Opiekun Stażu:

Alicja Buczek© Data:

Zajęcia przeprowadzone

dla Nauczyciela Kontraktowego

w Przedszkolu im.Kubusia Puchatka

w Mikołowie

0x01 graphic

Scenariusz zajęć

Dla grupy wiekowej wiekowej: 6-latki

TEMAT: Zabawy z Panem listopadem

CELE OGÓLNE: Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia, współpracy w zespole, komunikowania się , dzielenia się na role, tworzenie i odczytywanie prostych wyrazów w ukrytych zagadkach

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:

METODY: czynna

FORMY PRACY: z całą grupą i w małych zespołach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kaseta z nagraniami, 3 pudełka w kolorach żółty, brązowy, zielony, liście emblematy, ilustracje jesienne, napisy , pocięte ilustracje , bębenek, gazety, wykreślanka literowa, rozsypanka literowa, kartki z narysowanym konturem parasola

Przebieg zajęcia:

  1. Zaproszenie Pana listopada do zabawy - dzieci śpiewaja piosenkę „Pan listopad” a jedno wybrane dziecko (Listopad) rozdaje pozostałym liście w różnych kolorach.

  2. Zabawa ruchowa „Wirujące liście”

  3. Rozmowa w kręgu na temat pogody jesiennej - nauczycielka informuje dzieci, że listopad chce się bawić i przyniósł prezenty (3 kolorowe pudełka).

Zabawa w :”ciepło-zimno” (Ukrywanie i poszukiwanie pudełek). Dz. gromadzą się na dywanie i porównują pudełka z kolorem własnego liścia. Podchodzą do odpowiedniego pudełka i rozpakowują je.

  1. Praca w zespołach.

Grupa I: odczytuje napisy i kładzie je pod odpowiednimi obrazkami

Grupa II: układa pocięty obrazek w całość

Grupa III:Dopasowują obrazki do postaci Pana Listopada

  1. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Kasztanki” (Akompaniament z magnetofonu- KLANZA).

  2. Oferty dla dzieci. Wszyscy podchodzą do stolików, kierując się kolorem liścia, podejmują proponowane zajęcia.

Grupa I: wyszukuje litery z których można ułożyć podpis do obrazka (zaznaczaja je żółtą kredką

Grupa II: prowadzą literki po strzałkach tak by powstał wyraz

Grupa III:łączą punkty na kartce tak by powstał obrazek.

7. Ozdabianie wzorami literopodobnymi konturu parasola.