Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji matematycznej

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

-  liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych w zakresie 1-5, zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,

- liczenie przedmiotów,

Temat zajęć: Zabawy matematyczne „Kolorowe doniczki”.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

- prawidłowo posługuje się liczebnikami 1-5,

- przelicza przedmioty w zakresie 1-5,

- zna pojęcie doniczki i jej przeznaczenie,

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

- zespołowe,

Środki dydaktyczne: sylwety doniczek w pięciu kolorach, sylwety tulipanów w tych samych kolorach, koperty z kwiatkami (liczba płatków do 5), karty pracy.

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Czynn. organizacyjno-porządkowe

Rozwinięcie

Zakończenie

S-tka zaprasza dzieci na dywan,

Piosenka na powitanie: „Wszyscy są, Witam Was”,

Zagadka o wiośnie,

Rozmowa nt. WIOSNY, nawiązanie do tematu, przygotowanych na tablicy doniczek,

Zapoznanie z pojęciem „doniczka”,

Praca przy tablicy

Zabawa ruchowa „Kwiaty na łące”

Praca zespołowa „Policz płatki”,

Karty pracy,

Podsumowanie zajęć.

Dzieci stają w kole,

śpiewają ze s-tką,

odgadują zagadkę,

mówią o oznakach wiosny, jej charakterystycznych cechach,

poznają zastosowanie doniczki,

przeliczają doniczki, tulipany, wyszukuję tulipany w odpowiednim kolorze, doniczki z określonym emblematem,

posługuję się liczebnikami jeden, dwa, trzy, cztery, pięć,

zbierają po 5 kwiatków,

pracują w zespołach, liczą płatki sylwet kwiatów w zakresie 5,

rozwiązują zadania,