Projekt przygotowali: Marek Koroński
Augusto Baptista
Projekt procesu technologicznego obróbki dla części obrotowej
1.Obliczenie sztywności przedmiotu.
![]()
L - długość przedmiotu
D - największa średnica przedmiotu
S =24,48
2.Obliczenie średniej średnicy przedmiotu.

![]()
- długość całkowita przedmiotu![]()
- długość danego odcinka przedmiotu![]()
- średnica danego odcinka przedmiotu

3.Obliczenie wskaźnika wzrostu dokładności:
![]()
- dokładność dla półfabrykatu![]()
- dokładność dla przedmiotu obrabianego
![]()
= 0,12
![]()
= 0,0016
![]()
Wniosek: Trzeba wykonać 3 operacje toczenia: zgrubną, kształtującą, wykańczającą.
4.Obliczenie objętości dla wyrobu typu półfabrykatu.
a) obliczenie objętości wałka![]()
![]()
b)obliczenie objętości półfabrykatu w postaci pręta okrągłego o danej średnicy i długości
![]()
![]()
c)obliczenie objętości zamienianej w wióry.
![]()
5. Obliczenie stanów pośrednich dla każdego stopnia.
Dane odczytane z rysunku.
![]()
= 40, ![]()
=130,
![]()
=46, ![]()
=300,
![]()
=49, ![]()
=363,
![]()
=46, ![]()
=307,
![]()
=40, ![]()
=130,
![]()
=1200

Dla naddatków z normatywów:
Dla obróbki zgrubnej: 2![]()
4,4; IT=15 , Ra=10
Dla obróbki kształtującej: 2![]()
1,4 , IT=13 , Ra=5
Dla obróbki wykańczającej: 2![]()
0,41 , IT=9 , Ra=1,25
Dobór półfabrykatu dla pręta ciągnionego :
Naddatek całkowity: ![]()
Dobrana średnica półfabrykatu: ![]()
Dobór średnicy półfabrykatu: 57
6.Określenie wymiarów stanów pośrednich
Stopień I
Przed obróbką wykańczającą ![]()
= 40+0,41 = 40,41
Przed obróbką kształtującą ![]()
= 40+1,4 = 41,4
Przed obróbką zgrubną ![]()
= 40+4,4 = 44,4
Ponieważ przyjęto pręt Φ = 57 to naddatek rzeczywisty 2q![]()
130-41,4 = 88,6
Stopień II
Przed obróbką wykańczającą ![]()
= 46+0,41 = 46,41
Przed obróbką kształtującą ![]()
= 46+1,4 = 47,4
Przed obróbką zgrubną ![]()
= 46+4,4 = 50,4
Ponieważ przyjęto pręt Φ = 57 to naddatek rzeczywisty 2q![]()
300-47,4=252,6
Stopień III
Przed obróbką wykańczającą ![]()
= 49+0,41 = 49,41
Przed obróbką kształtującą ![]()
= 49+1,4 = 50,4
Przed obróbką zgrubną ![]()
= 49+4,4 = 53,4
Ponieważ przyjęto pręt Φ = 57 to naddatek rzeczywisty 2q![]()
363-50,4 = 312,6
Stopień IV
Przed obróbką wykańczającą ![]()
= 46+0,41 = 46,41
Przed obróbką kształtującą ![]()
= 46+1,4 = 47,4
Przed obróbką zgrubną ![]()
= 46+4,4 = 50,4
Ponieważ przyjęto pręt Φ = 57 to naddatek rzeczywisty 2q![]()
277-47,4 = 229,6
Stopień V
Przed obróbką wykańczającą ![]()
= 40+0,41 = 40,41
Przed obróbką kształtującą ![]()
= 40+1,4 = 41,4
Przed obróbką zgrubną ![]()
= 40+4,4 = 44,4
Ponieważ przyjęto pręt Φ = 57 to naddatek rzeczywisty 2q![]()
130-41,4=88,6
4