techniczna, scenariusze zajec


SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WRÓŻKI”.

CELE DYDAKTYCZNE:

CELE WYCHOWAWCZE:

CELE OPIEKUŃCZE:

METODY: twórcze działanie, elementy inscenizacji, dyskusja kierowana, „burza mózgów”.

FORMY ORGANIZACJI PRACY: zespołowa, grupowa, indywidualna.

POMOCE: karty pracy, plansze do „burzy mózgów”, kosz z materiałami plastyczno-technicznymi, rekwizyty (różdżka, kula, miotła, zwierciadło, eliksir, pierścień,)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie. Dzieci- „Witamy, witamy, witamy Was. Nauki i czarów przyszedł dziś czas.”

  1. Podział klasy na grupy. Uczniowie losują kartoniki z emblematem kolejnych drużyn.

Podchodzą do stolików z określonymi rekwizytami: różdżką, miotłą, zwierciadłem, butelką eliksiru, kulą, pierścieniem. BURZA MÓZGÓW”- każda drużyna na promykach „SŁONECZKA” zapisze jak najwięcej pojęć związanych ze słowem CZARY.

N.- Gdzie znajdziecie najwięcej tych elementów?

U.- W książkach, bajkach, baśniach...

N. prezentuje wybrane pozycje książkowe, min. „Harry Potter”.

U. -wspólnie z rodzicami notują listę tytułów bajek. Chętne dzieci odczytują pracę i wyjaśniają pisownie tytułów, imion i nazwisk.

3. Wykonanie zadania 1 z kart pracy „Jaką rolę mogą w baśniach pełnić czary?” U. wymieniają dobre i złe aspekty czarów. Wypowiadają swoje sądy, uzasadniają wypowiedź.

4. Dyskusja kierowana. - „Czy czary w baśniach są człowiekowi potrzebne?”

Za Przeciw

Rozwijają wyobraźnię, okłamują ludzi,

Można czuć się lepszym, można się ich bać,

Pomagają zwyciężyć dobru, można źle je wykorzystać,

Świat jest bardziej kolorowy, lepiej liczyć na siebie, a nie na czary.

5. Wykonanie zadania 2 z kart pracy. Uzupełnijcie wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

Odczytanie i objaśnienie rozwiązań.

6. Ćwiczenia śródlekcyjne.

7. Zadanie 3 z kart pracy N.- „ Co byście zrobili, gdybyście posiadali czarodziejski przedmiot? Do jakich celów byście go użyli? Jak wykorzystacie jego moc?

8. Wykonanie czarodziejskich przedmiotów- praca w grupach.

BURZA MÓZGÓW

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

KARTA PRACY

1. Jaką rolę mogą pełnić czary ?

2. Uzupełnij wyrazy:

wr .żka r .żdżka kr .lowa

str .j czar .w pi. ro

sł. wka czarnoksiężnik .w tajemnicze

  1. Do jakich celów użyłbyś czarodziejskich rekwizytów (różdżki, kuli, miotły, zwierciadła, eliksiru, pierścienia itp.)

gdybyś je posiadał ?

CZARY


