Ćwiczenia 2 - 23.02.2011r.

Metody nauczania - sposoby kierowania uczeniem się, wypróbowany i systematycznie stosowany układ czynności nauczyciela i uczniów realizowany świadomie w celu spowodowania założonych zmian u uczniów.

Rodzaje metod nauczania:

  1. Podające (asymilacji wiedzy)

  1. Problemowe (samodzielnego dochodzenia do wiedzy)

  1. Waloryzacyjno-eksponujące (uczenie się poprzez przeżywanie)

  1. Metody praktycznego działania

W scenariuszu : (zapis)

*metody podające : …

Klasy 1-3, szczególnie zalecane :

Metaplan

-metoda aktywizująca

-tworzenie plakatu odnoszącego się do konkretnego pytania; uczniowie dostają kartonik do zapiania i umieszczamy go na plakacie (np. kim jest prawdziwy przyjaciel?)

-zmusza ucznia do spójnego myślenia (mała przestań do zapisania)

Zasady nauczania - ogólne normy postępowania, wytyczne określające, jak należy realizować cele kształcenia.

Najważniejsze zasady nauczania : stopniowanie trudności, systematyczności, indywidualizacji, poglądowości, łączenie teorii z praktyką, jedność nauczania z wychowaniem,

Dla dzieci z dysfunkcją wzroku - po pierwsze indywidualizacja, 2 - poglądowości => na pierwszym planie (KOLOKWIUM)

Schemat scenariusza zajęć zintegrowanych dla… np. uczniów słabowidzących w kl. 1

  1. Data (adekwatnie do wydarzeń), miejsce (rodzaj placówki)

  2. Czas trwania (zazwyczaj w ilości jednostek lekcyjnych)

  3. Temat tygodnia (blok tematyczny, główne zagadnienie)

  4. Temat dnia (uszczegółowienie tematu tygodnia, co jest najważniejsze z tematu tygodnia)

(cele ogólne) - mogą, ale nie muszą

  1. Cele operacyjne (dydaktyczne i wychowawcze)

  2. Cele rewalidacyjne

  3. Metody nauczania (najpierw nazwa, dopiero potem przykłady)

  4. Formy nauczania (zawsze forma zbiorowa)

  5. Środki dydaktyczne (przygotowane samodzielnie przez nas; wypisywanie najistotniejszych, karty pracy, ewentualne źródła z których zostało to pobrane)

  6. Przebieg zajęć (wypunktowanie czynności uczniów i nauczyciela)

  1. Uwagi (dotyczy organizacji zadań, komentarze osoby prowadzącej -> co się udało/nie udało, przebieg, z poziomu obserwatora, wnioski na przyszłość)

OCENIANIE OPISOWE W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM

Ocenianie - polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań wynikających z programu i na formułowaniu oceny.

Jaki jest cel oceniania?

Oceny opisowe sporządzane są przynajmniej 2x w roku szkolnym.

Formy: