scenariusz otwarcia biblioteki m, Przedszkolnie - ANIMATOR, scenariusze i arkusze obserwacji


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

ZORGANIZOWANEJ Z OKAZJI OTWARCIA BIBLIOTEKI

„W DZIUPLI MĄDREJ SOWY”

Data: 18.04.2011

Grupa: 3,4,5 - latki

Opracowanie:

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Środki dydaktyczne:

Metody:

Przebieg uroczystości:

  1. Przywitanie zaproszonych gości oraz dzieci. Przedstawienie dzieciom celu spotkania.

Nauczyciel 1: wiersz pt. „Otwieramy Bibliotekę” (Załącznik nr 1.)

Nauczyciel 2:

Nauczyciele przerywa wiersz i informuje dzieci, że zebraliśmy się na sali by otworzyć bibliotekę przedszkolną „W DZIUPLI MĄDREJ SOWY”.(Dzieci poprzedniego dnia zostały zapoznane z regulaminem korzystania z biblioteki). Podczas tego spotkania dzieci zostaną pasowane na czytelnika - muszą jednak wcześniej wykonać 5 specjalnych zadań: powiedzieć wiersz, zaśpiewać piosenkę, odkryć zasady postępowania z książką, odgadnąć nazwy bajek przedstawionych przez nauczycieli w formie inscenizacji, zatańczyć).

  1. Pierwsze zadanie - recytacja wierszy przez dzieci (Załącznik nr 2)

  1. Przedstawienie pani bibliotekarki. Opowiedzenie przez panią bibliotekarkę na czym polega praca bibliotekarza oraz przeczytanie bajki dzieciom.

  1. Drugie zadanie - śpiew zbiorowy piosenki pt. „Kolorowa książka”

  1. Trzecie zadanie - „Czego nie lubi książka?” - odgadywanie zasad postępowania z książką zilustrowanych na obrazkach.

  1. Przedstawienie przez postać z bajki „próśb książki” (Załącznik nr 3)

  1. „ Klaszcz lub tup” zabawa ruchowa.

Pani bibliotekarka wypowiada zdania dotyczące prawidłowego bądź nieprawidłowego zachowania dotyczącego obchodzenia się z książką. Dzieci klaszczą w dłonie, jeżeli zachowanie jest prawidłowe lub tupią - gdy zachowanie jest nieprawidłowe.

  1. Czwarte zadanie - odgadywanie nazw bajek - przedstawionych przez nauczycieli w formie teatrzyku (Załącznik nr 4)

  1. Piąte zadanie - wspólny taniec - „Jak przyjemnie maszerować” - zabawa muzyczno - ruchowa w kole.

  1. Pasowanie na czytelnika.

  1. Rozdanie nauczycielom grup kart bibliotecznych

  1. Uroczyste przejście w parach z sali gimnastycznej do biblioteki „W DZIUPLI MĄDREJ SOWY”. Przecięcie wstęgi przez panią bibliotekarkę.

  1. Odbijanie przez wszystkie dzieci pieczątek w Wielkiej Księdze Czytelników należącej do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 36)

  1. Podziękowanie wszystkim uczestnikom, rozdanie dzieciom zakładek do książki, które będą samodzielnie zdobić. Rozejście się do sal.

  1. Czytanie bajek podczas leżakowania przez chętnych rodziców.

ZAŁĄCZNI NR 1

Otwieramy Bibliotekę - M. Pałka

Słonce świeci, mocno grzeje,

Nawet wiatr dziś tu nie wieje.

Więc powitać chcę dziś was,

Zaczynamy bo już czas.

Dzisiaj rano wcześnie wstałam

I do książki swej zajrzałam.

Zapomniałam- daję słowo,

Ale będzie dziś bajkowo!

Bo dziś święto bajek mamy,

Bibliotekę otwieramy!

Witam dzieci, witam panie,

Zaraz będzie pasowanie.

ZAŁĄCZNI NR 2

Książka czeka” - H. Łochocka

 Książka nas uczy, książka cieszy,
 czasem zadziwi  nas niemało
 albo po prostu tak rozśmieszy,
 jakby się dobry  żart słyszało.


 Książka też mądrze nam doradza
 różne wskazówki,  wzory daje.
 Książka w szeroki świat wprowadza,
 dalekie z nami  zwiedza kraje.


 Lubimy książkę - przyjaciółkę.
 Wiesz co ci powiem?  Nie odwlekaj.
 Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
 sięgnij po książkę!  Książka czeka!

Wiersz o książce

Książka - mądra głowa, wszystko wie o świecie:

ile nóg ma pająk, z jej kart się dowiecie.

Jak się piecze ciasto, kto wymyślił narty

i dlaczego osioł czasem jest uparty?

 

Książka wam wyjaśni, gdzie czarny pieprz rośnie,

opowie o szyszkach na wysokiej sośnie.

Każdą tajemnicę szybciutko rozwiąże.

Chcecie wszystko wiedzieć? Zajrzyjcie do książek!

Książki

Książki są potrzebne jak chleb i mleko.
Kto je często czyta
ten zajdzie daleko.

Więc zachęcam do czytania. Weźmie książkę mała Hania,
duży Piotrek, pani Ewa
i już więcej nam nie trzeba.

Czytać przecież każdy może, kto literek parę zna.
Więc czytajmy jak najwięcej
to nam mądrość w życiu da!

