1.0.Opis techniczny

1.1.Podstawa opracowania

Projekt ściany szczelnej został wykonany na zlecenie Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej.

1.2.Zakres opracowania

Zakres opracowania obejmuje wykonanie obliczenie pozwalających na bezpieczne posadowienie budowli w zadanych warunkach geotechnicznych. Do zakresu projektu nie wliczają się badania gruntu na którym ma być posadowiona budowla.

1.3.Lokalizacja

Projektowana ściana szczelna znajduje się w miejscowości Elbląg w województwie Warmińsko- Mazurskim

1.4.Opis obiektu

Projektowana ściana ma charakter ścianki szczelnej z elementów Larssena.

Przewidywana wysokość ściany wynosi 7,6m. Całkowita wysokość ściany wynosi 14,633m. Przewidywane obciążenie naziomu nie przekracza 19kN/m.

2.0.Dane projektowe(rys. 1)

2.1.Na podstawie PN-81/B-03020 - tab. 1 i 2 przyjęto następujące parametry dla poszczególnych warstw.

P o ID=0,4

(mało wilgotny)

Po ID=0,4

(mokry)

PoG (A) IL=0,44

(mokry)

Po ID=0,69 (mokry)

wn[%]

4

18

15

14

ρs[g/cm3]

2,65

2,65

2,65

2,65

ρn[g/cm3]

1,75

2,05

2,10

2,10

φu(n)

37,8o

37,8o

17,4o

40,0o

Cu(n)[kPa]

-

-

30

-

Mo(n)[MPa]

Eo(n)[Mpa]

γs[kN/m3]

26,5

26,5

26,5

26,5

γ[kN/m3]

17,5

20,5

21,0

21,0

γD=γ/(1+wn)

17,37

18,26

18,42

n=(γSD)/γS

0,35

0,31

0,31

γ'=(1-n)*( ρs-ρw)

10,725

11,385

11,385

2.2 Współczynniki parcia i odporu(wartości charakterystyczne)

Współczynnik parcia granicznego Ka:

0x01 graphic

a) Warstwa I (Po) φn=37,80 δ=φn/2=18,90 ε=00 β=00

0x01 graphic
Ka10x01 graphic
=0,219014729

b) Warstwa II (PoG) φn=17,40 δ=φn/2=8,70 ε=00 β=00

Ka20x01 graphic
=0,494530386

c) Warstwa III (Po) φn=400 δ=φn/2=200 ε=00 β=00

Ka30x01 graphic
=0,1994085048

wysokość zastępcza:

hz1=p/γ(n)=0x01 graphic
=1,086 m

hz2=0x01 graphic
=3,077 m

hz3=0x01 graphic
=5,725 m

hz4=0x01 graphic
=8,726 m

Wartości parcia granicznego:

h=d-a=1,4-0,6=0,8m cosβ=1 hI=3,8 m hII=3,0 m

ea=Kan*(z+hz)*cosβ-2c0x01 graphic

ea1=Ka1n*hz*cosβ=0,219014729*17,5*1,086*1=4,162 kPa

ea2=Ka1n*(h+hz1)* cosβ=0,219014729*17,5*(1,086+0,8)*1=7,229 kPa

eag3=Ka1'*(3+hz2)* cosβ =0,219014729*10,725*(3+3,077)*1=14,275 kPa

ead3=Ka2'*hz3* cosβ-2c0x01 graphic
=0,494530386*11,385*5,725*1-2*30*0x01 graphic
=32,233-42,194= -9,961 kPa

eag4=Ka2'*(3+hz3)* cosβ-2c0x01 graphic
= =0,494530386*11,385*(3+5,725)*1-2*30*0x01 graphic
=49,124-42,194=6,93 kPa

ead4=Ka3'*hz4* cosβ =0,1994085048*11,385*8,726*1=19,810 kPa

D=0,75H=0,75*6,2m=4,65m

ea5=Ka3'*(4,65+hz4)* cosβ =0,1994085048*11,385*(4,65+8,726)*1=30,367 kPa

Wartości odporu:

