KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNYCH DLA PLECÓW OKRĄGŁYCH

Opracowanie: mgr Grażyna Pogorzelska

TEMAT: Rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych i wzmocnienie mięśni rozciągniętych.

CELE GŁÓWNE:

Wzmocnienie mięsni grzbietu odcinka piersiowego i mięśni karku. Rozciąganie mięśni piersiowych.

UMIEJĘTNOŚCI:

Przyjmowanie prawidłowej pozycji skorygowanej zależności od rodzaju wady.

WIADOMOŚCI:

Konieczność rozciągania mięśni nadmiernie przykurczonych, a wzmocnienie mięśni rozciągniętych.

Poznanie przyczyn powstawania wad postawy.

CELE WYCHOWAWCZE:

Rozwijanie umiejętności doboru ćwiczeń kształtujących odpowiednie partie ciała.

MIEJSCE ĆWICZEŃ:

Sala korekcyjna

CZAS TRWANIA:

45 minut

ILOŚĆ ĆWICZEŃ:
12

WIEK ĆWICZĄCYCH:

10-12 lat

PRZYBORY I PRZYRZĄDY:

Drabinki, balony, ławeczka, skakanka, gazety.

LITERATURA:

Atlas ćwiczeń korekcyjnych WSiP 1998 S. Owczarek

Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole J.Kołodziej 1994 Ćwiczenia korekcyjne E. Zeyland-Malawka 1999

Lp.

RODZAJE ZADAŃ

OPIS ĆWICZENIA LUB ZABAWY

CZAS POWTARZANIA

UWAGI ORGANIZ-

METOD.

1.

2.

3.

4.

5.

1.

I Część wstępna

Zabawa ożywiająca

1. Zbiórka. Powitanie grupy, omówienie lekcji.

2. „Foczki”- podpór przodem, 1 osoba goni pozostałe, po dotknięciu uciekającego on staje się „Foczką”

2.

II Część główna

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej.

Wzmocnie nie mięśni obręczy barkowej

Rozciąganie mięśni karku

Rozciąganie mięśni głębokich grzbietu

Rozciąganie mięśni pośladków

Ćwiczenia oddechowe

Wzmocnienie mięśnia prostego brzucha.

Ćwiczenie oddechowe

Ćwiczenie równoważ ne

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenie równoważ.

Ćwiczenie elongacyjne

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

III część końcowa

Ćwiczenie przeciw stopie płaskiej.

Ćwiczenia utrwalające nawyk prawidłowej postawy

Ćwiczenia oddechowe

1.

a) P.W. Klęk prosty przodem do drabinki w odległości około 0,5 m od niej. Ręce w pozycji „skrzydełek”

b) Opad całym ciałem ( o wyprostowanym tułowiu) w stronę drabinki, z chwytem dłońmi w szczeble na wysokości barków i dotknięciem klatką piersiową do drabinki.

2.

a) P.W. Leżenie przodem. Nogi wyprostowane, złączone. Ręce wyprostowane w bok.. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem w okolicach pępka zrolowany kocyk.

b) Równoczesne wymachy obu rąk w górę.

3.

a) P.W. Klęk podparty

b) Wysunięcie rąk do przodu opad tułowia do pozycji niskiej klappa.

4.

a) P.W. Pozycja niska klappa na ławeczce. Jedna noga wyprostowana poza ławeczką.

b) Wymach nogą wyprostowaną w górę.

5.

a) P.W. Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Na brzuchu leży trzymana oburącz laska.

b) Wdech nosem z przeniesieniem rąk z laską w górę- do położenia na podłodze za głową, a następnie wydech ustami z przeniesieniem rąk do pozycji wyjściowej.

6.

a) P.W. Dwaj ćwiczący w siadzie prostym, naprzeciwko siebie. Stopy na wysokości łydek partnera. Dłonie oparte na podłodze z tyłu.

b) Jeden z ćwiczących przenosi złączone i wyprostowane nogi nad nogami kolegi.

7.

a) P.W. Siad skrzyżny w dłoniach balonik.

b) Nadmuchiwanie balona.

8.

a) P.W. Siad, nogi wyprostowane. Przedramiona oparte na podłodze z tyłu.

b) Uniesienie nóg do siadu równoważnego i wykonywanie nimi rozkroków i złączeń.

9. „Samoloty”

P.W. Leżenie przodem przy drabince. Na sygnał samoloty startują. Ręce w bok. Bieg po Sali. Na sygnał ląduję.

10.

a) P.W. Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ustabilizowane. Ręce w pozycji „skrzydełek” leżą na podłodze.

b) Utrzymując prosty tułów i ręce w pozycji skrzydełek przejście do siadu. W siadzie zaakcentowanie wyprostuj tułowia i ściągnięcie łopatek.

11.

P.W. Klęk podparty, dmuchanie na balony.

12.

P.W. Chód równoważny po rozciągniętej linie (skakance).

13.

P.W. Zwis tyłem na drabince. Unoszenie ugiętych nóg na lewą i prawą stronę.

14.

P.W. Dzieci podzielone na 2 zespoły. Na sygnał w pozycji podpór tyłem, między kolanami balon. Bieg do wyznaczonego miejsca, pozostawienie balonu i powrót biegiem.

15.

a) P.W. Siad na krześle. Przed krzesłem leży krepina lub gazeta.

b) Chwytanie krepiny palcami stóp i darcie jej na jak najmniejsze kawałki, a następnie zbieranie podartych kawałków palcami stóp i podawanie do rąk.

16.

a) P.W. Półprzysiad tyłem do ściany, plecy przylegają do ściany.

b) Utrzymując przywarcie pleców

i odcinka lędźwiowego kręgosłupa do ściany, wyprost nóg do stania

17.

Siad skrzyżny. Plecy proste, dłonie na kolanach, wdech nosem, wydech

( syczenie) kto dłużej.

18.

Omówienie lekcji.

30x

30x

30x

30x

30x

30′

2 min

6x

1 min

1 min

T prosty

T. prosty

Wygrywa zespół, który pierwszy dobiegnie.

Uświadomie nie dzieciom o konieczności doboru ćwiczeń do wady.

© by Grażyna Pogorzelska