Katarzyna Glińska Gryfino, dn. 28.09.2010r.

Konspekt zajęć zintegrowanych

w klasie II c

Temat bloku: Odkrywam świat z Koziołkiem Matołkiem

Temat dnia: Praca z lekturą: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz „120 przygód Koziołka Matołka”

Rodzaje aktywności: polonistyczna, społeczna, przyrodnicza, plastyczna, matematyczna.

Cele operacyjne:

Metody: słowna, oglądowa, działalności praktycznej.

Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa.

Środki dydaktyczne: egzemplarze książek napisanych przez K. Makuszyńskiego, różne komiksy dla dzieci, mapa świata, globusy, kartki z nazwami kontynentów, instrumenty perkusyjne, wiersz A. Brzeskiej „Mój koziołek”, kredki, duże arkusze papieru, klej, „Lekturnik”.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie.

  2. Przypomnienie treści przeczytanej samodzielnie przez dzieci książki „120 przygód Koziołka Matołka”:

  1. Przybliżenie dzieciom postaci Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (zdjęcia, życiorysy).

  2. Prezentowanie książek K. Makuszyńskiego.

  3. Wypowiedzi dzieci dotyczące powiedzenia K. Makuszyńskiego „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”.

  4. Wprowadzenie terminów: metryczka, komiks, akcja:

  1. Zabawa „Koziołek zwiedza świat”.

  2. Praca z „Lekturnikiem”:

  1. Tworzenie komiksu klasowego w oparciu o wiersz A. Brzeskiej „Mój koziołek” - podział na grupy, rysowanie ilustracji do wylosowanej zwrotki wiersza.

  2. Liczenie do 10 według podanego warunku (n-l podaje słownie zadania do wykonania).

  3. Rozwiązywanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 o treści związanej z przygodami Koziołka Matołka.(dzieci liczą w pamięci lub z wykorzystaniem liczmanów).

  4. Układanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 o treści związanej z przygodami Koziołka Matołka.

Ewaluacja zajęć:

…………………………….. ………………………….

stażysta opiekun