Scenariusz zajęć adaptacyjnych
„Pierwszy dzień w przedszkolu”

Cele :

Środki wspomagające działania:

Piłka, wizytówki, płyta CD.

Przebieg spotkania:

  1. Rozdanie przygotowanych wcześniej wizytówek ( w holu).
    Rodzic wpisuje imię swoje (dla siebie) oraz imię dziecka (na drugiej wizytówce).

  1. Powitanie rodziców i dzieci w drzwiach sali.

  1. Zabawy dowolne około 10 minut ( czas na schodzenie się dzieci)

  1. Zabawa powitalna w kręgu:
    Dzieci, rodzice i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:


Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas ( uderzamy dłońmi o uda)
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie)
jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie).

  1. Gadająca piłka” - otrzymując piłkę, dziecko mówi swoje imię, rodzic- swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej ( do wyboru: potrawa, zwierzątko, ulubiona dobranocka…).

  1. Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
    -Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
    - Co to jest przedszkole?
    -Co dzieci robią w przedszkolu?


  1. Słonko świeci, deszczyk pada” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
    Na hasło „słonko” -wszyscy spacerują, rozglądają się, kłaniają napotkanym osobom, na hasło „deszczyk” - dziecko biegnie do swojego rodzica chroni się pod „parasolem” , który „robi” rodzic.

  1. Zabawy ruchowe wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

    - obracamy się w pozycji siedzącej
    - poruszamy się po sali w pozycji klęku podpartego, a gdy muzyka milknie, szukamy swojego partnera (rodzic dziecka i odwrotnie).
    - siadamy plecami do siebie i pocieramy się wzajemnie
    - dorośli leżą na plecach na obwodzie koła, głowa do jego środka. Dzieci przeskakują przez dorosłych , po całym obwodzie koła.
    - dorośli wykonują klęk podparty, głowami do środka koła. Dzieci przechodzą pod tak skonstruowanymi „domkami” i wracają do swojego rodzica.
    - relaks, podczas którego dorosły leży na brzuchu, dziecko zaś na nim
    - lustro, czyli siad naprzeciw partnera, który jest lustrzanym odbiciem wykonywanych czynności
    - dziecko leży na plecach, zaś rodzic ciągnie je po podłodze, trzymając za nogi
    - relaks w „foteliku”. Dziecko siedzi pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane przez niego rękoma i kołysane.

  1. Prowadzenie zabaw kołowych ze spiewem: „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „Kółko graniaste”.

  2. Zwiedzamy przedszkole”- przejście dzieci do łazienki, sali gimnastycznej, sal zabaw pozostałych grup przedszkolnych. Zwiedzanie szatni i ogrodu przedszkolnego.

  3. Zakończenie:
    Taniec integracyjny „Bawię się ja…”- przy podkładzie muzycznym. / opr. B. Wapińska/.


Bawię się ja, bawisz się Ty, razem się bawimy,
przez cały dzień bawimy się i razem ćwiczymy.


Wręczenie każdemu z dzieci medali- „Medal zucha dla malucha”.
Poczęstunek dla dzieci.
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę