![]() | Pobierz cały dokument konspekt.zajec.swietlicowych.bajkowy.swiat.doc Rozmiar 64 KB |
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA KLAS OD II - IV
TEMAT: Bajkowy świat
CELE:
Uczeń:
zna różne bajki i umie określić walory wychowawcze bajki,
potrafi opowiedzieć o swojej ulubionej bajce
potrafi pogrupować wyrazy z literą "b" według kryterium liter
czuje potrzebę czytania (słuchania, oglądania) bajek i emocjonalnie przeżywa
potrafi działać, wykorzystując swoją wyobraźnię
METODY: rozmowa kierowana, działalność twórcza dzieci, burza mózgów, zabawowa
FORMY: indywidualna, grupowa
ŚRODKI: kartki, przybory do rysowania, kartki z przygotowanymi wyrazami, kartka- „jadłospis”, wydrukowane zgadywanki.
Czas: 90 min
PRZEBIEG:
Rozmowa z dziećmi na temat bajek:
jaka jest Twoja ulubiona bajka?
Kto czyta Ci bajki?
Oprócz czytania gdzie możemy zobaczyć (obejrzeć) bajki?
Jakim bohaterem bajkowym chciałbyś być? Dlaczego
Próby ustalenia odpowiedzi na pytanie: Co to jest bajka? (Dzieci podają swoje propozycje odpowiedzi na pytanie, a nauczyciel później podsumowuje.) Bajka należy do gatunku literatury dydaktycznej zawierającej naukę moralną. Celem bajki jest pouczenie czytelnika o szkodliwości lub pożyteczności pewnych zachowań, przekazywanie pewnych zasad etycznych. Termin bajka obejmuje też ustnie przekazywane bajki ludowe, a w szerszym znaczeniu również baśnie.
Czytanie bajki. Każde dziecko po kolei czyta wyznaczony fragment
Rysowanie ulubionego bohatera bajkowego, lub sceny z ulubionej bajki.
Wymyślanie bajek. Podział dzieci na kilka osobowe drużyny. Każda losuje zestaw słów dla siebie, zadanie polega na tym , aby z podanych słów wymyślić bajkę. Na koniec drużyny czytają swoje opowiadania. Jeżeli czas pozwoli można rysować ilustracje do wymyślonych bajek.
Słowa: kucharka, las, zaklęcie, pietruszka, wesele
Chłopiec, królewna, las, burak, miękkie łóżeczko, listopad
Kura, macocha, jajko, lis, krasnoludki, zaklęcie
Wróżka, żaba, królewicz, nóż, zupa, radość
Dzieci pozostają w grupach. Każda grupa dostaje kartkę- „jadłospis”. Ich zadaniem jest odpowiedź na pytanie: "Jakie potrawy znalazły się na królewskim stole podczas uczty? Powiem tylko tyle, że na początku w środku i na końcu wyrazu występuje głoska "b"". Dzieci wpisują propozycje do jadłospisu.
Bajkowe zgadywanki. Nauczyciel ma worek, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Do każdego przypięte są zagadki - rymowanki. Wybrany uczeń podchodzi i losuje jeden rekwizyt czytając zagadkę. Jego zadaniem jest wybrać dowolnego ucznia, który udzieli odpowiedzi na przeczytaną zagadkę.
![]() | Pobierz cały dokument konspekt.zajec.swietlicowych.bajkowy.swiat.doc rozmiar 64 KB |