Zadanie:

Dane:

  1. cięcie - koszt maszyny 58000, pracownik wykonuje na niej operację w 0,53minuty

  2. frezowanie - 338000, pracownik wykonuje na niej operację w 2,52min

  3. tokarka - 220000, pracownik wykonuje na niej operację w 4,4min

  4. spawarka - 8500, pracownik wykonuje na niej operację w 10,20min

Zapotrzebowanie na produkowany wyrób: 90szt/tydzień (czyli 4680szt/rok)

Stawka pracownika: 10,20zł/godz.; narzuty 27%

Koszt materiałów: 16,50zł/szt

Okres amortyzacji 5lat (czas rzeczywisty 1840godz./rok)

Inne koszty bezpośrednie: 0,5%

Koszty pośrednie: 12% kosztów bezpośrednich

Zysk: 10%

I sposób - liczone na sztukę:

Czas wykonania = 0,53+2,52+4,4+10,2 = 17,65min

Koszt materiału na sztukę = 16,50zł/szt

Koszt robocizny na sztukę = (17,65/60)*10,20(stawka godzinowa)( zł/h)*1,27(narzuty) = 3,81zł/szt

Amortyzacja na sztukę:

I maszyna = 58000/5 = 11600zł/rok -> 11600/1840 = 6,3zł/h

II maszyna = 338000/5 = 67600zł/rok ->67600/1840 = 36,74zł/h

III maszyna = 220000/5 = 44000zł/rok -> 44000/1840 = 23,91 zł/h

IV maszyna = 8500/5 = 1700zł/rok -> 1700/1840 = 0,92 zł/h

Koszty amortyzacji na sztukę = (0,53/60)*6,3 + (2,50/60)*36,74 + (4,40/60)23,91 + (10,2/60)*0,92 = 0,056+1,34+1,75+0,156 = 3,5zł/szt

Koszty całkowite bezp./szt = 1,005(uwzględnia wszystkie koszty bezp.)*(16,5+3,81+3,50) = 23,93zł/szt

Koszty pośrednie = 0,12*23,93 = 2,87zł/szt

Zysk = 10%*(23,93+2,87) = 2,68zł

Koszty całkowite: = 29,48 zł/szt

II sposób - liczone na rok

Czas wykonania = 17,65min

Koszty materiału na rok = 16,5zł/szt * 4680szt/rok = 77220zł/rok

Koszty robocizny na rok = 10,20zł/h(stawka pracownika)* (17,65/60)h/szt* 4680szt/rok*1,27(narzuty) = 17833,77zł/rok

Koszty amortyzacji:

I maszyna = 11600zł/rok

11600zł/rok------1840h

X zł/rok------(0,53/60)h/szt*4680szt

X = 260,62 zł/rok

II maszyna = 67600zł/rok

67600zł/rok------1840h

X zł/rok------(2,52/60)h/szt*4680szt

X = 7221,44 zł/rok

III maszyna = 44000zł/rok

44000zł/rok------1840h

X zł/rok------(4,4/60)h/szt*4680szt

X = 8206,96 zł/rok

IV maszyna = 1700zł/rok

1700zł/rok------1840h

X zł/rok------(10,2/60)h/szt*4680szt

X = 735,07 zł/rok

Koszty amortyzacji na rok = 16424,09zł/rok

Koszty całkowite bezpośrednie = 1,005*(77200+17833,77+16424,09) = 112015,15zł/rok

Koszty pośrednie = 0,12*112015,15zł/rok = 13441,18

Koszty pośrednie +bezpośrednie = 123456,33 zł/rok

Zysk = 12345,63zł/rok

Koszty całkowite = 138001,96zł/rok

A na sztukę:

X = 138001,96/4680zł/szt = 29,49zł/szt