czynność wynika z drugiej (np. Andrzej jest pilny, więc w szkole ma dobre oceny.).

spójniki: "więc", "zatem", "toteż", "dlatego",

wykres: __1__>....>__2__

  • Przeciwstawne - czynności przeciwstawiają się sobie (np. Turyści byli już zmęczeni, ale nie chcieli robić postoju.).

spójniki: "ale", "lecz", "a", "jednak", "zaś", "natomiast"

wykres: __1__>....<__2__

Przekształcanie

Nauczyciel wypisuje na tablicy różne zdania współrzędnie złożone. Uczniowie mają za zadanie analizowanie tychże zdań.

Analizuje zdania.

Umiejętność praktycznego wykorzystania wiadomości zdobytych na lekcji.

Podsumowanie

Nauczyciel prosi uczniów, by podsumowali wiadomości, które przypomnieli na dzisiejszej lekcji.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.