Śmieci mniej Ziemi lżej, Przyroda i ekologia


Scenariusze wchodzące w skład publikacji

w serwisie www.publikacje.edu.pl

pod tytułem:

„Śmieci mniej Ziemi lżej”

autorzy:

Anna Jakubowska

nauczyciel nauczania początkowego

 Lidia Henschke

nauczyciel przyrody

 

(pełna wersja pracy wraz z ilustracjami i załącznikami

dostępna na płycie kompaktowej serwisu www.publikacje.edu.pl)

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

DLA UCZNIÓW III KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

POD HASŁEM „ŚMIECI MNIEJ-ZIEMI LŻEJ”

 

 

 

TEMAT: Jak możemy pomóc Ziemi w walce ze śmieciami?

CELE OPERACYJNE:

pojemników na odpady

 

WYKAZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH: polonistyczne, matematyczne, środowiskowe,

muzyczne, plastyczno- techniczne.

CZAS ZAJĘĆ: 4x 45 min.

CZAS REALIZACJI: 22 kwietnia- Dzień Ziemi

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, w grupach, w parach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie piosenki pt.” Dom”- słowa w podręczniku „ Muzyka kl. III L. Jankowska, D. Wasilewska, 2 komplety puzzli do układania (czysty i zaśmiecony las),karty pracy z zadaniami matematycznymi, tekst „ Koszmarny sen Michała Poziomki”, karty pracy z pytaniami sprawdzającymi stopień zrozumienia tekstu, rozsypanka wyrazowa, worki na śmieci, śmieci (stare gazety, puszki po coli, szklane i plastikowe butelki po napojach), eliminatka obrazkowa, arkusz ewaluacji.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ;

 

I. Faza przygotowawcza

1. Nauczyciel proponuje uczniom naukę nowej piosenki pt. „Dom”(zał. nr 1)

2. Układanie z puzzli 2 obrazków: czystego i zaśmieconego lasu. (zał. nr 2, praca w parach)

3. Sprawdzenie zadania domowego. (zał. nr3)

 

II. Faza realizacji:

1. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu „ Koszmarny sen Michała Poziomki ” (zał. nr 4)

2. Sprawdzenie stopnia zrozumienia tekstu przez uczniów w formie testu wyboru. (zał. nr 5)

3. Rozmowa dydaktyczna nauczyciela z uczniami określająca cel segregowania odpadów w

oparciu o tekst oraz wiedzę i doświadczenie posiadane przez uczniów. Rozszerzanie

wiedzy poprzez wprowadzanie i wyjaśnianie nowych pojęć: „śmieć”, „surowce wtórne”,

„wysypisko” oraz propedeutycznie „recykling”. (zał. nr 6)

4. Segregowanie śmieci w oparciu o rzeczywiste odpady. (zał. nr 7, praca w grupach)

5. Zakopanie w ziemi śmieci (gazety, puszki, szklanej i plastikowej butelki, ogryzki od jabłka

oraz obierek od ziemniaków) w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu i pozostawienie

ich tam do dnia 20 września-„ Sprzątanie świata.” (praca w grupach)

6. Rozwiązywanie zadań matematycznych z wykorzystaniem dodawania, odejmowania i

mnożenia do 1000- wypełnianie szyfrogramów. (zał. nr 8)

7. Praca plastyczno- techniczna-przygotowanie plakatów informujących o rozpoczynającej się

w szkole „ Akcji zbiórki makulatury i puszek dla uczniów klas I-VI”. (zał. nr 9, praca w

grupach)

8. Rozwieszanie przygotowanych plakatów na terenie szkoły.

 

III Faza końcowa

1. Kto jest przyjacielem Ziemi? - eliminatka obrazkowa. (zał. nr10)

2. Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej-„ Śmieci mniej- Ziemi lżej”. (zał. nr.11)

3. Ewaluacja- metoda Smily (zał. nr 12)

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

DLA UCZNIÓW IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

POD HASŁEM „ŚMIECI MNIEJ - ZIEMI LŻEJ”

 

TEMAT: I ty możesz decydować o ilości śmieci.

CELE:

WYKAZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH: przyroda

CZAS ZAJĘĆ: 2 x 45 min i kilku godzinna akcja „Sprzątanie Świata”

CZAS REALIZACJI: około 20 września - „Sprzątanie Świata”

FORMY PRACY : indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: łopata, rękawiczki ochronne, rysunki pojemników, opakowani ze znakami ekologicznymi, foliogramy ( biodegradacja, recykling, znaki ekologiczne), krzyżówka

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I Faza przygotowawcza :

 

1. Rozmowa przypominająca zajęcia dydaktyczne z kl. III zorganizowane z okazji Dnia Ziemi.

2. Wykopanie z ziemi śmieci i obserwacja ich wyglądu po 5 miesięcznym przebywaniu w ziemi.

3. Zapisanie przez uczniów swoich spostrzeżeń na karcie obserwacji.( załącznik nr 1)

4. Po powrocie do klasy uczniowie odczytują wyniki obserwacji.

 

II Faza realizacji:

1. Wprowadzenie i wyjaśnienie pojęcia biodegradacja i przedstawienie na foliogramie

przykładowego czasu rozkładu . (załącznik nr2)

2. Rozdanie rysunków pojemników i karteczek z nazwami śmieci - uczniowie przyporządkowują

śmieci do odpowiednich pojemników. Praca w grupach. ( załącznik nr 3)

3. Utrwalenie pojęć segregacja śmieci, surowce wtórne i wprowadzenie nowego pojęcia

recykling. ( załącznik nr 4)

4. Rozmowa dydaktyczna na temat „Czy segregacja powoduje zmniejszenie ilości śmieci

wywożonych na wysypiska?”

5. Burza mózgów na temat „ Co jeszcze poza segregacją możemy zrobić aby zmniejszyć ilość

śmieci ?”

6. Zapoznanie uczniów ze znakami ekologicznymi - foliogram. (załącznik nr 5)

7. Ćwiczenia praktyczne w wyszukiwaniu znaków ekologicznych na różnych opakowaniach .

8. Informacja nauczyciela o odpadach niebezpiecznych, które nie powinny znaleźć się na

wysypisku.

 

 

III Faza podsumowująca :

1. Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę utrwalającą poznane treści.(załącznik nr 6)

2.Ewaluacja - metoda Smily (załącznik nr 7)

 

3. Zadanie domowe :

W Polsce żyje około 38 000 000 ludzi. Przyjmując że statystyczny Polak „produkuje” 250kg śmieci rocznie, oblicz ile śmieci „wyprodukują” rocznie wszyscy Polacy ?. Wynik podaj w kilogramach i tonach.

 

W następny dzień uczniowie przystępują do akcji „Sprzątanie Świata”

 


