Zajęcia warsztatowe dla rodziców

Każdy nauczyciel ma swój „sposób” na wywiadówkę. Scenariusz zamieszczony poniżej jest propozycją, którą można modyfikować w zależności od inwencji i potrzeb.

Spotkania z rodzicami, zwłaszcza te semestralne i półsemestralne często kojarzą się zarówno rodzicom, jak i nauczycielom z przykrym obowiązkiem. Oczywiście, każdy nauczyciel wie, że należy chwalić, chwalić i jeszcze raz chwalić ale niestety, nigdy nie jest tak idealnie, żeby nie pojawiały się przykre (dla obu stron) tematy. Ważny jest sposób mówienia o problemach, a ten jest w dużym stopniu zależny od relacji, jakie występują miedzy nauczycielem a rodzicem. Jeśli na zebraniu panuje atmosfera empatii i zrozumienia, łatwiej jest dojść do wspólnych, efektywnych rozwiązań.

Postanowiłyśmy uczynić krok w kierunku polepszenia komunikacji i przeprowadziłyśmy zajęcia warsztatowe dla rodziców naszych uczniów. Nie bez obaw przystąpiłyśmy do tego zadania, ale efekty przerosły nasze oczekiwania. Rodzicom nie tylko podobały się nasze zajęcia, ale prosili, aby takie spotkania odbywały się częściej. Atmosfera była wspaniała, a nauczyciel wreszcie nie był tym, kto „patrzy z góry”, ale partnerem. Szybko okazało się, że nasze cele są takie same, poczuliśmy się jedną grupą, którą łączy wspólnota interesów.

Każdy nauczyciel ma swój „sposób” na wywiadówkę. Scenariusz zamieszczony poniżej jest propozycją, którą można modyfikować w zależności od inwencji i potrzeb.

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI

Cele

  • uświadomienie rodzicom ich roli w procesie wychowania własnego dziecka,

  • kształtowanie właściwych postaw rodzicielskich,

  • sprecyzowanie zadań stojących przed rodzicem - wychowawcą,

  • sporządzenie alfabetu rodzica - zbioru zasad, jakimi winien się kierować na co dzień,

  • wzmocnienie pozytywnych relacji nauczyciel - rodzic.

Metody
· pogadanka,
· „burza mózgów”,
· plakat,
· dyskusja.

Formy
· zajęcia warsztatowe,
· praca w grupach.

Materiały
· mazaki, brystol,
· plansza, na której umieszczone są czasowniki.

Przebieg zajęć

I. Wprowadzenie
Referat
Rola rodziny w kształtowaniu osobowości dziecka. Wymiana uwag i poglądów.
Uczestnicy mogą wypowiadać swoje skojarzenia z tematem, podawać przykłady, polemizować.

II. Zajęcia warsztatowe
Podział rodziców na grupy. Opracowywanie w grupach i spisanie na dużym arkuszu papieru zadań, jakie powinien spełniać rodzic w procesie wychowywania dziecka.

Osoby prowadzące nie powinny oceniać zapisów ani podpowiadać gotowych rozwiązań. Możliwa jest pomoc w redakcji zadań, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Należy zwrócić uwagę na to, aby jakość nie przeszła w ilość.

III. Prezentacja efektów pracy
Lider - jeden z rodziców z każdej grupy, odczytuje głośno zadania, jakie zostały przez nich wymienione, inni dodają swoje uwagi, wymieniają poglądy, weryfikują zapis - nie krytykując, ale uzupełniając.

Osoby kierujące dyskusją są odpowiedzialne za styl i wzajemne nastawienie do siebie uczestników. Należy reagować na te opinie uczestników, które mogą dotknąć inne osoby (jeżeli się takie pojawią), a przede wszystkim dbać o to, aby każda osoba została wysłuchana.

IV. Podsumowanie
Wspólne zredagowanie zasad, jakimi powinni kierować się dobrzy rodzice, w formie „alfabetu”. (zał. nr 1)

Na tablicy zostaje powieszona plansza, na której umieszczone zostały w porządku alfabetycznym czasowniki w trybie rozkazującym, oznaczające czynności związane z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. One staną się początkiem zdań, jakie sformułują rodzice. Ćwiczenie to pozwala na uświadomienie sobie wspólnych celów, dotyczących wychowania.

V. Ewaluacja
Przeprowadzenie ankiety dla rodziców - uczestników warsztatów (zał. nr 2).
Jako wzór planszy posłużył nam ALFABET NAUCZYCIELA. Autorom tego projektu dziękujemy za inspirację.

Załącznik nr 1
ALFABET RODZICA
Akceptuj... Bądź...  Chwal...  Dotrzymuj... Egzekwuj... Formułuj...
Gospodaruj... Hamuj...  Interesuj się... Jednocz... Kochaj...  Licz się...
Łagodź... Miej...  Naprowadzaj... Okazuj... Pokaż...  Rozwijaj...
Słuchaj... Troszcz się... Ufaj... Wierz... Y... (bądź przygotowany na niewiadomą) Zachęcaj...

Załącznik nr 2
ANKIETA EWALUACYJNA

1. Czy odpowiada Pani / Panu taka forma spotkań? Proszę krótko uzasadnić odpowiedź. ..................................................................................................
2. Czy życzą sobie Państwo więcej tego typu zajęć w naszej szkole? .....................................................................
3. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi „tak”, proszę napisać, jakie problemy chcieliby Państwo rozwiązywać tymi metodami? ................................................................................................................................................
4. Czy sądzą Państwo, że takie zajęcia mają wpływ na kontakty nauczyciel - rodzic?