Warstwa III (Po) φn=400 δ=φn/2=200 ε=00 β=00

Kp0x01 graphic
=2,342611359

ep5= Kp'*4,65=2,342611359*11,385*4,65=124,018 kPa

Wartość parcia wody

Ew2=0 kPa

Ew3=10kN/m3*0,6m=6 kPa

Ew4=6 kPa

Ew5=6 kPa

Wartości obliczeniowe(rys. 2):

Ka1'= Ka1*1,1=0,219014729*1,1=0,240916201

Ka2'= Ka2*1,35=0,494530386*1,35=0,667616021

Ka3'= Ka3*1,1=0,1994085048*1,1=0,219349355

Kp'= Kp*0,87=2,342611359*0,87=2,038071882

ea1'= 4,5782 kPa

ea2'=7,9519 kPa

eag3'=15,7025 kPa

ead3'= -13,4474 kPa

eag4'=9,3555 kPa

ead4'=21,791 kPa

ea5'=33,4037 kPa

ep5'= 107,89566 kPa

Parcie wody e2'=6*1,1=6,6 kPa

an=0x01 graphic
1,453480793m

3.0. Metoda Bluma(rys. 3a,3b)

Przejęto ściankę wolnopodpartą

Mmaxmax*H

ηmax=1.55m

H=100 kN

Mmax=1.55m*100 kN=155 kNm

Siła w ściągu ma wartość S''=71,465 kN

WYMIAROWANIE ŚCIANKI

Przyjęto profile Larsena

Mmax =155 kN

0x01 graphic
wskaźnik wytrzymałości ścianki na 1 mb

gdzie:

Mmaxd=1,35*Mmax=1,35*155 kNm=209,25 kNm -obliczeniowy moment zginający

fyd=215 Mpa - obliczeniowa wytrzymałość stali St3S

Wx=0x01 graphic
0,00097326m3=973,26cm3

Z tabeli przyjęto profil Larsena IIn (Wx=1100 cm3)(rys. 4)

Długość całkowita grodzic

L=Hs+t

Hs=d+H=1,4m+6,2m=7,6m -wysokość ścianki ponad dno zbiornika (d,H-dane w temacie projektu)

t=an+1,2*x=1,453m+1,2*4,65m=7,033m- głębokość zagłębienia ścianki w dnie

L=7,6m+7,033m=14,633m

Wymiarowanie kleszczy(rys. 4)

Mmnxn≤αp*W*fd

Przyjęto rozstaw ściągów 2*lx=2*0,8m=1,6m

Kleszcze wykonano z ceowników 2*C120 (Wx=2*60,67cm3=121,33cm3) ze stali St3S (fd=210Mpa)

Na belkę działa obciążenie stałe od gruntu oraz obciążenie zmienne od naziomu

Mmax =0,1*q*l2=0,1*71,465 kN/m*(1,6m)2=18,30 kNm

γn=1,2 αp=1,07

18,30 kNm*1,2=21,96≤1,07*0,000121m3*210000kN/m2=27,26kNm

Wymiarowanie ściągu(rys. 4)

N=S''*lx=71,465 kN*1,6m=114,344 kN przyjęto śrubę M30(An=5,61cm2)

A=πd2/4=7,069cm2

N≤An*fd=5,61cm2*215Mpa=120,615kN>114,344 kN

Dobrano pręt stalowy, gładki ze Stali St3S o przekroju okrągłym φ30 z gwintem M30

Wymiarowanie śruby(rys. 4)

S=S''*b0=71,465 kN*0,8m=57,172 kN przyjęto śrubę M24(An=3,53cm2)

A=πd2/4=4,524cm2

S≤Srt=min(0,65*Rm*As ; 0,85*Re*As)=min(0,65*375MPa*3,53cm2 ; 0,85*235MPa*3,53cm2)=

=min(86,04kN ; 70,51kN)=70,51kN>57,172kN

Wymiarowanie płyty kotwiącej(rys. 5)

