Konspekt lekcji muzyki w kl. I c Gimnazjum w Łososinie Dolnej

Prowadzący: Tomasz Grzegorzek

Data: 18.11.2010

Temat: Renesansowe granie i śpiewanie

Cele lekcji:

Uczeń:

- zna pojęcia: renesans (odrodzenie), msza, motet, lamentacja, litania, frottolla, villanella, canzoneta, madrygał, chanson

- zna nazwiska sławnych twórców muzyki epoki renesansu

- zna utwór Kleszczmy rękoma - Mikołaja Gomółki

- rozpoznaje utwory twórców renesansowych

- potrafi zaśpiewać utwór Kleszczmy rękoma

Metody pracy:

- aktywizująca, praktyczna, ekspozycyjna, analityczno percepcyjna

Formy:

- zbiorowa,

- indywidualna,

- grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

- zeszyt, podręcznik,

- magnetofon,

- nagrania CD: Mikołaja Gomółki Kleszczmy rękoma (Psalm XLVII),

Missa Papae Marcelli - Giovanni Pierluigi da Palestrina,

Echo - Orlando di Lasso,

Rex - Jan z Lublina,

Już się zmierzcha - Wacław z Szamotuł,

- karty pracy

Przebieg lekcji:

I. Część wstępna:

- Powitanie klasy, sprawdzenie obecności

- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji

- Przypomnienie „Kukułeczka”

II. Realizacja tematu:

1. Podział klasy na 5 grup. Każda z nich ma znaleźć w książce odpowiedzi na pytania zawarte w kartach pracy. Po krótkim czasie reprezentant grupy prezentuje odpowiedzi.

2. Zapisanie tematu lekcji - Renesansowe granie i śpiewanie, oraz notatki do zeszytu.

3. Słuchanie utworów twórców renesansowych:

- Missa Papae Marcelli - Giovanni Pierluigi da Palestrina

- Echo - Orlando di Lasso

- Rex - Jan z Lublina,

- Już się zmierzcha - Wacław z Szamotuł

4. Nauka utworu Mikołaja Gomółki Kleszczmy rękoma (Psalm XLVII)

- zapisanie tekstu uworu w zeszycie

- nauka utworu (na dwa głosy)

III. Część końcowa:

  1. Podsumowanie wiadomości o epoce renesansu

  2. Wykonanie utworu Kleszczmy rękoma

  3. Pożegnanie