szpan, Studia PO i PR, konspekty


Temat: Szpan co to takiego?



Cele wychowawcze:

- uczeń rozumie szpan jako sposób na życie;
- rozróżnia dobre i złe strony szpanu;
- wie jaką odgrywa szpan rolę w życiu młodych ludzi;
- znajduje słowa bliskoznaczne

Uczestnicy zajęć:uczniowie klas I-III gimnazjum

Czas i miejsce:45 min-świetlica szkolna

Formy:grupowa, zbiorowa

Metody:burza mózgów, pogadanka, dyskusja


Środki dydaktyczne:

szary papier, pisaki.


Przebieg zajęć:
1.Przywitanie z grupą.

2.Wyjaśnienie pojęcia "Szpan".
Szpan to sposób ubierania się, zachowania, postępowania tak, aby wywołać wrażenie, zaimponowanie komuś, pokazanie się, wzbudzenie w innych zazdrości.
Potocznie określenie, które w języku polskim pojawiło się stosunkowo niedawno.
3. Wyszukanie synonimów - pojęć równorzędnych, wariantów:
Szpan - nienaturalność, sztuczność, efekciarstwo, poza, aktorstwo, maska;
Szpaner - pyszałek, zadufek, samochwała, mędrek, chwalipięta, efekciarz, snob, bufon;
Szpanerski - dwulicowy, fałszywy, wredny, nieszczery, udawany, wymuszony, pokazowy.
3. Wyszukanie antonimów - pojęć przeciwstawnych i uzupełniających się:
Szpan - skromność, umiarkowanie, zawstydzenie, potulność, uległość, zgodność, pospolitość;
Szpaner - skromny człowiek, człowiek niepozorny, cichy, szary pozostający w cieniu;
Szpanerski - szczery, uczciwy, naturalny, prawdomówny, godny zaufania, kompetentny.
4. Burza mózgów - uczniowie podzieleni na cztery grupy zapisują na arkuszach papieru przykłady szpanowania w następujących kryteriach:
- rzeczy materialne;
- wiedza;
- umiejętności;
- postawa życiowa.
5. Dyskusja: nauczyciel podaje pomocnicze pytania do dyskusji.

-Dlaczego szpanujemy?
- Kto jest szpanerem?
- Jakimi cechami osobowość charakteryzuje się szpaner?
- Jakie uczucia wywołuje wśród was szpanerstwo?
- Czy szpaner jest lubiany, jeśli tak to dlaczego?
- Jaki wpływ ma szpan na kształtowanie się charakteru?
- Czy młodzież należąca do subkultur szpanuje?
- Czy istnieje podział na szpan pozytywny i negatywny?
- Czy jestem szpanerem?
6. Podsumowanie i wnioski:
Podsumowanie powinno być odpowiedzią na zadawane przez nauczyciela pytania prowadzące do wyciągnięcia przez uczniów wniosku ogólnego ze zwróceniem uwagi na pozytywy i negatywy tego zjawiska, oraz popisywanie się jako sposób na ukrycie własnych kompleksów. Jeśli klasa nie będzie miała propozycji na wniosek końcowy można go zaproponować np.:
Szpanerem jest człowiek mały bez własnych pomysłów na życie, nie musi szpanować ten, kto posiada wiedzę, talent, umiejętności i majątek, bo to widać

7.Pożegnanie z klasą oraz podziękowanie za zajęcia


