Konspekt zajęć w kl. II

Prowadząca : Maria Dąbrowska-Onyszko

Temat: Unia Europejska-naszym wspólnym domem.

Cele:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: rozsypanka matematyczno-sylabowa ( dla ucznia oraz

powiększone elementy do demonstracji na tablicy), kontury

domów, granice Unii Europejskiej ( niebieskie paski z

żółtymi gwiazdkami), napisy z nazwami państw

członkowskich UE oraz rysunkami charakterystycznych

cech, tekst zadania w większym formacie na tablicę i

mniejsze kartki dla ucznia do zeszytu, kontury samolotów

zawierające dane z zadania tekstowego, 4 strzałki ,

ilustracje państw oraz flagi: Niemiec, Wielkiej Brytanii,

Francji, Włoch i Polski.

Tok zajęć

Procedury osiągania celów

Przewidywane osiągnięcia ucznia

Wprowadzenie

  1. Ustalenie tematu zajęć w oparciu o rozwiązanie rozsypanki matematyczno-sylabowej.

Hasło ,, Unia Europejska naszym wspólnym domem”.

  1. Dokonanie analizy znaczenia

hasła.

    • Uczeń potrafi dokonać obliczeń matematycz-nych w zakresie 100, z zachowaniem kolejności wykonywania działań.

        • Uczeń wypowiada się na

temat sensu zawartego w

ułożonym haśle.

Część główna

Przerwa śródlekcyjna

1.Nawiązanie do dobrej atmosfery w domu - w kręgu rodziny i sąsiadów.

      1. Zamieszczanie na tablicy domów, przedstawiających kolejne etapy rozszerzania UE - 7 konturów.

      1. Uzupełnianie konturów domów nazwami państw wstępującymi do UE w danym roku, z jednoczesnym wskazaniem wyróżniających je symboli.

      2. Przypomnienie nazw państw, które odwiedził Krzyś - bohater inscenizacji ,, Europejska podróż z Krzysiem” oraz ich charaktery-stycznych miejsc.

      1. Zabawa w ,,Listonosza”: uczniowie doręczają zaproszenia dla kolegów z wymienianych krajów europejskich.

      1. Rozwiązywanie zadania tekstowego metodą kruszenia:

  • analiza zadania,

  • redagowanie pytań,

  • selekcja pytań,

  • wklejenie treści zadania,

  • zapisanie wybranego pytania,

  • wykonanie odpowiednich obliczeń,

  • zapisanie odpowiedzi.

  • Uczeń dzieli się własnymi przemyśleniami na temat rangi dobrych kontaktów w rodzinie i w kręgu sąsiadów.

  • Uczeń wie, w jaki sposób następowało rozszerzania UE o kolejne państwa członkowskie.

  • Uczeń potrafi scharakteryzować poszczególne państwa UE.

  • Uczeń utrwala zdobytą uprzednio wiedzę.

  • Uczeń potrafi kultural- nie brać udział w zabawie.

  • Uczeń posiada umiejętność redagowa-nia pytań do podanej treści zadania.

  • Uczeń wie, jakie są etapy rozwiązywania zadania tekstowego. Wykorzystuje tę wiedzę w praktyce.

Zakończenie

  1. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania - wykonanie obliczeń, w celu uzyskania odpowiedzi na wszystkie zredagowane poprawnie pytania.

  2. Ocena pracy uczniów.

3. Podsumowanie zajęć.

    • Uczeń potrafi dokonać poprawnych obliczeń na miarę swoich możliwo-ści.

    • Uczeń wie, że za poprawnie wykonane zadanie otrzymuje pozytywną ocenę.

    • Uczeń zna istotę Unii Europejskiej.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

Zadanie tekstowe

Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji

po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.

5

Opracowała: Maria Dąbrowska-Onyszko