ZAŁĄCZNI NR 3

„Prośby książki”

Nie pisz i nie rysuj tuszem

na mych kartkach, bowiem wkrótce

będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

Gdy ze starości zacznę się rozlatywać,
spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,
to ci będę służyć całymi latami.

ZAŁĄCZNI NR 4

SPOTKANIE BAJEK

Celem inscenizacji jest przypomnienie dzieciom treści niektórych popularnych bajek, ich tytułów oraz bohaterów. Przedstawienie bajek w formie zagadek przez występujące postacie daje możliwość aktywnego uczestnictwa widzów w zabawie.

Narrator

Dziś jest wielkie święto bajek. Żadna w książce nie zostaje: idą sobie leśną drogą, by w to święto pobyć z sobą. Jak uważnie popatrzycie i uważnie posłuchacie, gdy się tu za chwilę zjawią, to z pewnością je poznacie. (krótka przerwa) Teraz spójrzcie tam gdzie dróżka…. Idzie chłopiec i dziewuszka. Chcecie lepiej poznać dzieci? Patrzcie! Oto ptaszek leci i o bajce wam opowie.

Ptaszek

Całą bajkę mam już w głowie.

Oto dzieci znaczą okruchami drogę w lesie,

by móc wrócić do swojego domu.

Psssyt nie mówcie nic nikomu, ale to zawodne znaki bo okruchy zjedzą ptaki.

Napotkali chatkę w lesie. Chatka ze słodyczy cała. Nagle ktoś otwiera drzwi.

Baba Jaga:

„Kto chatynkę zjada mi……

Nie potrzeba domku zjadać, lecz do stołu proszę siadać…

Gospodyni pięknie prosi…”

Narrator: O kim bajka? Czy już wiecie?

Dzieci z widowni: O Jasiu i Małgosi!

Ptaszek: Brawo zgadłyście dzieci.

Narrator:

Idzie bajka na spotkanie.

Bardzo szare ma ubranie.

Bo ubranie to są piórka…

O tej bajce powie Kurka,

która bajkę tę widziała

i dobrze zapamiętała.

Kurka:

Mały łabędź z szyją długą

z kaczkami przebywał długo….

Na podwórku wyśmiewany

poszedł szukać nowej mamy.

Z mamą kaczką się rozstaje,

z łabędziami już zostaje…

Czy już wiecie, jaka bajka?

Czy mam mówić od początku?

Narrator: Dzieci pewnie wiedzą o tym, że to bajka o …. Brzydkim…..

Dzieci: Brzydkim Kaczątku!

Narrator: Jeszcze do nas ktoś przychodzi…. (Wchodzi Czerwony Kapturek a potem Wilk)

Kapturek: Babcia czepek mi uszyła, a mamusia pelerynkę.

Narrator: Ta dziewczynka koszyk niesie,

a o bajce wnet opowie, ten…….. co spotkał dziewczę w lesie.

Wilk: Znam tę bajkę doskonale

I choć jestem w bajce ważny,

nie lubią mnie dzieci wcale.

Kapturek: Czy się dziwisz Wilku z bajki, że dzieci nie lubią cię?

Wilk: Ale szczerze się przyznaję, że robiłem bardzo źle.

Kapturek: Nie mów o tym, co zrobiłeś, bo dzieci przestraszą się.

Narrator: Nie mów dalej, bardzo proszę, ja też jestem wystraszony

a dzieci już wiedzą przecież, że dziewczynka, co tu stoi, to jest….

Dzieci: Czerwony Kapturek (Zza sceny słychać piosenkę „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło” Wchodzi śnieżka i siedmiu krasnoludków)

Narrator: Dużo gości z innej bajki. To dzieweczka i krasnalki. Ale cóż to jest za dziewczę?

Krasnale: Sami opowiemy resztę.

Krasnal 1: Bardzo piękna.

Krasnal 2: pracowita

Krasnal 3: prać potrafi

Krasnal 4: Książki czyta

Krasnal 5: Sprzątać umie

Krasnal 6: Śpiewa pięknie.

Krasnal 7: Sprawdza, czy są czyste ręce…

Krasnal 1: Dobrze z nią nam razem było.

Krasnal 2: Aż nieszczęście się zdarzyło

Krasnal 3: Otruć ją macocha chciała

Krasnal 4: Zatrute jej jabłko dała

Krasnal 5: Złe macochy są na świecie

Krasnal 6: Nie udało się jej przecież.

Krasnal 7: Wszystko dobrze się skończyło

Śnieżka: I wesele się odbyło.

Narrator: Z królewiczem w zamku mieszka i to jest…..?

Dzieci: Królewna Śnieżka!

Narrator: Jeszcze do nas ktoś przychodzi….

Żaba: Jestem brzydki. Cóż to szkodzi?

Lecz nie chciała mnie dzieweczka.

Calineczka: Wyszłam z kwiatka do słoneczka

I nie chciałam żyć w ciemności

a on wciąż się na mnie złości…

Narrator: Pozłości się i przestanie, a twym mężem elf zostanie.

Calineczka

Jestem taka maluteńka,

jak łupinka od orzeszka

Kocham elfy, kwiaty też…

Jakie noszę imię, wiesz?

Narrator: Wiecie dobrze. Ta dzieweczka ma na imię ….

Dzieci: Calineczka…

Narrator:

Spotkały się bajki wreszcie.

Teraz się za ręce weźcie

i zatańczcie tak radośnie,

jak wam zagra leśny grajek.

Bohaterowie bajek: Niech nam żyje Święto bajek!


