KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3A

Data: 25 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Wypowiedzenia wielokrotnie złożone - analiza.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń wie, czym jest wypowiedzenie wielokrotnie złożone

- uczeń zna proces analizy wypowiedzenia

- uczeń potrafi wskazać orzeczenia, poszczególne zdania składowe, zna rodzaje zdań współrzędnych i podrzędnych

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi analizować wypowiedzenia wielokrotnie złożone

Poziom postaw:

- szanuje język ojczysty

MATERIAŁ:

Synowiec K., Orłowa H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy III gimnazjum, Warszawa 2001.

METODY:

- zajęć praktycznych

FORMY PRACY:

-

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Prosi jednego z uczniów, by przypomniał wiadomości o zdaniach podrzędnie i współrzędnie złożonych. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Badanie

Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z trzech zdań składowych, prosi kilku uczniów o ich analizę.

Analizuje wypowiedzenia.

1. Kiedy wszyscy weszli do szałasu, wódz zaczął przemawiać, ponieważ obchodziliśmy święto męstwa.

2. Usłyszałem rzeczy, których nie chciałem usłyszeć, bo nie przepadam za plotkarstwem.

Prezentacja

Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z czterech zdań składowych, poleca uczniom ich analizę.

Analizuje wypowiedzenia.

1. Chcę kupić rower, ale moje oszczędności są zbyt małe, dlatego postanowiłem pracować podczas wakacji, żeby zdobyć pieniądze na zakup wymarzonego sprzętu.

2. Rodzice obiecali mi, że dołożą mi brakującą kwotę, jeśli zdam egzamin do szkoły muzycznej i zacznę codziennie ćwiczyć grę na pianinie.

Przekształcanie

Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z pięciu, i więcej zdań składowych.

Analizuje wypowiedzenia.

1. Mój krewny prosił mnie, żebym go odwiedził, kiedy będę w Warszawie, ponieważ kupił mi obraz i sprzedał moją starą komodę, którą odziedziczyłem po dalekiej ciotce.

2. Wrócę ze szkoły i odrobię zadanie domowe, żeby zdążyć wyjść na przechadzkę z moim psem, który uwielbia spacery i mieć czas na przeczytanie lektury.

3. Kiedy się obudziliśmy, było już całkiem zimno, ale nikt nie wszedł do środka, żeby nie opuszczać warty i dbać o bezpieczeństwo budynku, który w każdej chwili mógł zostać zaatakowany.

4. Kobieta z sąsiedztwa wyjaśniła, że leśniczy wybrał się z żoną na chrzciny do kolegi, ale mają wrócić przed nocą, bo teraz na leśnych drogach jest niebezpiecznie, gdyż w tych okolicach grasuje puma.

Podsumowanie

Dyktuje notatkę dotyczącą interpunkcji.

Zapisuje notatkę do zeszytu.

Refleksja i ewaluacja