SCENARIUSZ ZAJĘĆ

RĘKODZIELNICTWO

Prowadzący:

Data: 15. XI. 2005 r.

Klasa: 1 pb

Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne

Temat: Wykonanie kartek na kiermasz świąteczny. Łączenie elementów z, kartonu, płótna i wiskozy, na ciepło i z użyciem taśmy dwustronnej.

Bhp: Używając świecy zachowaj szczególną ostrożność.

Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń:

POTRAFI:

PAMIĘTA:

ZNA:

WIE:

Metody pracy:

Słowna: pogadanka, instruktaż,

Problemowa: zaprojektowanie motywu, jego wielkości, kolorystyki,

Praktyczna: wykonanie motywu z przytapianej wiskozy i całej kartki świątecznej.

Formy pracy:

Indywidualna: wykonanie motywu i kartki świątecznej, zapisanie notatki w zeszycie,

Zbiorowa: pokaz, pogadanka, wspólne redagowanie notatki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Przywitanie, nawiązanie pozytywnej relacji z grupą.

  2. Pogadanka dotycząca poprzednich zajęć, przypomnienie czym się obecnie zajmujemy, przedstawienie czym będziemy się zajmować dzisiaj.

  3. Prezentacja gotowych prac przyniesionych przez nauczyciela, wyjaśnienie sposobu ich wykonania, wyszczególnienie i objaśnienie użytych materiałów, ich prezentacja, wspólne poszukiwanie i przypomnienie nazwy.

  4. Podanie uczniom:

  1. Przygotowanie płótna i kartonu.

  2. Podgrzewanie i przyklejanie wiskozy.

  3. Wycinanie gotowego motywu.

  4. Wycinanie kartonu w odpowiednim kształcie.

  5. Przyklejanie z użyciem pistoletu do kleju na ciepło.

5. Samodzielne przygotowanie przez uczniów stanowiska pracy.

6. Przypomnienie o konieczności ubrania odzieży ochronnej (fartuchów).

7. Prezentacja sposobu wykonania pracy dokonana przez nauczyciela:

a) przyklejanie kawałka zielonego materiału do tektury

b) narysowanie wzoru ołówkiem

c) poprawienie wzoru po śladzie flamastrami: projektowanie kolorystyki z

uwzględnieniem doboru koloru do tematyki pracy

d) nawlekanie włóczki na rurkę metalową lub plastikową

e) zapalenie świecy

f) przypalanie końcówki włóczki (o długości pędzelka do malowania) nad

świecą

g) szybkie przyklejanie włóczki do płótna wewnątrz narysowanego konturu.

Przerwa śródlekcyjna: Siadamy wszyscy prosto na krzesłach, opieramy się wygodnie, zamykamy oczy. Wyobraź sobie …………………., że spotykasz maga, który może spełnić tylko jedno twoje życzenie. O co byś go poprosił. Nie otwieraj oczu, spróbuj sobie wyobrazić tą sytuację. Kolejno prosimy o to samo wszystkich uczni…ów zwracając uwagę, aby inni mu nie przeszkadzali. Uczymy się słuchać siebie nawzajem.

8. Powrót do wyklejania motywu.

9. Wycięcie gotowego motywu nożyczkami.

10. Przygotowanie kartonu na kartkę:

11. Prezentacja i ocena gotowych prac: Uczniowie kolejno prezentują swoje dzisiejsze prace, nauczyciel wyznacza jedną osobę do oceny , którą należy uzasadnić. Reszta grupy ocenę akceptuje lub nie. Nauczyciel wpisuje ocenę z komentarzem do zeszytów.

12. Podsumowanie:

13. Porządkowanie pracowni.

14. Podziękowanie i zakończenie zajęć.