KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Gimnazjum

TEMAT: Bądź tolerancyjny! Wykorzystanie gry symulacyjnej.

Cele zajęć:

- zapoznanie uczniów ze znaczeniem terminu tolerancja

- uświadomienie uczniom istnienia mechanizmów oceny osób widzianych po raz pierwszy

- wyjaśnienie problematyki uprzedzeń

- kształcenie tolerancji dla innych

- kształcenie umiejętności pracy w grupie

- doskonalenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji

- doskonalenie umiejętności posługiwania się źródłami informacji

- doskonalenie umiejętności komunikowania się

- doskonalenie umiejętności publicznego prezentowania siebie i grupy

Metody pracy:

- podająca - pogadanka, rozmowa

- gra stymulacyjna

- ankieta

Formy pracy:

- zespołowa

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

Fotografie wycięte z gazet, karteczki, flamastry, kwestionariusz ankiety.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Sprawy organizacyjne

- sprawdzenie obecności

2. Część właściwa

- rozmowa na temat tolerancji

- przygotowanie gry

a) rozwieszenie na tablicy wcześniej przygotowanych, wyciętych z gazet fotografii 20 osób (w jednym rzędzie 10 fotografii kobiet, poniżej 10 fotografii mężczyzn)

b) oznaczenie fotografii liczbami od 1 do 20

c) podzielenie klasy na kilka małych grup „zespołów doradczych” Biura Matrymonialnego

d) rozdanie każdej grupie 20 karteczek oraz flamastrów: czerwonego, czarnego, niebieskiego i zielonego

- przebieg gry

a) wyjaśnienie uczniom, że są gośćmi Biura Matrymonialnego „Radość Życia”; zepsuł się komputer, więc goście mają skojarzyć w pary osoby ze zdjęć. Każda grupa może postawić: dwa czerwone, 2 niebieskie, 2 zielone i 1 czarny krzyżyk na wybranej kartce.

b) karteczki ponumerowane są tak samo jak fotografie. Członkowie każdej grupy odpowiednio zaznaczają flamastrami krzyżyk na wybranych kartkach, odpowiadając jednocześnie na następujące pytania:

* Którą osobę mógłbym sobie wyobrazić jako kolegę i koleżankę z klasy?

( 1 zielony krzyżyk na fotografii kobiety i 1 zielony na fotografii mężczyzny)

* Która osoba wzbudza moje zaufanie?

( krzyżyki niebieskie)

* Którą osobę uważam za najbardziej atrakcyjną?

( krzyżyki czerwone)

* Która osoba wydaje mi się najbardziej niesympatyczna?

( 1 krzyżyk czarny)

c) nauczyciel zbiera kartki i dodaje wyniki dotyczące każdej fotografii, a potem ogłasza wyniki

d) każda grupa decyduje, które fotografie należy ze sobą zestawić - w ten sposób ma skojarzyć dwie pary

- etap refleksyjny: uczniowie zastanawiają się nad swoimi ocenami, odpowiadając na następujące pytania:

* Od czego zależało przydzielenie krzyżyka?

* Dlaczego niektóre fotografie nie dostały krzyżyka?

- rozmowa z uczniami o uprzedzeniach

- przeprowadzenie ankiety: nauczyciel czyta pytania, uczniowie odpowiadają TAK lub NIE

3. Podsumowanie

- dyskusja na temat tolerancji w naszym życiu

- podziękowanie