SZKOŁA XXX, dnia XX.XX.XXXX

Scenariusz lekcji biologii

Data: XX.XX. XXXX

Klasa: III gimnazjum

Prowadzący: IMIĘ NAZWISKO

Czas trwania: 45minu

TEMAT LEKCJI: Poznajemy narządy zmysłu człowieka.

CEL OGÓLNY LEKCJI:

            

CELE OPERACYJNE LEKCJI - Uczeń:

METODY PRACY: obserwacja, doświadczenie, rozmowa, wypełnianie kart pracy

FORMY PRACY: praca indywidualna równym frontem, praca indywidualna różnym frontem, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: olejek eteryczny, karty pracy, kubek z herbata, kubek z wodą, szal do zasłaniania oczu, jabłko, cebula, perfumy, gąbka, grzechotka, cukierek, obraz, cukier, sól, kwasek cytrynowy, sok grejpfrutowy.

PRZEBIEG LEKCJI

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno-porządkowe:

  1. sprawdzenie obecności,

  2. sprawdzenie zadania domowego,

  3. zapisanie tematu lekcji na tablicy i do zeszytu.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji:

  1. rozmowa, oparta o prezentację olejku eterycznego, prowadząca do uświadomienie uczniom celu lekcji,

  2. ułożenie i wklejenie puzzli z definicją narządy zmysłu, omówienie definicji.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

    1. Nazywanie rodzajów zmysłu - rozsypanka literowo-sylabowa.

    2. Przypisywanie zmysłom receptorów i zaznaczanie ich położenia na schemacie.

    3. Rozpoznawanie zmysłów - obserwacja - jakim zmysłem poznajemy następujące przedmioty: gąbka perfum, cukierek, grzechotka, obraz.

    4. Zmysły współdziałają z sobą - doświadczenia:

      1. zmysł równowagi i wzroku - wybrany uczeń stoi na jednej nodze z zamkniętymi oczami i rękami wzniesionymi nad głową (uczeń chwieje się),

      2. zmysł dotyku i wzroku - wybrany uczeń dotyka wody i herbaty z zasłoniętymi oczami (uczeń rozpoznaje tą samą substancję - co jest niezgodne z prawdą),

      3. zmysł smaku i węchu - wybrany uczeń zjada cebulę i jabłko z zasłoniętymi oczami i zatkanym nosem (uczeń przekonany jest, że zjada ten sam pokarm).

    5. Rozpoznawanie smaków - kosztowanie np: soli, cukru, soku z cytryny, soku z grejpfruta - oznaczanie smaków na schemacie kształtowanie pojęcia kubki smakowe.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

8. Podsumowanie materiału poznanego na lekcji.

9. Zadanie zadania domowego.

Opracowała:

1