Scenariusz zajęcia w grupie 6-latków

Temat: „W Bajkolandii” - zabawy czytelnicze

Cele:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: alfabet ruchomy, piłeczka, sztalugi, obręcze, znaczki w czterech kolorach, napisy, koperty z wyrazami i zdaniami do pracy indywidualnej, puzzle do ułożenia, kartony, zdania do odczytania, klej, kredki, zakładki, płyta CD.

Przebieg spotkania:

  1. Zabawa integracyjno-powitalna w kręgu:
    „Jak to miło i wesoło, gdy czytamy wszyscy w koło

czytam ja, czytasz ty, mama z tatą no i my!”.

  1. Rozmowa: Co miłego, co dobrego ...

  2. Wprowadzenie do zajęcia poprzez zagadkę:

„Choć nie ma zamka ani kluczyka

często otwierasz ją i zamykasz.

W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,

wierszyków, bajek i opowieści.

  1. Lista atrybutów - „Książka jest...”

  2. Burza mózgów - „Co można znaleźć w książce...?”

  3. Ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona (muz. wesoła i relaksacyjna).

  4. Rozszyfrowanie hasła poprzez zabranie co trzeciej litery (BAJKOLANDIA).

  5. Podział na grupy wg kolorów znaczków i układanie bajkowych obrazków z puzzli.

  6. Odszukanie i przyporządkowanie tytułu bajki.

  7. „Bajkowe skojarzenia” - wybieranie wyrazów lub zwrotów pasujących do danej bajki (praca indywidualna).

  8. Zabawy dramowe - „W krainie bajkowych postaci i przygód”.

  9. Praca indywidualna przy stolikach na różnym poziomie (przeczytaj zdanie i zilustruj je).

  10. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.

  11. Wręczenie zakładek do książki „Potrafię pięknie czytać” i ozdabianie wzorami literopodobnymi oraz literami wielkimi i małymi wg pomysłowości dzieci.

  12. Pożegnanie:

„Miło wszystkim tutaj było

i radości nam przybyło.

Czas pożegnać wszystkich w koło

i uśmiechnąć się wesoło”.