SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

TEMAT: Arkusz kalkulacyjny - podstawy programu Microsoft Office Excel

MATODY: opis, pogadanka, metoda praktyczna, metoda poglądowa

FORMY: praca indywidualna, zbiorowa

KLASA: 6

  1. Cel ogólny:
    Uczeń:

  1. Cele operacyjne:
    Uczeń:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, notatka, ksero zadania do rekapitulacji

Plan lekcji:

Ogniwo lekcji

Treść lekcji

Metody kształcenia

Formy kształcenia

Media dydaktyczne

Czas

1. Czynności organizacyjne

  • Powitanie uczniów;

  • Sprawdzenie obecności;

  • Zapisanie tematu w dzienniku.

2 min.

2. Ewaluacja wiedzy  

Przypomnienie wiedzy za pomocą pytań z krzyżówki

Kontrola ustna

Zbiorowa

Rzutnik multimedialny, program Power Point

5 min.

3. Wprowadzenie nowego tematu

Hasło z krzyżówki podaje temat lekcji. Prezentacja na temat arkusza kalkulacyjnego

Opis, metoda praktyczna

Zbiorowa

Rzutnik multimedialny, program Power Point

15 min.

4. Realizacja nowego tematu, ćwiczenia

Rozwiązywanie zadań praktycznych.

Metoda praktyczna

Grupowa ( grupy 2 osobowe)

Stanowisko komputerowe z programem Microsoft Excel

13 min

5. Rekapitulacja wiedzy.

Karta pracy (budowa programu, podstawowe pojęcia)

Metoda praktyczna

Indywidualna

Karta ćwiczeń

8 min.

Przebieg lekcji:

2. Krzyżówka, bądź tak zwane koło fortuny. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Każda dobra odpowiedź odkrywa literkę hasła. Hasło to temat lekcji. Pytania wcześniej przygotowane. Pytania dotyczą poprzednich zajęć.

3. Hasło krzyżówki: Arkusz kalkulacyjny.
Prezentacja multimedialna: wytłumaczenie pojęcia arkusza kalkulacyjnego ( porównanie do arkusza papieru, najlepszy kalkulator świata).

4. Zadania praktyczne

5. Rekapitulacja - karty pracy