KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI

  1. Prowadząca:

2. Temat jednostki metodycznej:

Praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

  1. Temat jednostki lekcyjnej:

Podstawowe zasady pracy w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

  1. Cele lekcji:

Dydaktyczny:

opanowanie podstawowych umiejętności prawidłowego posługiwania się w MS Excel

Wychowawczy:

nabycie przez uczniów umiejętności podstawowej obsługi komputera

  1. Metoda nauczania:

Pogadanka, pokaz z instruktażem, omówienie, ćwiczenia praktyczne

  1. Środki dydaktyczne:

Komputer, arkusz kalkulacyjny MS Excel

  1. Forma organizacji lekcji:

Dwuosobowe grupy uczniów na jedno stanowisko komputerowe

  1. Czas trwania lekcji:

45 minut.

9. Przebieg lekcji:

L.P

OGNIWO ORGANIZACYJNO POŻADKOWE

CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

CZAS

1.

Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

Przywitanie. Sprawdzenie obecności uczniów. Podanie tematu lekcji.

Przywitanie. Uczniowie przygotowują się do lekcji przy swoich stanowiskach komputerowych..

5

minut

2.

Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

Wprowadzenie nowego tematu i zorientowanie się w zrozumieniu tematu lekcji przez uczniów.

Uczniowie słuchają.

5 minut

3.

Ukształtowanie pojęć.

Wprowadzenie pojęcia arkusz kalkulacyjny.

Uczniowie słuchają.

5 minut

4.

Wprowadzenie i uzupełnienie nowych wiadomości.

Omówienie na przykładzie.

Uczniowie słuchają i zadają pytania.

10

minut

5.

Utrwalenie wiadomości i umiejętności, wiązanie teorii z praktyką.

Podanie wykonania zadania przykładowego wykorzystania arkusza Excel.

Wykonują zadanie.

10 minut

6.

Kontrola i ocena wyników ucznia.

Sprawdzenie pracy uczniów i ich ocena.

Uczniowie zgłaszają się do kontroli wykonanego zadania.

5 minut

7.

Zakończenie.

Polecenie wyjścia z programu i wyłączenia komputerów. Pożegnanie

Wykonują polecenie i opuszczają sale.

5 minut