Siła w ściągu ma wartość S''=71,465 kN

Warstwa I (Po) φn=37,80 δ=φn/2=18,90 ε=00 β=00 cosε=β=1

0x01 graphic
Ka0x01 graphic
=0,219014729

0x01 graphic
Kp0x01 graphic
=2,247177572

Ka'= Ka1*1,1=0,219014729*1,1=0,240916201

Kp'= Kp*0,87=2,247177572*0,87=1,955044488

hz1=p/γ(n)=0x01 graphic
=1,086 m

hz2=0x01 graphic
=3,077 m

ea'=Ka'n*(z+hz)*cosβ

ea1'=Ka1'*γn*(h1+hz1)* cosβ=0,240916201*17,5*(0,1+1,086)*1=5,0002 kPa

ea2'=Ka1'*γn*(h2+hz1)* cosβ=0,240916201*17,5*(0,8+1,086)*1=7,9519 kPa

ea3'=Ka1'*γ'*(h3+hz2)* cosβ=0,240916201*10,725*(1,2+3,077)*1=11,0510 kPa

ea4'=Ka1'*γ'*(h4+hz2)* cosβ=0,240916201*10,725*(1,7+3,077)*1=12,3429 kPa

ea5'=Ka1'*γ'*(h5+hz2)* cosβ=0,240916201*10,725*(2,0+3,077)*1=13,1181 kPa

hz2'=0x01 graphic
=1,305 m

ep1'=Kp1'*γn*h1* cosβ=1,955044488*17,5*0,1*1=3,4213 kPa

ep2'=Kp1'*γn*h2* cosβ=1,955044488*17,5*0,8*1=27,3706 kPa

ep3'=Kp1'*γ'*(h3 +hz2')* cosβ=1,955044488*10,725*(1,2+1,305)*1=52,5245 kPa

ep4'=Kp1'*γ'*(h4+hz2')* cosβ=1,955044488*10,725*(1,7+1,305)*1=63,0084 kPa

ep5'=Kp1'*γ'*(h5+hz2')* cosβ=1,955044488*10,725*(2,0+1,305)*1=69,2988 kPa

P=Ea+S''=25,60kN+71,465kN=99,735 kN

Ep=107,45 kN

Sprawdzenie współpracy płyt

a=4*0,4m=1,6m

bz=β*b b=1,35m

H/h=2,8/0,8=3,5 => η=4,5 ε=20 β=2,65

bz=2,65*1,35=3,58>a => płyty pracują w grupie

dla gruntów niespoistych mamy:

Zf=Zf'+ Zf''

Zf'=0,5*γ*b*H*η=0,5*17,5*1,35*2,7*4,5=143,52

Zf''=0

Zf=143,52+0=143,52 kN K=99,735 kN

K<m*Zf m=0,8

0,8*143,52 kN=114,816 kN>99,735 kN

Warunek został spełniony

Sprawdzenie stateczności metodą Krantza(rys. 6)

P1=19kN/m2*3,9m=74,1kN/m

G1=10,725kN/m3*3,9m*1m+11,385kN/m3*3,9m*3m+0,5*11,385kN/m3*3,9m*2,25m=274,94kN/m

P2=19kN/m2*5,2m=98,8kN/m

G2=10,725kN/m3*5,2m*1m+0,5*11,385kN/m3*5,2m*3m=144,57kN/m

P3=19kN/m2*1,73m=32,87kN/m

G3=0,5*10,725kN/m3*1,73m*1m=9,28kN/m

P=P1+P2+P3=74,1kN/m+98,8kN/m+32,87kN/m=205,77kN/m

G1+G2+G3=274,94kN/m+144,57kN/m+9,28kN/m=428,79kN/m

C=c*l=30kN/m2*6m=180kN/m

Ea1=25,60kN/m δ=18,90

Ea=121,201 kN/m

Q=549,91kN/m

Sdop=328,02kN

S=99,735 kN/m< 0,8*Sdop=262,42kN/m

Warunek został spełniony

Oświadczam, że powyższy projekt został wykonany samodzielnie

Michał Głód